Jedną z często stosowanych funkcji oświetlenia w domu lub mieszkaniu jest ściemnianie światła. Zabieg ten pozwala na ograniczenie zużycia prądu przez żarówki oraz wprowadzenie bardziej towarzyskiej czy intymnej atmosfery. Czy jednak ściemnianie można stosować też przy oświetleniu LED?

Ściemnianie żarówek LED – co musisz o nim wiedzieć?

W przypadku żarówek żarnikowych (przeczytaj o nich tutaj) ściemnianie ich nie wzbudza żadnych wątpliwości i problemów. Istniejące urządzenia działają bowiem bezproblemowo i niezależnie od typu żarówki. W przypadku oświetlenia LED sprawa ta jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że standardowe elektroniczne układy sterujące żarówek ledowych nie są przystosowane do ściemniania. Aby więc uzyskać odpowiedni efekt niezbędny jest zakup produktu typu LED Dimmable – czyli z możliwością przygaszania.

Czy do żarówek LED można stosować ściemniacz fazowy?

Klasycznym rozwiązaniem służącym do ściemniania żarówek jest tzw. ściemniacz fazowy. Niestety jednak nie będzie on skuteczny w przypadku żarówek LED. Jak już wspomniano, za działanie oświetlenia LED odpowiadają elementy elektroniczne, które wymagają bardzo dużej stabilności zasilania. W praktyce więc żarówka LED podłączona do ściemniacza fazowego podczas przyciemniania najpierw nieco przygaśnie, a następnie zacznie mrugać lub całkiem się wyłączy, gdyż moduł zasilający nie będzie w stanie przekazać odpowiedniego zasilania. Jeśli więc chcemy uzyskać odpowiedni efekt, to koniecznie powinniśmy zainwestować w inne rozwiązania.

Jaki ściemniacz do żarówek LED?

Klasyczne ściemniacze fazowe nie sprawdzą się więc w przypadku oświetlenia diodami. Dlatego też konieczne jest zastosowanie dedykowanych urządzeń elektronicznych, które są przystosowane do tej technologii. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że istnieją rozwiązania dedykowane do napięcia 230V oraz 12V. O ile w drugim wypadku każde rozwiązanie powinno bezproblemowo działać, to w pierwszym mogą pojawić się kłopoty wynikające z braku kompatybilności użytych rozwiązań. Dlatego też kupując ściemniacz do żarówek LED 230V warto sprawdzić, czy będzie on działał z używanymi przez nas żarówkami ledowymi.

Zastanawiasz się, jakie żarówki LED wybrać? Ten tekst Ci pomoże

Żarówki LED nadają się więc do ściemniania. Trzeba jednak pamiętać, że z racji zupełnie innej technologii nie będą one dobrze współpracować z tradycyjnymi urządzeniami przygaszającymi. A jakie żarówki LED współpracujące ze ściemniaczami warto polecić? Z pewnością ciekawymi opcjami będzie klasyczna żarówka E27 4,5W też podłużna żarówka E14 5,5W. Produkty te wyróżniają się bowiem niewysoką cena, oszczędnością oraz długim czasem pracy.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany