Nowoczesne źródła światła mają nie tylko świecić. Powinny być one także oszczędne dla naszego portfela. Jednak czy tak popularne żarówki energooszczędne są naprawdę oszczędne, czy tylko są takie z nazwy? Przekonaj się sam!

Porównanie żarówek energooszczędnych i zwykłych

Żarówki energooszczędne, czyli w praktyce świetlówki kompaktowe, największą popularność zyskały dzięki wycofaniu ze sprzedaży klasycznych żarówek żarnikowych. Mimo że oba te rozwiązania łączy cel ich użycia, to kompletnie różnią się one zasadą działania. W przypadku klasycznych żarówek za wytwarzanie światła odpowiedzialny jest wolframowy żarnik rozgrzany dzięki przepływowi prądu. Z kolei świetlówki korzystają ze zjawiska wyładowań jarzeniowych, podczas których wytwarzane jest promieniowanie ultrafioletowe, które specjalna warstwa luminoforu zamienia w światło widzialne. Porównując oba rozwiązania warto też zwrócić uwagę, że emitują one różnego rodzaju światło, bardziej naturalne w przypadku zwykłej żarówki. Klasyczne rozwiązanie jest też łatwiejsze w utylizacji, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji. Idąc dalej warto też zauważyć, że żarówki energooszczędne korzystają z większej ilości gniazd – nie tylko E27 i E14, ale też np. GU10 i innych. Oba rozwiązania można też przygaszać, choć ściemnianie żarówek energooszczędnych jest nieco bardziej problematyczne. Wydawać by się więc mogło, że pod względem użytkowym świetlówki wcale nie wypadają zbyt korzystnie. Wszystko się jednak zmienia, gdy porównamy zużycie prądu i czas działania.

Żarówki energooszczędne: jak działają?

Żarówki energooszczędne a zwykłe – ile zużywają prądu?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą żarówek energooszczędnych jest ich niskie zużycie prądu. W praktyce do osiągniecia takiego samego poziomu oświetlenia potrzebują one bowiem jedynie 20-25% energii zużywanej przez klasyczne żarówki. Oznacza to, że odpowiednikiem 40W żarówki będzie mniej więcej 8W świetlówka kompaktowa. Warto też dodać, że okres życia tej ostatniej jest również od kilku do kilkudziesięciu razy dłuższy niż w przypadku produktów żarnikowych. Sprawia to, że żarówki energooszczędne faktycznie pozwalają na duże oszczędności prądu elektrycznego. Jednak czy są one też oszczędne dla portfela?

Moc żarówek energooszczędnych – 4 fakty, które trzeba znać!

Żarówki energooszczędne – ile można zaoszczędzić?

Aby jak najlepiej zobrazować oszczędność świetlówek kompaktowych względem zwykłych żarówek, koniecznie trzeba porównać konkretne produkty – może to być przeznaczana obecnie do zastosowań specjalnych zwykła żarówka 40W o żywotności 1000h i świetlówka E27 8W Genie Esaver, której średnią żywotność określono na 13000h. Do obliczeń założyliśmy, że w domu używanych jest 10 źródeł światła tego typu, używanych średnio 5h dziennie, a cena prądu to 0,55 zł za kWh.

  • Roczny koszt użytkowania zwykłych żarówek – 401 zł
  • Roczny koszt użytkowania żarówek energooszczędnych – 80 zł

Różnica w koszcie prądu jest więc olbrzymia. A co się stanie, gdy doliczymy koszt zakupu? Omawiana zwykła żarówka kosztuje 8,90 zł za sztukę, rozwiązanie energooszczędne zaś 17,90 zł. Po szybkich obliczeniach okazuje się więc, że zakup i użytkowanie klasycznych żarówek wyniesie użytkownika 490 zł, a świetlówek kompaktowych – 259 zł. Biorąc więc pod uwagę ogólny koszt, żarówki energooszczędne są prawie dwukrotnie tańsze niż ich klasyczne odpowiedniki. Doliczając do tego dłuższy okres życia (nawet zmniejszony z racji częstego włączania i wyłączania) okazuje się więc, że świetlówki kompaktowe są naprawdę oszczędne!

Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne?

Czy więc opłaca się korzystać z żarówek energooszczędnych? Zdecydowanie tak, gdyż nawet nieco wyższe koszty zakupu zostaną z nawiązką zniwelowane przez niższe zużycie prądu i dłuższy okres działania. A gdy ktoś mimo to boi się z nich korzystać z racji zawartości rtęci, to zawsze może też skorzystać z jeszcze lepszych żarówek ledowych.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany