Mimo że coraz więcej osób przy montażu oświetlenia w swoim domu lub mieszkaniu korzysta z pomocy fachowców, to w dalszym ciągu wielu ludzi lubi zająć się tym samemu. Często zadawanym przy tej okazji pytaniem jest to, jak łączyć nowoczesne żarówki ledowe? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to zapraszamy do lektury!

Jak połączyć kilka żarówek LED?

Z racji niewielkich wymiarów i małego zużycia prądu oświetlenie LED – w postaci pojedynczych diod czy całych żarówek ledowych – nierzadko łączy się po kilka czy nawet kilkanaście sztuk. Tak zgrupowane ledy doskonale nadają się do podświetlania mebli, schodów czy tworzenia ciekawego oświetlenia sufitowego czy ściennego całych pomieszczeń. Podstawowe zasady łączenia ledów są w teorii takie same jak w przypadku żarówek żarnikowych (przeczytaj o nich tutaj) – wymagają one użycia odpowiednich przewodów, włącznika itp. Dużo większym problemem jest jednak sam sposób połączenia, który bezpośrednio wynika z zasilania stosowanych rozwiązań. Należy bowiem pamiętać, że diody LED działają na innych zasadach niż klasyczne żarówki wolframowe czy halogenowe. Co warte podkreślenia, rodzaj wykorzystywanego gniazda przez żarówki LED – na ogół gniazda E27 , E14 czy GU10  nie ma bezpośrednio wpływu na sposób połączenia.

Jak podłączyć kilka żarówek LED 12V?

W przypadku diod i żarówek LED 12V łączenie ich jest dość proste – zastosować można bowiem zarówno połączenie równoległe, szeregowe jak i szeregowo-równoległe. Wydaje się też, że ostatnie rozwiązanie ma największe zalety użytkowe przy łączeniu większej liczby diod – jest ono bowiem mniej energochłonne niż łączenie równoległe, prostsze w wykonaniu i nie generuje dużej ilości ciepła. Warto też podkreślić, że w przypadku awarii jednej żarówki LED świecić przestaje tylko jeden segment – a nie, jak w przypadku połączenia szeregowego, cały zestaw oświetlenia.

Jak podłączyć kilka żarówek LED 230V?

Dużo większe ograniczenia wiążą się z łączeniem żarówek LED 230V. W praktyce bowiem jedynym sposobem ich grupowania jest połączenie równoległe. Co warte podkreślenia, przy łączeniu szeregowym może dojść do bardzo szybkiego i nieodwracalnego uszkodzenia poszczególnych żarówek LED. Warto jednak w tym miejscu podkreślić zaletę takiego rozwiązania, jakim jest wysoka niezawodność oraz fakt, że przy uszkodzeniu jednej żarówki pozostałe będą dalej działać.

Łączenie żarówek ledowych nie jest trudne – jeśli tylko wiemy, jak zrobić to dobrze. Jeśli więc sami chcemy zająć się tym tematem, to warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę i umiejętności. A gdy dalej mamy wątpliwości, to zawsze możemy przecież poprosić o pomoc specjalistów!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany