Gniazdka


Polecane produkty w tej kategorii

63 artykułów

Sortuj:


Jakość premium: wysoka jakość
Zalety sklepu
Ten artykuł został wyprodukowany w Niemczech
Ten artykuł został wyprodukowany w Niemczech
Zalety sklepu
Ten artykuł został wyprodukowany w Niemczech
Ten artykuł został wyprodukowany w Niemczech
Ten artykuł został wyprodukowany w Niemczech
SALE - Wiosenna wyprzedaż - Lampy.pl

Produkty ostatnio oglądaneOdpowiednia liczba gniazdek w domu

Podczas budowy domu instalacja elektryczna wymaga szczególnie dokładnego zaplanowania: gdzie i ile gniazdek należy rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach? Gdzie będą stać ważne urządzenia elektryczne, w których bezpośrednim otoczeniu muszą znajdować się odpowiednie przyłącza? Po wyjaśnieniu tych zasadniczych kwestii można zatroszczyć się o wygląd i rodzaj gniazdek: natynkowe lub podtynkowe, z przykrywką lub bez niej itd. Do niektórych pomieszczeń domu, np. do piwnicy lub garażu są dostępne gniazdka z wieczkiem zabezpieczającym przed wodą. Również w przestrzeni zewnętrznej, na tarasie lub na balkonie należy zwracać uwagę na stopień ochrony gniazdek, aby uniknąć w przyszłości niebezpiecznych wypadków.

Wtyczka z zestykiem ochronnym - bardzo rozpowszechniona w Europie Nie wszędzie na świecie są takie same wtyczki i gniazdka.

W Europie szeroko rozpowszechnione są wtyczki z zestykiem ochronnym, tzw. Schuko. Są one znane w obrocie międzynarodowym także pod nazwą wtyczek typu F lub CEE 7/4. Konwencjonalna wtyczka Schuko ma dwa okrągłe kołki wtykowe o średnicy 4,8 mm, długości 19 mm i odstępem pomiędzy osiami 19 mm. Funkcję zestyku ochronnego spełnia trzeci biegun po bokach, który ma odprowadzać ew. prąd niedziałania. Gniazdka z zestykiem ochronnym są jednak zabezpieczone przed niebezpieczeństwem wetknięcia do nich przedmiotów tylko wtedy, gdy jest zamontowane oddzielne zabezpieczenie przed dziećmi. Np. w przedszkolach takie zabezpieczenie przed dziećmi jest obowiązkowe.

Listwy z gniazdkami gdy ich brakuje

Pomimo dokładnego planowania instalacji elektrycznej nie da się uniknąć w niektórych przypadkach zbyt małej liczby gniazdek, np. przy biurku lub szafce pod telewizorem. Tu często stosuje się listwy z gniazdkami, które jednak, jeżeli nie są wysokiej jakości i nie zostały poddane kontroli bezpieczeństwa, mogą stanowić także duże zagrożenie. Wskutek zwiększonego napięcia prądu płynącego w wyniku podłączenia kilku urządzeń do jednego gniazdka lub listwy z gniazdkami - w przypadku listwy gorszej jakości lub niewłaściwie stosowanej - może dojść do przegrzania i pożaru tlącego. Dlatego w przypadku listew z gniazdkami należy zawsze zwracać uwagę na dobrą jakość i właściwe stosowanie (np. nie wolno ich przykrywać ubraniami).

340.000 produktów na magazynie, dogodne metody płatności, dostawa gratis od 700 zł

W celu poprawienia jakości usług strona korzysta z plików cookies własnych oraz serwisów partnerskich zgodnie z Polityką Prywatności. Kontynuacja użytkowania witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.