Najnowocześniejszym sposobem na oświetlenie domu czy mieszkania jest użycie żarówek LED. Rozwiązanie to na ogół łączy się z niskim zużyciem energii elektrycznej oraz stosunkowo wysoką ceną. Dużo rzadziej mówi się o tym, jak mocno ledy się nagrzewają – a ma to przecież spore znaczenie użytkowe.

Czy żarówka LED wydziela ciepło?

Każdy, kto używał tradycyjnych żarówek (przeczytasz o nich tutaj), halogenów czy nawet żarówek energooszczędnych nieraz zauważył, że potrafią się one nagrzać do naprawdę wysokich temperatur. Nie powinno to zresztą dziwić, skoro aż 90% energii elektrycznej pobieranej przez zwykłą żarówkę jest zamieniane w ciepło. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku diod LED, których sprawność może być nawet dziesięć razy lepsza niż klasycznych rozwiązań. Sprawia to, że żarówki ledowe wydzielają bardzo małą ilość ciepła, która w przypadku słabszych modeli jest praktycznie niezauważalna dla człowieka. Warto w tym miejscu zwrócić też uwagę na pewną ciekawostkę. Otóż mocniejsze żarówki LED wyposażone są w odpowiednie radiatory, które odprowadzają ciepło. Nagrzewanie się ledów wpływa bowiem negatywnie na ich walory użytkowe.

Żarówki LED – specjalne zastosowania!

Fakt, że żarówki LED wydzielają niewiele ciepła, bezpośrednio wpływa na możliwości ich zastosowania. Doskonale sprawdzą się one np. jako element zabudowanego oświetlenia w suficie czy szafie, bez zmartwień można ich także używać w lampach o konstrukcji drewnianej czy posiadających klosze z lekkich materiałów – np. papieru czy tkaniny. Żarówki LED na pewno można też polecić do pokoju dziecięcego. Modele reflektorowe są bowiem dużo wytrzymalsze niż tradycyjne bańki szklane czy żarówki energooszczędne, a brak nadmiernego grzania się ledów skutecznie uniemożliwia oparzenie się dziecka.

Czy wiesz, że żarówki LED można ściemniać?

Żarówki typu LED są obecnie najsprawniejszym źródłem światła, dzięki czemu ilość wytwarzanego przez nie ciepła jest naprawdę niewielka. Warto pamiętać, że dzięki temu rozwiązania tego typu źródła światła są nie tylko bardzo oszczędne, ale też doskonale sprawdzą się w wielu specjalnych zastosowaniach.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany