Przełom XX i XXI wieku to okres prawdziwej rewolucji w domowym oświetleniu. Mimo upływu czasu i długiej obecności na rynku najważniejszych graczy – czyli tradycyjnych żarówek żarnikowych, energooszczędnych, halogenów oraz ledów – w dalszym ciągu trwają dyskusje na temat ich energooszczędności i opłacalności. W tym tekście zajmiemy się najnowszą i teoretycznie najlepszą opcją – czyli diodami LED. Czy warto je kupować?

Żarówka LED – co to właściwie jest?

Żarówka LED, czyli tak naprawdę kilka połączonych ze sobą diod elektroluminescencyjnych, jest jednym z najnowocześniejszych źródeł światła. Mówiąc ogólnie, działanie samego leda polega na bezpośredniej przemianie prądu w światło, które jest możliwe dzięki chipowi półprzewodnikowemu – który jest „sercem” każdej diody. Co warte dodania, pojedynczy LED daje stosunkowo niewiele światła, dlaczego do celów oświetleniowych używa się na ogół większej liczby diod we wspólnej obudowie, często przypominającej klasyczną żarówkę.

Czy wiesz, jak wybrać odpowiednią żarówkę LED? Zobacz ten artykuł!

Czy żarówka LED jest energooszczędna?

Dla przeciętnego człowieka nieważne jest jednak, jak dane źródło światła działa. Najważniejsze, by było skuteczne i oszczędne. Żarówki ledowe pod tym względem prezentują się doskonale. W zależności od użytych technologii mogą bowiem zużywać nawet ponad dziesięć razy mniej prądu niż klasyczne rozwiązania i, co więcej, w odróżnieniu od żarówek energooszczędnych nie pobierają one dużych ilości prądu na początku działania. Na pewno więc wymiana źródeł światła na ledy zdecydowanie ograniczy zużycie energii elektrycznej w każdym domu!

Czy żarówki ledowe są oszczędne?

Jak więc widać, żarówki energooszczędne typu LED faktycznie zużywają zdecydowanie mniejszą ilość energii niż klasyczne żarówki żarnikowe czy też nawet najlepsze żarówki energooszczędne. Jednak czy nadwyżka stworzona przez niższe rachunki za prąd nie zostanie pochłonięta przez wyższy koszt samego źródła światła? Warto policzyć!

  • Zwykła żarówka E27 Classic 60W kosztuje 4,90 zł. Jeśli w mieszkaniu mamy 5 takich źródeł światła używanych przez 5 godzin dziennie, to zużyją one rocznie prąd o wartości 301 zł (przy cenie 0,55 zł za kWh).
  • Żarówka LED E27 8W kosztuje 17,90 i przy takiej samej ilości źródeł i czasie świecenia roczny koszt użytkowania wyniesie 40 zł.

Ogólny roczny koszt użytkowania klasycznych żarówek wyniesie więc około 325 zł, z kolei ledy będą kosztować niecałe 130 zł. Oznacza to, że nowoczesne żarówki LED energooszczędne byłyby opłacalne nawet, gdyby przepalały się dwa razy częściej niż ich żarnikowe odpowiedniki. A jak już wspominaliśmy, ich żywotność może być nawet kilkadziesiąt razy dłuższa!

Najbardziej energooszczędne żarówki LED

Mówiąc o rozwiązaniach typu LED, warto też wspomnieć, że są one ciągle rozwijane. Dlatego też nowoczesne żarówki ledowe są jeszcze bardziej oszczędne i wyróżniają się klasą energetyczną A++ (starsze rozwiązania mają tylko A lub A+). A które z nich są ciekawą opcją?

    • Żarówka LED filament E27 4W – posiada ona bardzo klasyczny kształt bańki i wyróżnia się niskim poborem mocy oraz ciepłym światłem (2700K).
    • GU10 5W 830 żarówka reflektorowa LED 55°  – charakteryzuje się kątem oświetlenia 55 stopni, wysoką oszczędnością (odpowiednik 55W) oraz żywotnością na poziomie 20000 godzin.
    • E14 2W żarówka LED  – wyróżnia się ona świecowatym kształtem i doskonale pasuje do żyrandoli czy innych wielożarówkowych lamp, zapewniając oszczędność i ciepłe białe światło.

Żarówki energooszczędne LED – opinie

Na koniec warto też powiedzieć kilka słów o opiniach na temat żarówek LED. W tej kwestii narósł bowiem szereg mitów, wynikających na ogół z powtarzania zasłyszanych opinii czy też po prostu z przyzwyczajenia do tradycyjnych rozwiązań. Szczególnie często powtarzane były opinie o dużej awaryjności żarówek LED (tekst o tym przeczytasz tutaj), słabym świetle czy też wysokim koszcie zakupu. Dziś wszystkie te uwagi są z całą pewnością nieuzasadnione, gdyż technologia LED została dopracowana i upowszechniona. Przełożyło się to z kolei na jeszcze wyższą niezawodność, lepsze parametry i znaczne obniżenie ceny.

Żarówki ledowe są bez wątpienia wyśmienitym źródłem światła do każdego domu czy mieszkania. Gwarantują bowiem nie tylko oszczędzanie energii, ale też po prostu bardziej się opłacają dzięki długiemu czasowi pracy i akceptowalnej obecnie cenie. A gdzie kupić dobrej jakości diody LED? Z pewnością warto spróbować w sklepie Lampy.pl!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany