Wraz z wycofaniem klasycznych żarówek przeznaczonych do użytku domowego nastała era produktów energooszczędnych. Jednym z zalecanych i niedrogich rozwiązań są tzw. halogeny, które zakupić możemy w różnych wersjach i mocach. Czy faktycznie jednak są one warte swojej ceny?

Czy żarówki halogenowe są oszczędne?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Wynika to z faktu względności tego pojęcia – jeśli bowiem halogeny porównamy do zwykłych żarówek żarnikowych to możemy odpowiedzieć „tak”. Jeśli zaś za punkt odniesienia weźmiemy np. diody LED, to okaże się, że halogeny zdecydowanie nie są energooszczędne. Z drugiej strony warto też pamiętać, że cena zakupu żarówki halogenowej jest zdecydowanie niższa niż w przypadku ledów czy świetlówek kompaktowych. Przykładowo żarówka 42W halogen E27 kosztuje niecałe 9 zł, czyli tak naprawdę od 2 do 5 razy mniej od bardziej energooszczędnych odpowiedników.

Żarówka halogenowa czy zwykła?

By jednak uświadomić sobie oczywistą przewagę żarówki halogenowej nad zwykłą, warto zdać sobie sprawę z kilku faktów. Przede wszystkim halogeny dostępne są w dwóch wariantach – z zasilaniem niskonapięciowym 12V  i sieciowym 230V, produkowane są one też z różnymi trzonkami – klasycznymi E27 i E14 oraz typowymi dla nowoczesnych oprawek np. podsufitowych GU10 czy G5.3/MR16. Żarówki halogenowe mogą być też zdecydowanie mniejsze od klasycznych baniek, co dodatkowo poszerza spektrum zastosowań. Porównując oba produkty warto też zwrócić uwagę na dwukrotnie dłuższy czas działania halogenów oraz przede wszystkim ich niewygórowaną cenę i mniejsze zużycie energii. Posiadając w mieszkaniu czy domu osiem halogenów o mocy 28W, które byłyby używane przez 5h dziennie przez rok zużyjemy około 409 kWh. Klasyczne odpowiedniki o mocy 40W przy takich samych założeniach wykorzystają 584 kWh. Oszczędność jest więc zauważalna już na pierwszy rzut oka!

Żarówki halogenowe czy LED – które lepsze?

Obecnie żarówki halogenowe są też często porównywane z ledami, z racji podobnych możliwości zastosowania – także w instalacjach 12V, jako reflektory itp. Porównując energooszczędność obu rozwiązań zdecydowanie trzeba stwierdzić, że nowsze rozwiązanie jest dużo lepsze – 4-6W LED daje bowiem tyle samo światła, co 28W halogen. Występuje co prawda między nimi spora różnica w cenie, jednak długość działania ledów oraz niższe rachunki za prąd w znacznej mierze niwelują i tę różnicę. Czy więc w ogóle trzeba się pozbyć halogenów? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim charakteryzują się one naturalną barwą światła, które mniej męczy oczy. Drugą zaletą halogenów jest brak ich ściemniana wraz z wiekiem. Kolejny plus przy halogenach można dopisać, gdy przyjrzymy się kwestii jakości. W przypadku wielu najtańszych ledów dostępnych na aukcjach internetowych czy w supermarketach informacje zamieszczone na opakowaniu mogą być czysto teoretyczne – bowiem ich produkcja w Chinach czy innych krajach niekoniecznie jest ściśle kontrolowana. Halogeny nie mają takiego problemu, gdyż ich „podrabianie” byłoby po prostu mniej opłacalne. Jak więc widać, zarówno halogeny, jak i ledy mają swoje zalety i wady.

Czy żarówki LED są energooszczędne?

Czy więc żarówki halogenowe są energooszczędne? W zasadzie tak, choć dużo brakuje im do najnowocześniejszych świetlówek czy ledów. Mimo to na pewno opłacają się one zdecydowanie bardziej niż klasyczne żarówki – jeśli więc jeszcze takie posiadamy, to warto je wymienić!

Podobne posty

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany