Pozostałe żarówki


Polecane produkty w tej kategorii

2 artykułów

Sortuj:


Produkty ostatnio oglądaneJak działa żarówka?

W każdym domu znajdują się żarówki do wytwarzania światła, czy to w lampach, czy w lodówce, w piekarniku lub w maszynie do szycia. Ale jak właściwie działa taka żarówka? W bańce szklanej żarówki znajduje się żarnik wykonany z metalu - wolframu, który ma praktyczny punkt topnienia przy 3140 stopniach Celsjusza. Ten wysoki punkt topnienia jest tak ważny, ponieważ podczas przepływu prądu przez żarnik, rozgrzewa się on - do 2700 stopni Celsjusza. Drut, który jest nawinięty jak sprężyna, zaczyna wtedy żarzyć się i emitować światło. Ważne jest to, żeby w bańce szklanej nie było tlenu, bo drut przepaliłby się. Zamiast tlenu w żarówce znajduje się mieszanka azotu, argonu i kryptonu. Możliwa jest także próżnia. Po 1000 godzinach palenia się żarnik kończy swój okres użytkowania.

Żarówka i jej wynalazca

W roku 1854 Henry Goebel wynalazł pierwszą żarówkę. Jego wersja działała jeszcze ze zwęglonymi włóknami bambusowymi. Kilka lat później, w roku 1879, Thomas Alva Edison wynalazł żarówkę, która miała drut z włókna węglowego. To włókno wytrzymywało temperaturę do 2100 stopni Celsjusza.

Żarówka przed jej końcem

Od nazwiska Thomasa Alvy Edisona nazwano także trzonek żarówek: gwint Edisona. E14 i E27 to najbardziej znane wielkości trzonka żarówek. Dzięki bardzo dobremu oddawaniu barw i ciepłej białej barwie światła, konsumenci zawsze bardzo lubili zwykłe żarówki. Jednakże żarówka jako źródło światła nie była nigdy oszczędna. Dlatego teraz grozi jej koniec. Od roku 2009 „pożeracze energii“, którzy przekształcają tylko 5% zużytej energii na światło i 95% na ciepło, są stopniowo zakazywani lub nie wolno ich produkować. Zastępstwo dla tradycyjnej żarówki stanowią żarówki halogenowe, żarówki energooszczędne i LED.

340.000 produktów na magazynie, dogodne metody płatności, dostawa gratis od 700 zł

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityka Prywatności. Kontynuacja użytkowania witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.