Samodzielne podłączenie i zamontowanie żyrandola zapewne wyda się laikowi ogromnym wyzwaniem, dlatego też w tym wypadku najlepiej montaż żyrandola zlecić dla fachowca. Tak naprawdę jednak jest to czynność, którą wykonać może każdy z nas – o ile zastosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także zaopatrzy w kluczowe narzędzia: śrubokręt lub wkrętarkę oraz próbnik.

Bezpieczne podłączanie żyrandolashutterstock_49910719

Aby przystąpić do podłączania żyrandola, musimy najpierw zadbać o nasze bezpieczeństwo i odłączyć bezpiecznik odpowiadający za instalację elektryczną, na której będziemy pracować. Następnie, aby być całkowicie pewnym, że ryzyko porażenia prądem jest zerowe, sprawdzamy przewody za pomocą próbnika. Jak to zrobić?

Końcówką narzędzia dotykamy każdego przewodu po kolei. Z kolei do drugiego końca próbnika za każdym razem przykładamy palec. Jeśli (w zależności od próbnika) zaświeci się lampka lub wychyli wskazówka, oznacza to, że w danym przewodzie płynie prąd. Jeśli lampka nie zapala się, w przewodach nie ma prądu i możemy przystąpić do dalszego działania.

Jak zidentyfikować przewody?

W nowoczesnych instalacjach elektrycznych najczęściej występują trzy przewody: dwa fazowe (w kolorze brązowym, czarnym lub czerwonym – L ) oraz jeden neutralny (w kolorze niebieskim – N ). Czasem pojawia się też żółto-zielony przewód, oznaczający uziemienie (PE) . Ma on chronić przed porażeniem elektrycznym.

Jeśli chcemy upewnić się co do tego, w których przewodach zwyczajowo płynie prąd, możemy odgiąć kawałek izolacji z końcówek przewodów i, po ponownym uruchomieniu bezpieczników, bardzo ostrożnie sprawdzić kable za pomocą próbnika. Światełko powinno zapalić się przy przewodach w czarnej izolacji. Po sprawdzeniu ponownie wyłączamy bezpieczniki.

Teraz możemy na chwilę porzucić kwestię przewodów i skupić się na tym, by w ścianie wywiercić otwory, dzięki którym później przykręcimy żyrandol. W zależności od modelu, otworów może być od jednego do kilku – niektóre lampy montowane są na haku, inne za pomocą kołków rozporowych. W tym drugim przypadku pamiętajmy, że liczba kołków powinna być dopasowana do tego, jak ciężki jest żyrandol.

Jak podłączyć żyrandol?

W przypadku większości żyrandoli na wyposażeniu znajduje się także specjalna kostka, służąca do podłączania przewodów i posiadająca dokładne oznaczenia co do tego, gdzie powinniśmy umieścić odpowiedni kabel. Sam montaż jest bardzo prosty – wystarczy poluzować znajdującą się w kostce małą śrubkę, włożyć pod nią przewód, a następnie dokręcić. Jeśli kostka nie znajduje się na wyposażeniu lampy, bez problemu dostaniemy ją również w sklepie.

Przewody łączymy kolorami – czarny do czarnego, niebieski do niebieskiego, żółto-zielony do żółto-zielonego.

Po podłączeniu przewodów warto ponownie uruchomić bezpieczniki i sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego wysiłku, gdyby po zamontowaniu żyrandolu okazało się, że ten jednak nie działa.

Jeśli postępowaliśmy zgodnie z instrukcją, żarówki powinny się zaświecić, a my możemy przystąpić do izolacji przewodów. Każdy przewód osobno musimy szczelnie owinąć taśmą izolacyjną – pozwoli to zabezpieczyć je dodatkowo przed zwarciem.

Jak podłączyć żyrandol na 3 i 4 żarówki?

Jeśli zależy nam na tym, by do żyrandola był podłączony podwójny włącznik (w taki sposób, że na jeden przycisk włącza się jedna żarówka, na drugi dwie, na oba wszystkie lub też – w przypadku 4 żarówek – po dwie na przycisk) musimy sprawdzić, czy zarówno w instalacji żyrandola, jak i instalacji domowej mamy po 4 przewody – dwa z nich muszą być wówczas przewodami fazowymi, tak jak we wcześniej opisanym przykładzie. Jeśli jest tylko jeden przewód fazowy, będzie to oznaczało, że wszystkie żarówki włączają się jednocześnie.

Jak zamontować żyrandol?

Jeśli już podłączyliśmy przewody, możemy przykręcić żyrandol do sufitu, wkręcając śruby we wcześniej wywiercone otwory. Pamiętajmy o tym, by przewody schować do środka obudowy! Na koniec zakładamy na śruby zaślepki – i gotowe!

Przykładowe aranżacje

Elegant interior, living room with blue velvet sofa      zyrandol_lampypl

 

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany