Bez wątpienia świetlówki kompaktowe pozwoliły na zdecydowane obniżenie zużycia energii elektrycznej w wielu domach. Upowszechnienie tego rozwiązania stworzyło jednak konieczność ich utylizacji i recyclingu. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Utylizacja żarówek energooszczędnych – dlaczego jest taka ważna?

W mediach czy internecie często można usłyszeć o konieczności utylizacji żarówek energooszczędnych – i bardzo dobrze! Nie da się bowiem ukryć, że wyrzucanie produktów tego typu do zwykłych śmieci jest poważnym błędem – i to z co najmniej trzech powodów!

 • Po pierwsze, żarówki energooszczędne zawierają szkodliwe substancje, takie jak rtęć i luminofor. Wyrzucając je do przypadkowych śmieci zatruwamy więc środowisko i stwarzamy zagrożenie dla osób postronnych.
 • Po drugie, zużyte żarówki energooszczędne można w 90% poddać recyclingowi, co ma spore znaczenie dla gospodarki i ekologii.
 • Po trzecie, jeśli kogoś nie przekonują argumenty o ekologii i bezpieczeństwie swoim i innych osób, to może przekona go odpowiedzialność karna. Za wyrzucenie świetlówek – zarówno liniowych, jak i kompaktowych do zwykłych śmieci można zostać bowiem ukaranym mandatem lub grzywną – nawet do 5000 zł!

Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki energooszczędne?

Bezwzględnie trzeba więc dbać o to, by zużyte żarówki energooszczędne trafiały tam, gdzie ich miejsce. W praktyce każdy ma w tym wypadku trzy możliwości.

 • Zostawić zużytą świetlówkę w sklepie przy zakupie nowego źródła światła – każdy sklep musi ją przyjąć w rozliczeniu 1:1.
 • Wyrzucić żarówkę do specjalnego pojemnika na śmieci tego typu – dostępne są one na wielu osiedlach mieszkaniowych czy w sklepach i marketach.
 • Oddać żarówkę energooszczędną w punkcie zbierania elektrośmieci. W tym wypadku możemy pozbyć się dowolnej liczby zużytych świetlówek.

Jak więc widać, możliwości utylizacji żarówek energooszczędnych jest kilka – warto o tym pamiętać!

Żarówki energooszczędne: jak działają?

Co zrobić ze zbitą świetlówką?

Mówiąc o utylizacji żarówek energooszczędnych warto też wspomnieć, co należy zrobić w przypadku ich zbicia. Jak już bowiem wspomniano, zawierają one substancje niebezpieczne dla człowieka. Dlatego też proces zbierania większych odłamków świetlówki koniecznie trzeba przeprowadzić w gumowych rękawicach. Z kolei niemożliwe do zebrania ręcznie okruchy należy zetrzeć przy użyciu wilgotnego ręcznika papierowego. Co ważne, wszystkie użyte materiały i fragmenty świetlówki należy następnie wrzucić do jednego plastikowego worka, szczelnie go zamknąć i oddać do punktu utylizacji. Po usunięciu zniszczonej żarówki warto też przewietrzyć mieszkanie.

Bezsprzecznie żarówki energooszczędne mają wiele zalet, jednak warto pamiętać też o ich wadzie – czyli konieczności przestrzegania zasad utylizacji. Czy jednak jest to naprawdę takie trudne? Z pewnością nie!

Podobne posty

2 komentarze

 1. Bartek

  Gdzie mam oddać zużytą żarówkę ledową – jak niema sklepu ze sprzedażą takich żarówek na naszym osiedlu ???

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Jest kilka opcji: pierwszą jest punkt zbierania elektrośmieci – adresy takich punktów można znaleźć na stronie Urzędu Miasta lub Gminy, kolejnym są specjalne pojemniki znajdujące się na osiedlach, jeżeli są to pojedyńcze sztuki i planujemy zakup nowych źródeł światła mamy możliwość podczas dokonania zakupu nowych żarówek oddać te zużyte w ilości 1:1.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany