Samodzielne podłączenie i zamontowanie żyrandola zapewne wyda się laikowi ogromnym wyzwaniem, dlatego też w tym wypadku najlepiej montaż żyrandola zlecić dla fachowca. Tak naprawdę jednak jest to czynność, którą wykonać może każdy z nas – o ile zastosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także zaopatrzy w kluczowe narzędzia: śrubokręt lub wkrętarkę oraz próbnik.

 

Żyrandol – do jakich wnętrz?

Taki typ lampy pasuje do każdego rodzaju pomieszczenia, ale najczęściej wybierany jest żyrandol do salonu. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzi się żyrandol led, a w pokojach urządzonych w stylu klasycznym oraz glamour – żyrandole kryształowe. Popularnym trendem wśród projektantów wnętrz jest także żyrandol do łazienki, który dodaje nastrojowego klimatu każdemu domowemu SPA. Oryginalna lampa jest też często wybierana jako żyrandol do sypialni.

 

Bezpieczne podłączanie żyrandolashutterstock_49910719

Aby przystąpić do podłączania żyrandola, musimy najpierw zadbać o nasze bezpieczeństwo i odłączyć bezpiecznik odpowiadający za

instalację elektryczną, na której będziemy pracować. Następnie, aby być całkowicie pewnym, że ryzyko porażenia prądem jest zerowe, sprawdzamy przewody za pomocą próbnika. Jak to zrobić?

Końcówką narzędzia dotykamy każdego przewodu po kolei. Z kolei do drugiego końca próbnika za każdym razem przykładamy palec. Jeśli (w zależności od próbnika) zaświeci się lampka lub wychyli wskazówka, oznacza to, że w danym przewodzie płynie prąd. Jeśli lampka nie zapala się, w przewodach nie ma prądu i możemy przystąpić do dalszego działania.

 

Jak zidentyfikować przewody?

W nowoczesnych instalacjach elektrycznych najczęściej występują trzy przewody: dwa fazowe (w kolorze brązowym, czarnym lub czerwonym – L ) oraz jeden neutralny (w kolorze niebieskim – N ). Czasem pojawia się też żółto-zielony przewód, oznaczający uziemienie (PE) . Ma on chronić przed porażeniem elektrycznym.

Jeśli chcemy upewnić się co do tego, w których przewodach zwyczajowo płynie prąd, możemy odgiąć kawałek izolacji z końcówek przewodów i, po ponownym uruchomieniu bezpieczników, bardzo ostrożnie sprawdzić kable za pomocą próbnika. Światełko powinno zapalić się przy przewodach w czarnej izolacji. Po sprawdzeniu ponownie wyłączamy bezpieczniki.

Teraz możemy na chwilę porzucić kwestię przewodów i skupić się na tym, by w ścianie wywiercić otwory, dzięki którym później przykręcimy żyrandol. W zależności od modelu, otworów może być od jednego do kilku – niektóre lampy montowane są na haku, inne za pomocą kołków rozporowych. W tym drugim przypadku pamiętajmy, że liczba kołków powinna być dopasowana do tego, jak ciężki jest żyrandol.

 

Jak podłączyć żyrandol?

W przypadku większości żyrandoli na wyposażeniu znajduje się także specjalna kostka, służąca do podłączania przewodów i posiadająca dokładne oznaczenia co do tego, gdzie powinniśmy umieścić odpowiedni kabel. Sam montaż jest bardzo prosty – wystarczy poluzować znajdującą się w kostce małą śrubkę, włożyć pod nią przewód, a następnie dokręcić. Jeśli kostka nie znajduje się na wyposażeniu lampy, bez problemu dostaniemy ją również w sklepie.

Przewody łączymy kolorami – czarny do czarnego, niebieski do niebieskiego, żółto-zielony do żółto-zielonego.

Po podłączeniu przewodów warto ponownie uruchomić bezpieczniki i sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego wysiłku, gdyby po zamontowaniu żyrandolu okazało się, że ten jednak nie działa.

Jeśli postępowaliśmy zgodnie z instrukcją, żarówki powinny się zaświecić, a my możemy przystąpić do izolacji przewodów. Każdy przewód osobno musimy szczelnie owinąć taśmą izolacyjną – pozwoli to zabezpieczyć je dodatkowo przed zwarciem.

Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę?

Podłączenie żyrandola nie jest bardzo skomplikowane, ale żeby cała instalacja przebiegła prawidłowo, warto pamiętać o kilku podstawowych krokach. Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę, aby szybko cieszyć się efektownym oświetleniem? Jeżeli z żyrandola wychodzą dwa przewody, to należy jeden podłączyć pod przewód zerowy, a drugi poprzez włącznik do przewodu fazowego. Jeśli mamy dodatkowo przewód neutralny, to podłączamy go do obudowy. Jeśli w żyrandolu jest kostka, to posiada ona opis, gdzie należy podłączyć jakie przewody.

 

Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki i 2 kable z sufitu?

Do przewodu zerowego podłączamy trzy przewody zerowe od każdej z żarówek. Następne trzy przewody fazowe od żarówek podłączamy do kabla fazowego poprzez włącznik.

 

Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki i 3 kable z sufitu?

Przy takiej liczbie przewodów możemy włączyć jedną żarówkę, dwie lub trzy jednocześnie. Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki i 3 kable z sufitu? Do przewodu zerowego wychodzącego z sufitu podłączamy trzy przewody zerowe do każdej z żarówek po jednym. Następnie podłączamy jeden fazowy przewód od włącznika do jednej z żarówek, a do drugiego przewodu fazowego od włącznika podłączamy dwa przewody fazowe od dwóch żarówek. Jeżeli jeden z przewodów wychodzących z sufitu jest przewodem neutralnym, to podłączamy go do obudowy, natomiast przewód zerowy do przewodów zerowych od żarówek, a przewód fazowy do przewodów fazowych od żarówek.

 

Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek i 3 kable z sufitu?

Pojawia się coraz więcej elementów, ale instalacja z dokładną instrukcją nie będzie problemem. Jak podłączyć żyrandol na 5 żarówek i 3 kable z sufitu? Do kabla zerowego wychodzącego z sufitu podłączamy pięć kabli zerowych, od każdej z żarówek po jednym. Przewody fazowe od trzech żarówek  podłączamy przez włącznik do przewodu fazowego wychodzącego z sufitu, a następne dwa fazowe od pozostałych dwóch żarówek podłączamy do drugiego przewodu fazowego poprzez włącznik. Pozwala to włączać dwie, trzy lub pięć żarówek. Jeżeli jeden z przewodów wychodzących z sufitu jest przewodem neutralnym, to podłączamy go do obudowy, natomiast przewód zerowy do przewodów zerowych od żarówek, a przewód fazowy do przewodów fazowych od żarówek.

 

Jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki i 3 kable z sufitu?

Do przewodu zerowego podłączamy po jednym przewodzie zerowym od każdej z żarówek. Do przewodu fazowego poprzez włącznik podłączamy dwa przewody fazowe od dwóch żarówek. Następne dwa przewody od pozostałych żarówek podłączamy do drugiego przewodu fazowego poprzez włącznik. Jeżeli jeden z przewodów wychodzących z sufitu jest przewodem neutralnym to podłączamy go do obudowy, natomiast przewód zerowy do przewodów zerowych od żarówek, a przewód fazowy do przewodów fazowych od żarówek.

 

Jak podłączyć żyrandol na 4 żarówki i 4 kable z sufitu?

Przewód neutralny wychodzący z sufitu podłączamy do obudowy żyrandola. Do przewodu zerowego wychodzącego z sufitu podłączamy cztery przewody zerowe od każdej z żarówek po jednym. Do przewodu fazowego poprzez włącznik podłączamy dwa przewody fazowe do dwóch żarówek. Następne dwa przewody fazowe od pozostałych dwóch żarówek podłączamy poprzez włącznik do drugiego przewodu fazowego.

 

Jak przerobić żyrandol na dwa włączniki?

Często zależy nam na tym, by do żyrandola był podłączony podwójny włącznik (w taki sposób, że na jeden przycisk włącza się jedna żarówka, na drugi dwie, na oba wszystkie lub też – w przypadku czterech żarówek – po dwie na przycisk). Jak przerobić żyrandol na dwa włączniki? Musimy zainstalować zarówno w instalacji żyrandola, jak i instalacji domowej po cztery przewody – dwa z nich muszą być wówczas przewodami fazowymi. 

 

Jak zamontować żyrandol?

Jeśli już podłączyliśmy przewody, możemy przykręcić żyrandol do sufitu, wkręcając śruby we wcześniej wywiercone otwory. Pamiętajmy o tym, by przewody schować do środka obudowy! Na koniec zakładamy na śruby zaślepki – i gotowe!

Żyrandol to przedmiot, który nie tylko daje oświetlenie, ale służy również jako element dekoracyjny. Przed zamontowaniem żyrandola warto upewnić się, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, aby później móc cieszyć się bezpiecznym źródłem światła.

Przykładowe aranżacje

Elegant interior, living room with blue velvet sofa      zyrandol_lampypl

 

 

Podobne posty

Jedna odpowiedź

  1. Adam

    Nie napisano że aby można było wybrać czy mają świecić oddzielnie np. 1 zarowka a po naciśnięciu drugiego przełącznika pozostałe żarówki to lampa musi to umożliwiać. Obecnie są tylko lampy gdzie na kostce jest miejsce na 3 przewody i wszystkie żarówki są tak połączone że świecą wszystkie

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany