Styl prowansalski to nic innego jak pełnia letniego słońca, powiew świeżego powietrza i zapach lawendy. Wnętrza urządzone w tym klimacie wyróżniają się przede wszystkim łagodnymi kolorami natury. A jakiego rodzaju lampy wpiszą się doskonale w styl prowansalski?

Dom w stylu prowansalskim – o czym powinieneś pamiętać?

Prowansalski dom jest przede wszystkim kolorowy. Przeważają w nim ciepłe barwy, wprowadzające do wnętrz niesamowity klimat. Podłogi wykładane są najczęściej kamieniem lub rudą terakotą – materiały te chronią bowiem przed upałem. Tkaniny zdobiące wnętrza mają najczęściej odcienie oranżu, zieleni lub kobaltowego błękitu. Barwy te można spotkać także na ceramice.  Do najczęstszych motywów ozdobnych występujących w domu prowansalskim należą: lawenda, cykady, oliwki. Styl prowansalski w znacznym stopniu różni się od tego, który przeważa w aktualnie urządzonych mieszkaniach – bardzo nowoczesnych, minimalistycznych, a niekiedy wręcz surowych. Jakie lampy wybrać, by w pełni oddać klimat południowo-wschodniej Francji?

Lampy w stylu prowansalskim

Lampa wisząca Country

Dom w stylu prowansalskim jest oazą spokoju. Widać w nim licznie cechy wiejskie i wiele odwołań do odległej przeszłości. Swoje miejsce znajduje tu jasna i delikatna kolorystyka, dająca poczucie ciepła. Biel przeplata się z czernią, brązem, srebrem i złotem. W mieszkaniu urządzonym w stylu prowansalskim doskonale odnajdzie się szlachetna lampa wisząca Country posiadająca przepiękny klosz wykonany z opalowego szkła i ozdobiony specjalną obwódką ze szczotkowanego lub pozłacanego mosiądzu. Uroku tej lampie dodaje niezwykle oryginalne łańcuchowe zawieszenie prowadzące do antycznie wręcz ukształtowanej oprawy, przypominającej swym wyglądem lampę oliwną. Rustykalny styl tej lampy sprawia, że doskonale odnajdzie się ona w każdym prowansalskim wnętrzu.

Lampa stojąca Hannes

Kolejna nasza propozycja doskonale nadająca się do aranżacji mieszkania w stylu prowansalskim to przepiękna lampa stojąca Hannes, urzekająca swym ciekawym dworkowym designem. Oba klosze lampy skierowane są ku górze, a klosz boczny wykonano ze szkła charakteryzujące się dekoracyjną, alabastrową powierzchnią, która tworzy imponujący efekt świetlny po zapaleniu lampy. Rama posiada brązowawy odcień, przypominający rdzę. Ciekawe połączenie ramy i klosza przyczynia się do powstania niezwykle ciepłej i przytulnej atmosfery w każdym wnętrzu – a więc tego, co w pomieszczeniu prowansalskim niezbędne. Światło lampy posiada ciepłą barwę, dzięki czemu pozwala na prawdziwy relaks i błogi odpoczynek. W lampie Hannes przewidziano także niezwykle praktyczne, drugie źródło światła – zintegrowaną lampkę, która może służyć do komfortowego czytania – można ją przestawiać w górę lub w dół.

Lampa wisząca Louisanne

Charakterystyczny styl prowansalski w pełni oddaje również brązowa lampa wisząca Louisanne posiadająca metalową oprawę. Metalowe części uzupełnione zostały osłaniającą oraz ochraniającą źródło światła osłoną wykonaną z przezroczystego szkła. Lampa ta doskonale odnajdzie się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu prowansalskim i typowo rustykalnym. Model ten najlepiej sprawdzi się jako bezpośrednie oświetlenie stołu lub oświetlenie ogólne w innych pomieszczeniach mieszkalnych.

Lampa wisząca Fietje

Warta uwagi jest także lampa wisząca Fietje z kloszem wykonanym z przezroczystego szkła. Lampę tę zaprojektowano w stylu retro, dlatego model ten doskonale odnajdzie się w każdym domu prowansalskim. Klosz lampy posiada również interesującą strukturę, dzięki czemu zapewnia bardzo ciekawe efekty świetlne. Element nad kloszem utrzymany jest w miedzianym kolorze, co nadaje lampie nieco nostalgiczny charakter. Lampa wisząca Fietje idealnie sprawdzi się jako źródło światła nad stołem w kuchni.

Więcej o miedzianych lampach znajdziesz TUTAJ!

Lampy w stylu prowansalskim stanowią doskonałe uzupełnienie zabiegów dekoratorskich stosowanych podczas urządzania wnętrz naszego domu. Dzięki odpowiednio dobranym oprawom oświetleniowym jesteśmy w stanie wprowadzić do naszych pomieszczeń niesamowity klimat, przypominający ten, jaki panuje nad Lazurowym Wybrzeżem.

 

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany