Krystyna Prońko śpiewała niegdyś o traceniu wzroku podczas czytania w wannie. Tak naprawdę jednak na pogorszenie naszej zdolności widzenia nie ma wpływu miejsce, w którym czytamy, a jakość oświetlenia. Jak wobec tego zadbać o dobre oświetlenie w miejscu, w którym pochylamy się nad książką?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że czytanie w słabo oświetlonym pomieszczeniu to istna zagłada dla naszego wzroku. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia – dlaczego właściwie tak źle wpływa na nas lektura z nieprawidłowo ustawioną lampą?

Dlaczego czytanie przy słabym świetle źle wpływa na wzrok?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedy światło nie oświetla tekstu wystarczająco dobrze, musimy dodatkowo wysilić wzrok, aby móc swobodnie czytać. Nie jest to niemożliwe, ale zdecydowanie trudniejsze niż czytanie przy lampie skierowanej bezpośrednio na książkę. Podobnie jest zresztą z szyciem, szydełkowaniem czy chociażby rozwiązywaniem krzyżówek. Każdej czynności, która angażuje nasz wzrok i wymaga, byśmy mocno go skupiali, powinno towarzyszyć dobre oświetlenie.

lampka_do_czytania-1020524-lampypllampy-do_czytania-3510060-2-lampypl

Jak ustawić lampę, aby czytanie było przyjemnością?

Po pierwsze należy zadbać, by własną głową, ramieniem czy inną częścią ciała nie blokować dostępu światła. Z pewnością wielu z nas pamięta, jak w dzieciństwie mama przestawiała lampkę na biurku na lewą stronę. Ta sama zasada panuje dziś, gdy nie odrabiamy już lekcji, ale czytamy w fotelu, na kanapie czy w jakimkolwiek innym miejscu.

7006030X_3
lampka_do_czytania-7005609-2-lampypl
lampa_do_czytania_lampypl_7006037_3

 

Poza oświetleniem z sufitu, warto zadbać też o dodatkowe źródło światła. Gdy czytamy w fotelu, najlepiej, jeśli światło będzie padało z lewej strony, bardziej zza nas niż zupełnie z boku. Jeśli chcemy ustawić na biurku lampkę do czytania, wystarczy, że postawimy ją w lewym rogu blatu (o ile nie jesteśmy leworęczni – wtedy analogicznie powinna stanąć ona po stronie prawej). Podczas czytania zwróćmy też uwagę, czy nie musimy trzymać książki za wysoko – jeśli nie jesteśmy w stanie doczytać się z odległości około pół metra, to znak, że trzeba oświetlić to miejsce jeszcze mocniej albo… zainwestować w okulary bądź lampę z lupą.

lampa_do_czytania_z_lupa_lampypl9005198

 

Lampy w domowej biblioteczce

Jeśli jesteś miłośnikiem książek lub denerwuje Cię widok Twoich domowników, czytających w niewystarczająco dobrze oświetlonych miejscach, weź sprawy w swoje ręce. Słabe oświetlenie pomieszczeń często wynika z faktu, że boimy się, czy przypadkiem dodatkowe lampy nie zaburzą wyglądu całego wnętrza. Na szczęście istnieje mnóstwo modeli lamp – z pewnością uda się dobrać idealny kształt i fason.

lampka_do_czytania_lampypl7006039_3
lampka_lampypl_1088108_7
lampka_do_czytania_kinkiet_lampypl_7006025_2

Do oświetlenia biurka polecamy klasykę – lampę ISRA. Dzięki metalowemu kloszowi dobrze wpasuje się nie tylko w nowocześnie urządzone wnętrza. Nada się zarówno do dziecięcego pokoiku – wszak na pewno będzie potrzebna do odrabiania lekcji – jak i do gabinetu czy nawet salonu. Z kolei jeśli szukamy lampy stojącej, warto sięgnąć po taką, która zaprojektowana została w kształcie łuku, np. lampę stojącą FELISIA. Okazuje się, że niektóre modele zostały przygotowane z myślą o oświetlaniu sufitu, a jeszcze inne mają typowo dekoracyjny charakter. Lampę wygiętą w łuk bez trudu dopasujemy do potrzeb czytelnika.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć wszystkim przyjemnej lektury!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany