W wielu domach z powodzeniem wykorzystywane jest oświetlenie przystosowane do obniżonego napięcia 12V. Jednymim z najpopularniejszych żarówek działających pod takim zasilaniem są produkty kompatybilne z gniazdem G4. Co warto o nich wiedzieć?

 Co to jest żarówka G4?

Mówiąc o żarówkach G4 od razu warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie obok produktów działających pod napięciem 12V pojawiły się także takie, które przystosowane są do standardu 230V. Wszystkie one charakteryzują się przy tym bardzo niewielkimi rozmiarami, stąd też na ogół używa się ich jako oświetlenia dodatkowego czy akcentującego. Obecnie na rynku dostępne są zarówno żarówki halogenowe G4, jak i ledowe G4, co umożliwia swobodny wybór między produktami o różnej charakterystyce i energooszczędności.

Czy wiesz, co to jest żarówka GU10?

Jakie żarówki halogenowe G4 do mieszkania?

Wybierając żarówki halogenowe G4 do domu czy mieszkania warto pamiętać o zaletach i wadach ich bardzo niewielkich rozmiarów – a zatem też niezbyt dużej mocy. Większość rozwiązań tego typu to produkty 8-30W, czyli najlepiej sprawdzające się jako oświetlenie dodatkowe lub element świetlnej aranżacji danego pomieszczenia. Z pewnością godnym polecenia modelem jest żarówka halogenowa G4 8W. Charakteryzuje się ona bowiem wysoką żywotnością na poziomie 6000 godzin oraz przyjemnym dla oka białym światłem.

Jaka żarówka LED G4?

Doskonałym zastępcą żarówek halogenowych mogą być jednak diody LED G4. Wyróżniają się one przede wszystkim jeszcze niższym zużyciem energii elektrycznej oraz dłuższą żywotnością względem halogenów. Przykładowo model LED G4 2,4W świeci z taką samą mocą jak klasyczna 30W żarówka przez około 15000 godzin. Kupując żarówki ledowe G4 warto jednak pamiętać o ich różnej barwie światła – przez co słabiej niż halogeny nadają się one do akcentowania przestrzeni.

Żarówka LED G9 – co to takiego?

Żarówka G4 – ile lumenów?

Oczywiście liczba lumenów wytwarzanych przez żarówki G4 będzie zależała od mocy i rodzaju danego źródła światła. Przykładowo żarówka LED G4 2W zapewnia strumień świetlny o sile 210 lumenów. Z kolei dla 14 watowego halogenu G4 wartość ta będzie wynosić 240 lumenów. Warto przy tym pamiętać, by nie patrzeć tylko na liczbę lumenów generowanych przez dany produkt, ale też na inne parametry światła, takie jak jego barwa czy współczynnik oddania kolorów.  

Jak wymienić żarówkę G4?

Wymiana żarówek LED czy halogenowych G4 jest bardzo łatwa dzięki sztyftowemu gniazdu. Należy je po prostu wyciągnąć z oprawki i w to miejsce włożyć nowy produkt. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, by nowej żarówki halogenowej G4 nie dotykać palcami czy zatłuszczonymi przedmiotami. Może to bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jak wymienić żarówkę halogenową?

Żarówki G4 są z całą pewnością doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto lubi bawić się światłem i zapewniać swojemu mieszkaniu nieprzeciętny klimat. Dużo dobrej jakości produktów tego typu kupić można z kolei w sklepie Lampy.pl

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany