Obecnie żarówki halogenowe są jednym z najczęściej spotykanych źródeł światła w polskich domach. Swoją popularność zawdzięczają niezłym parametrom i niewygórowanej cenie. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa żarówka halogenowa?

Żarówka halogenowa – w odróżnieniu od świetlówek kompaktowych i ledów – jest żarówką nie tylko w języku potocznym, ale też w praktyce. Posiada ona bowiem wolframowy żarnik, który umieszczony jest wewnątrz bańki wypełnionej gazem szlachetnym z dodatkiem halogenu – np. jodu. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie procesu chemicznego, tzw. halogenowego cyklu regeneracyjnego, podczas którego odparowane z żarnika cząsteczki wolframu wracają na jego powierzchnię. Tego typu rozwiązanie technologiczne wpływa na wydłużenie żywotności żarówki, a także poprawia jej sprawność dzięki możliwości podniesienia temperatury żarnika.

Czym różni się żarówka halogenowa od zwykłej?

Żarówka halogenowa jest więc tak naprawdę nowocześniejszym i nieco bardziej skomplikowanym wariantem klasycznej żarówki żarnikowej [przeczytasz o niej tutaj). Względem swojej poprzedniczki wyróżnia się ona większą energooszczędnością, brakiem ściemniania pod koniec życia oraz dłuższym czasem działania. Co godne dodania, żarówki halogenowe dają także bielsze światło, dzięki czemu są one bardzo przyjazne dla ludzkich oczu.

Czy wiesz, jak wymienić żarówkę halogenową?

Ile lumenów daje żarówka halogenowa?

Jak już wspomniano, żarówki halogenowe dają więcej światła, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Przyjmuje się, że w przypadku nowoczesnych produktów tego typu do użytku domowego udaje się uzyskać wartość od 18 do 22 lumenów/wat, choć oczywiście istnieją produkty zarówno o lepszych lub gorszych parametrach. Warto w tym miejscu dodać, że wynik ten jest jednak dużo słabszy w porównaniu ze świetlówkami kompaktowymi czy diodami LED.

Ile energii zużywa żarówka halogenowa?

Mówiąc o zużyciu energii przez żarówki halogenowe trzeba je także porównywać z klasycznymi żarówkami żarnikowymi. W zależności od modelu, halogeny będą pobierać około 25-30% mniej energii przy zachowaniu takiej samej wartości oświetlenia. W praktyce oznacza to, że w mieszkaniu, w którym używanych jest 6 żarówek 60W przez 5 godzin dziennie w sumie przez rok zużycie prądu na oświetlenie wyniesie 657 kW/h. W przypadku żarówek halogenowych 42W wartość ta będzie z kolei wynosić 459,9 kW/h. Oznacza to, że przy cenie prądu 0,55 zł za kW/h używanie zwykłych żarówek kosztować będzie 361 zł, a halogenów – 253 zł. Różnica jest więc spora.

Dowiedz się wszystkiego o energooszczędności żarówek halogenowych.

Czy żarówki halogenowe się nagrzewają?

Często zadawanym pytaniem związanym z żarówkami halogenowymi jest kwestia tego, czy ulegają one nagrzaniu. Odpowiedź jest w tym wypadku oczywista, gdyż podobnie jak większość innych źródeł światła, także halogeny podczas pracy wydzielają ciepło. Warto jednak podkreślić, że w tym wypadku osiągane temperatury są bardzo wysokie. W związku z tym zawsze trzeba sprawdzić, czy dana oprawka jest przystosowana do danej mocy żarówki halogenowej.

Czym się różni żarówka halogenowa od ledowej?

Z racji podobnych zastosowań i dostępnych kształtów halogeny bardzo często porównuje się z żarówkami ledowymi. Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo często bliźniaczego wyglądu zewnętrznego i podobnych trzonków nie mają one z sobą praktycznie nic wspólnego – poza tym, że świecą. Działają one bowiem na zupełnie innych zasadach – halogeny wykorzystują rozgrzany żarnik, ledy – półprzewodniki. Jednak mimo braku cech wspólnych z punktu widzenia sposobu działania, w większości przypadków żarówki ledowe można stosować w zastępstwie halogenów.

Jakie żarówki – halogenowe czy ledowe?

Wraz z wycofywaniem z rynku żarówek żarnikowych coraz więcej osób decydowało się na zakup halogenów do już używanych lamp czy też montaż specjalnych instalacji 12V dedykowanych dla tego właśnie źródła światła. Obecnie jednak coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem mocno promowanych ledów. Podejście to z pewnością ma spore zalety, takie jak jeszcze niższe zużycie prądu oraz dłuższy czas działania. Z drugiej jednak strony halogeny są zdecydowanie tańsze w zakupie, bez problemu można regulować ich jasność poprzez ściemniacze fazowe, a światło przez nie dawane jest dużo bardziej neutralne. Dlatego też każdy powinien sam zastanowić się, czy faktycznie warto zamienić żarówki halogenowe na ledowe.

Typy żarówek halogenowych

Na koniec warto powiedzieć też kilka słów o typach żarówek halogenowych. Przede wszystkim warto w tym miejscu zwrócić uwagę na obecność na rynku dwóch głównych grup produktów – żarówek zasilanych napięciem obniżonym 12V lub z sieci 230V. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z węższą paletą produktów przeznaczonych raczej do niewielkich lamp czy wielopunktowych systemów oświetlenia – np. sufitowego i korzystających z gniazd np. GU5.3/MR16 czy G-53. Dużo powszechniejsze są żarówki halogenowe 230V. W ich przypadku możemy trafić zarówno na rozwiązania reflektorowe, jak i przypominające zwykłe żarówki „bańki” montowane na klasycznych gwintach E27 i E14. Ciekawym rozwiązaniem są też halogeny liniowe, nadające się do specjalnych zastosowań.

Czy znasz wszystkie rodzaje żarówek halogenowych?

Mimo większego zużycia energii względem nowoczesnych ledów czy żarówek energooszczędnych halogeny jeszcze długo cieszyć się będą popularnością. Posiadają one bowiem wiele zalet, które z pewnością przekonają wielu użytkowników!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany