Żywot każdego źródła światła jest ograniczony. Wynika to oczywiście z możliwości zastosowanych technologii, które mimo ciągłego rozwoju w dalszym ciągu nie pozwalają na stworzenie żarówki, która będzie służyć dłużej, niż kilka lat. Efektem tego jest często pojawiający się problem – gdzie wyrzucić żarówki? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście!

Dlaczego prawidłowa utylizacja żarówek jest ważna?

Przez wiele lat każda zużyta żarówka lądowała po prostu w koszu na śmieci. Wynikało to z dwóch przyczyn:

 • Po pierwsze, zwykłe żarówki żarnikowe, które przez wiele lat stanowiły podstawowe źródło światła, są stosunkowo niegroźne dla środowiska. Dlatego też nie stanowiły one większego zagrożenia dla użytkowników.
 • Po drugie, mało kto przejmował się zagadnieniem ochrony środowiska i recyklingu, przez co też inne typy żarówek – takie jak np. świetlówki czy lampy wyładowcze wyrzucano razem z innymi śmieciami.

Jednak to, że przez wiele lat nikt nie zaprzątał sobie głowy pytaniem „gdzie wyrzucać żarówki” nie znaczy, by dziś robić podobnie. W tym przypadku nie chodzi zresztą tylko o bezosobową „ekologię”, ale też o zdrowie swoje i bliskich. Największym zagrożeniem są oczywiście rtęć i luminofory, które znajdują się we wszelkiego rodzaju świetlówkach. Drugim ważnym powodem, dla którego trzeba odpowiednio utylizować żarówki, jest możliwość ich recyklingu, który w niektórych przypadkach osiąga poziom 90%. Na koniec warto też dodać, że jeśli ekologia i bezpieczeństwo to dla kogoś „zbyt mało”, to może wystarczająco ważne okażą się sankcje prawne. Za wyrzucenie świetlówki do zwykłych śmieci grozi mandat, a nawet kara grzywny!

Gdzie wyrzucać stare żarówki?

Mówiąc o utylizacji różnego rodzaju żarówek, nie można jednak zapominać, że poszczególne typy źródeł światła wymagają indywidualnego podejścia. Dlatego też w następnych trzech akapitach szczegółowo opisujemy, na co szczególnie zwracać uwagę w przypadku starych żarówek, świetlówek i diod ledowych.

Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki?

W teorii najmniej problemów użytkownikom będą sprawiać zwykłe żarówki żarnikowe, które jednak są powoli wycofywane ze sprzedaży. Z racji prostej konstrukcji i braku elementów niebezpiecznych, można je spokojnie wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady zmieszane – nie nadają się one ani do kontenerów na „tworzywa sztuczne”, ani też „szkło”. Przy okazji warto jednak podkreślić, by bardzo uważać w przypadku dość częstych przypadków eksplozji czy zbicia zwykłych żarówek. W takich przypadkach oprócz dużych kawałków szkła tworzy się też wiele drobinek, które mogą być niebezpieczne – szczególnie dla dzieci. Dlatego też zawsze powinno się dokładnie oczyścić miejsce zdarzenia.

Utylizacja świetlówek

Dużo bardziej wymagająca jest utylizacja świetlówek wszystkich typów. Jak już wspomniano, zawierają one rtęć oraz inne niebezpieczne substancje, które mogą być niebezpieczne dla człowieka i zwierząt, szczególnie w przypadku rozbicia czy uszkodzenia szklanej obudowy. Dlatego też warto dokładnie wiedzieć, jak postępować ze zużytymi żarówkami energooszczędnymi:

 • W przypadku przepalonej świetlówki – należy ją wykręcić i przechowywać do momentu utylizacji w taki sposób, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Tego typu źródła światła można oddać w każdym sklepie przy zakupie nowej żarówki (w stosunku 1:1), wyrzucić do specjalnego pojemnika na zużyte świetlówki lub też odwieźć do punktu zbierającego elektrośmieci.
 • W przypadku pękniętej świetlówki – należy zacząć od otwarcia okien i przewietrzenia pomieszczenia. Następnie koniecznie trzeba ubrać gumowe rękawiczki i dokładnie zebrać resztki szkła oraz przetrzeć podłogę mokrą gąbką lub szmatką. Wszystkie zebrane resztki, rękawice i ścierkę powinno się następnie wsypać do plastikowego worka i dokładnie go zawiązać. Taki „pakunek” należy następnie dostarczyć do punktu składowania odpadów, informując przy tym, co zawiera.

Odpowiednie postępowanie w przypadku zużycia energooszczędnych żarówek jest ważne nie tylko z powodu niebezpieczeństwa zatrucia. Spore znaczenie ma też możliwości recyklingu świetlówek, które pozwalają na ponowne wykorzystanie zdecydowanej większości użytych materiałów, o ile sama żarówka nie uległa uszkodzeniu.

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Nieco prościej wygląda sytuacja, gdy chcemy pozbyć się starych żarówek LED. Różnica wynika z samej budowy tego źródła światła, które nie zawiera żadnych substancji niebezpiecznych. Mimo to żarówki ledowe w żadnym wypadku nie powinny trafiać do zwykłych śmieci. Więc gdzie wyrzucać żarówki LED? Ich miejsce jest w specjalnych pojemnikach na tego rodzaju odpady lub też punktach odbierających elektrośmieci. Ledy można też zostawić na wymianę w sklepie, choć w takim przypadku trzeba zakupić nową żarówkę. Także i w tej sytuacji warto podkreślić, że segregacja diod elektroluminescencyjnych ma bardzo duże znaczenie dla ekologii. Pozwala ona bowiem na skuteczny recykling żarówek tego typu.

Żarówka energooszczędna LED – oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska

Porównując zasady segregacji poszczególnych rodzajów żarówek, łatwo można dojść do wniosku, że stare żarówki były najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak porówna się ich parametry ze świetlówkami lub diodami LED, to szybko okazuje się, że ich możliwości są po prostu nieporównywalne. Dlatego też warto szczególnie mocno zastanowić się nad wyposażeniem całego domu w oświetlenie LED, które jest bezpieczniejsze od świetlówek, bardziej długowieczne i do tego zużywa mniej prądu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w portfelu zostaje więcej pieniędzy, a środowisko będzie mogło odetchnąć z ulgą!

Mimo że o prawidłowej utylizacji żarówek mówi się od dobrych kilkunastu lat, to wciąż wiele osób traktuje ten problem po macoszemu. Warto więc zadbać, by choć u siebie w domu i wśród znajomych powszechna była wiedza na temat tego, gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne, zwykłe żarówki czy inne elektrośmieci. W taki sposób chronimy bowiem nie tylko nasze zdrowie, ale też przyszłość naszych dzieci!

 

Podobne posty

2 komentarze

  • Aneta Gardocka

   Czekamy zatem na pytania, chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości 🙂

   Serdeczne pozdrowienia,
   Zespół Lampy.pl

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany