Każde źródło światła prędzej czy później musi przestać działać. Jesteśmy wtedy zmuszeni dokonać jego wymiany. Czy w przypadku żarówek halogenowych proces ten jest trudny i wymaga specjalnego przygotowania? Dowiesz się tego z naszego tekstu!

Wymiana żarówki halogenowej – o czym pamiętać?

Wymiana każdego źródła światła wymaga przestrzegania pewnych ogólnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy odciąć zasilanie danej lampy lub oprawki, by uniemożliwić przypadkowe porażenie prądem. Drugą, szczególnie ważną w przypadku halogenów zasadą jest poczekanie, aż żarówka ostygnie. Żarówki tego rodzaju rozgrzewają się bowiem do bardzo wysokich temperatur i bardzo łatwo można się w taki sposób oparzyć. Kolejną ważną kwestia związana z wymianą oświetlenia w suficie czy lampach wiszących jest zapewnienie sobie odpowiednio stabilnej drabiny czy chociażby solidnego krzesła. Na koniec warto też dodać, że sposób wyjmowania i wkładania żarówek halogenowych zależy głównie od używanego gniazda czy gwintu. W przypadku halogenów pracujących pod napięciem 230V na ogół będziemy mieli do czynienia z gniazdami E27, E14 czy GU10, dla żarówek halogenowych 12V powszechne są z kolej gniazda wciskane GU5.3 czy GU4

Rodzaje żarówek halogenowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Jak wyjąć żarówkę halogenową?

Wyjmowanie zepsutej żarówki halogenowej w zasadzie jest prostsze niż jej wkładanie. W przypadku klasycznych gwintów wystarczy je bowiem wykręcić. Gdy produkt używa gniazda GU10 (sprawdź, co to takiego tutaj)niezbędne jest jej przekręcenie lekko w lewo i pociągnięcie do siebie, w przypadku halogenów wciskanych trzeba będzie z kolei „odpiąć” często spotykane druciane zabezpieczenia i następnie wyciągnąć żarówkę. W sytuacji, gdy nie mamy jak chwycić halogenu – gdy jest np. zbyt mocno schowany w suficie, warto użyć specjalnych przyssawek, które pozwolą na bezproblemowe usunięcie zepsutej żarówki.

Jak włożyć żarówkę halogenową?

Jak więc widać, usuwanie zużytej żarówki halogenowej jest bardzo łatwe. Nieco trudniejszy jest montaż nowego produktu, gdyż trzeba uważać, by go przypadkiem nie zatłuścić. Dotknięcie szklanej obudowy halogenu palcami czy tłustym narzędziem może bowiem doprowadzić do szybkiego uszkodzenia żarówki czy nawet jej wybuchu. Wynika to z różnic temperatur czystego szkła obudowy względem powierzchni natłuszczonej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wymienianie halogenów w czystych rękawiczkach czy też za pomocą odpowiedniej przyssawki. Poza tym sam proces instalacji nowej żarówki halogenowej jest rzecz jasna odwrotnością jej usuwania – dla gwintów E27 i E14 będzie to wkręcenie, w przypadku GU10 włożenie i obrócenie w prawo, a gdy mamy do czynienia z produktami wciskanymi – po prostu włożenie i zabezpieczenie odginanymi drucikami.

Czy żarówki halogenowe są energooszczędne?

Jak więc widać, wymiana żarówek halogenowych nie jest trudna. Poza standardowymi środkami ostrożności warto jednak pamiętać, by nie dopuścić do zabrudzenia czy zatłuszczenia ich powierzchni, gdyż może to doprowadzić do szybkiego zepsucia nowej żarówki.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany