Inteligentne oświetlenie  – 4 najciekawsze rozwiązania

Inteligentne domy to temat na czasie. Chcemy (i możemy) zdalnie sterować pralką, piekarnikiem czy lodówką. Pilotem otwieramy bramy wjazdowe i zamykamy garaże. Dzisiejszy wpis chcemy poświęcić więc inteligentnym światłom. W jaki sposób można zautomatyzować oświetlenie domu?

Inteligentny – czyli jaki?

Sposobów na uczynienie domu inteligentnym wbrew pozorom jest całkiem niemało. I jak się okazuje, wiele z nich wykorzystujemy, nawet o tym nie wiedząc. Mamy dla Was krótki przewodnik po oświetleniu, dzięki któremu Wasz dom stanie się łatwiejszy w prowadzeniu i bardziej ekonomiczny. Zaczynajmy!

1. Zdalne sterowanie światłem

Zdalne sterowanie światłem to nic innego, jak zarządzanie nim z dowolnego miejsca na świecie. Może posłużyć nam do tego specjalny manipulator. Wystarczy jeden przycisk, aby wszystkie lampy wewnątrz budynku zostały włączone lub wyłączone. Często wystarczy, że mamy przy sobie telefon lub tablet. Za pomocą specjalnej aplikacji możemy sterować oświetleniem w domu. Jeśli leżąc już w łóżku zdamy sobie sprawę, że nie wyłączyliśmy lampki nad lustrem w łazience, nie będziemy musieli już wstawać. Wystarczy jeden przycisk. Czy tak nie będzie łatwiej?

2. Inteligentne światło – synchronizacja z alarmem

Inteligentne światło można swobodnie łączyć z alarmem przeciwwłamaniowym, który mamy zamontowany w domu. Jak wygląda to w praktyce? Wystarczy jeden przycisk na pilocie od alarmu, aby światła w całym domu (lub w konkretnych pomieszczeniach, w zależności od ustawień) zostały włączone. Możemy też zaplanować zapalenie światła o konkretnej godzinie. Wówczas zadziała ono jak budzik. Nie musimy włączać już poszczególnych lamp sami. Inteligentne oświetlenie zrobi to za nas!

3. Zmyłka dla złodzieja

Zdalny włącznik światła pozwala nam na uruchamianie i wyłączanie oświetlenia w domu w dowolnych godzinach. To doskonały patent na zmylenie złodzieja, który potencjalnie mógłby zainteresować się włamaniem do naszej posiadłości. Przebywając w każdym miejscu na ziemi możemy np. włączyć lampy w kuchni i w salonie, by po godzinie wyłączyć je, a uruchomić oświetlenie w sypialni. Jeśli włamywacz obserwuje nasz dom z zewnątrz i zauważy włączone światła, z pewnością pomyśli, że ktoś znajduje się w środku i zrezygnuje z ewentualnej kradzieży.

Takie możliwości daje m.in. system Philips Hue. Lampy z tej kolekcji, jak np. lampa sufitowa Philips Hue Phoenix, nie tylko mogą włączać i wyłączać się o zaplanowanych przez nas godzinach, ale również zmieniać kolory w zależności od naszych preferencji. Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ.

4. Lampy z czujnikiem ruchu

Niewiele osób wie, że popularne lampy z czujnikiem ruchu już zaliczyć można do elementów inteligentnego wyposażenia domu. Wystarczy, że w zasięgu czujnika pojawi się jakaś osoba. Wówczas światło samo się zapali, bez konieczności używania włącznika. To dobre rozwiązanie do łazienki, spiżarni lub garderoby – jednym słowem wszystkich pomieszczeń, w których brakuje okien, i w których nawet za dnia sami włączamy lampy.

Inteligentnie i modnie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lampy z systemu inteligentnego oświetlenia wpisywały się jednocześnie w obowiązujące trendy. I tak na przykład wbudowaną technologię Bluetooth, dzięki której cały system może funkcjonować, posiada np. lampa sufitowa LED SATURN. Jest wykonana z mieszanki metalu i złota płytkowego. Pod wypukłą kopułą, zamontowaną na ścianie, znajduje się spuszczony na cienkich linkach płaski pierścień. Całość wygląda elegancko i designersko.
Inną lampą z wbudowanym systemem zdalnego sterowania, na którą chcemy zwrócić Waszą uwagę, jest lampa sufitowa LED LOOP. Ma kształt spirali i świeci żarówkami LED. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że można włączać i wyłączać ją jednym przyciskiem na tablecie. Swym wyglądem dodaje wnętrzom uroku i sprawia, że stają się niebanalne.


Jak widać nie trzeba rezygnować z przyjemnych dla oka i modnych lamp, by skorzystać z możliwości, jakie daje nam inteligentne światło. Jeśli chcecie znaleźć więcej lamp do swojego domu – również i tych z wbudowanym systemem zdalnego sterowania – koniecznie odwiedźcie nasz sklep na www.lampy.pl.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany