Przez wiele lat podstawowymi sposobami mocowania żarówek w oprawach były tzw. gwinty edisonowskie E27 i E14. Obecnie jednak coraz częściej używane są nowsze systemy mocowań, takie jak G9. Co warto wiedzieć o żarówkach z takim właśnie trzonkiem?

Co to jest żarówka G9?

W praktyce, mówiąc o żarówkach z trzonkiem G9, zwanym potocznie „sztyftowym” mamy na myśli produkty halogenowe lub ledowe. Wyróżniają się one niewielkimi rozmiarami – w porównaniu do tradycyjnych żarówek wolframowych wręcz miniaturowymi. Sprawia to, że doskonale sprawdzają się one w niewielkich lampach czy jako ogólne lub dodatkowe oświetlenie w oprawkach zabudowanych. Warto też podkreślić, że gniazdo G9 przystosowane jest tylko do pracy pod napięciem sieciowym 230V, a sama liczba „9” oznacza rozstaw drucików w kształcie charakterystycznych „uszek”.

Jaka żarówka G9?

Przez wiele lat jedynymi produktami pasującymi do oprawek G9 były żarówki halogenowe. Rozwiązanie takie było możliwe dzięki małym rozmiarom tych źródeł światła, które doskonale pasowały do montażu w niewielkich oprawkach. Obecnie na rynku w dalszym ciągu dostępnych jest wiele żarówek halogenowych G9  różniących się parametrami i mocą.

Jaka żarówka led G9?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się jednak na oświetlenie typu LED, które z racji niewielkich rozmiarów także można przystosować do gniazda sztyftowego. Wybierając żarówkę LED z trzonkiem G9 warto jednak zwracać uwagę na jej moc, kąt świecenia oraz barwę światła.

Jak zamontować żarówkę G9?

Bez wątpienia gniazdo G9 jest bardzo charakterystyczne, w związku z czym bardzo trudno je pomylić z jakimkolwiek innym systemem mocowania oświetlenia. Jego dużą zaletą jest z pewnością sam sposób montowania i demontowania – polegający na wciśnięciu żarówki w oprawkę. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, by w przypadku halogenów nie dotykać szklanej bańki palcami czy tłustymi przedmiotami. Może to bowiem doprowadzić do szybkiego przepalenia żarówki.

Jak wymienić żarówkę halogenową? Przeczytaj nasz artykuł!

Żarówki G9 – cena

Mimo nowoczesnego wyglądu, żarówki z gniazdem G9 wcale nie wyróżniają się cenami. Typowa żarówka halogenowa G9 o mocy 33W kosztuje bowiem niecałe 9 złotych. Co jasne, porównywalne żarówki LED G9 3,8W są zdecydowanie droższe, kosztują bowiem od 2 do 4 razy więcej. Z drugiej jednak strony, ich wysoki koszt zakupu w znacznym stopniu niwelowany jest przez energooszczędność i dłuższy czas działania ledów.

Żarówki z gniazdem G9 są z pewnością bardzo ciekawym typem oświetlenia. Dzięki niewielkim wymiarom doskonale sprawdzają się one w najróżniejszych zastosowaniach.

2 komentarze

 1. Dawis

  Czy do zwykłej lampy w której są halogeny mogę założyć żarówki g9 led czy muszę dołożyć transformator?

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, wszystko zależy od rodzaju lampy, jeżeli lampa jest na 230V to nie jest potrzebny transformator. Serdeczne pozdrowienia

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany