Bez wątpienia żarówki ledowe są najnowocześniejszym sposobem na oświetlenie domu czy mieszkania. Mówiąc o nich, na ogół podkreśla się ich ekologiczność oraz bardzo niskie zużycie energii. Jak jednak wygląda niezawodność tego rozwiązania?

Czy żarówka LED może się przepalić?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie jest prosta – przepalenie diody LED nie może nastąpić, gdyż nie posiada ona żarnika, który przepala się w normalnych żarówkach (przeczytaj o nich tutaj). Nie znaczy to jednak, że tzw. żarówki LED nie mogą przestać działać. W ich przypadku następuje to jednak w ramach dłuższego procesu „wygaszania”, w trakcie którego jasność leda jest coraz mniejsza. Oczywiście czasem ledy mogą też przestać działać w sposób nagły – wynika to na ogół z uszkodzenia elementu sterującego czy samej diody spowodowanego przez usterkę sieci elektrycznej, nieskuteczne odprowadzanie ciepła lub oddziaływanie mechaniczne. Warto też pamiętać, że żarówki ledowe – podobnie jak inne źródła światła – nie lubią wilgotnych pomieszczeń. Warto więc sprawdzać, czy dany produkt jest przystosowany do pracy np. w łazienkach.

Jak długo może świecić żarówka LED?

Czy jednak fakt, że żarówki ledowe też się przepalają – czy raczej wygaszają – powinien odstraszać od zakupu? Zdecydowanie nie! Wynika to z faktu, że dobrej jakości oświetlenie diodowe – jak np. żarówka LED E27 9W – może działać nawet do trzydziestu tysięcy godzin, czyli kilkadziesiąt razy dłużej niż klasyczne żarówki czy halogeny. Jeśli więc przypadkowo nie przyczynimy się do szybszego przepalenia żarówki LED, to możemy cieszyć się jej światłem naprawdę bardzo długo!

Żarówki ledowe – czy wszystkie są takie same?

Na koniec warto jednak zwrócić uwagę na jakość dostępnych na rynku żarówek LED. Obecnie bowiem liczba dostępnych produktów jest ogromna, a ich ceny bardzo zróżnicowane. Wynika to oczywiście z faktu popularności tego rozwiązania i, co za tym idzie, rosnącej produkcji coraz tańszych produktów. Niestety jednak wiele z nich charakteryzuje się bardzo niską jakością oraz niekoniecznie wiarygodnymi parametrami – co skutkować może ich dużo krótszą żywotnością względem markowych rozwiązań.

Czy wiesz, jak wybrać odpowiednią żarówkę LED?

Żarówki LED – podobnie jak wszelkie inne urządzenia elektroniczne – nie mogą działać wiecznie. Ich czas życia jest jednak zdecydowanie dłuższy niż tradycyjnych rozwiązań, dlatego też warto je kupować, gdyż ich wyższa cena na pewno się nam zwróci!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany