Żarówki energooszczędne są obecnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych źródeł światła. Mimo to wybór odpowiednich rozwiązań do domu czy mieszkania wiąże się ze sporymi problemami, wynikającymi z olbrzymiej różnorodności produktów. Które z żarówek energooszczędnych warto więc wybierać?

Żarówki energooszczędne – czy warto?

Żarówki energooszczędne– a właściwie świetlówki kompaktowe – mimo coraz mocniejszej pozycji diod LED w dalszym ciągu mocno trzymają się na rynku. Największy wzrost ich popularności przypadł oczywiście na okres wycofania z użytku domowego klasycznych żarówek żarnikowych. Ten trend nie wyniknął jednak tylko ze zmian prawnych. Żarówki energooszczędne wyróżniają się bowiem na tle tradycyjnych rozwiązań zarówno kilkukrotnie mniejszym zużyciem prądu, jak i zdecydowanie dłuższym czasem działania. Zalety te są na tyle duże, że niwelują drobne wady – takie jak konieczność utylizacji, dłuższy rozruch czy w przypadku najtańszych produktów – nieprzyjemną barwę światła.

Żarówki energooszczędne – typy

Wraz z upowszechnieniem żarówek energooszczędnych rozrosnąć musiała się też gama dostępnych na rynku produktów. Dzięki temu obecnie każdy wybierać może z całej palety rozwiązań o zróżnicowanej mocy, barwie światła czy trzonku. Szczególnie w tym ostatnim przypadku warto podkreślić, że obecnie bez trudu kupić można żarówki energooszczędne zarówno z tradycyjnymi gwintami edisonowskimi E27 i E14, jak i nowszymi gniazdami GU10GX53 czy G4. Osobną grupę produktów stanowią żarówki energooszczędne ściemnialne, które pozwalają na sterowanie mocą oświetlenia. Co ważne dla osób ceniących wrażenia estetyczne, świetlówki kompaktowe dziś nie muszą wcale mieć formy zwiniętej rurki. Istnieją bowiem produkty kształtem nawiązujące do klasycznych okrągłych mlecznych żarówek – takie jak ta żarówka satynowa E27 10W.

Żarówki energooszczędne – cena

Mówiąc o świetlówkach kompaktowych warto podkreślić, że obecnie ich ceny są zdecydowanie niższe niż jeszcze kilka lat temu. Sprawia to, że obecnie praktycznie każdy może wybierać z produktów naprawdę dobrej jakości, takich jak żarówka Philips E27 15W Tornado Performance, których koszt oscyluje w okolicach 20-25 zł. Charakteryzują się one wysoką energooszczędnością, długim czasem działania oraz przyjemną barwą światła, co z pewnością jest bardzo ważne z punktu widzenia użyteczności.

Czy żarówki energooszczędne się opłacają?

Nie da się więc ukryć, że cena żarówek energooszczędnych jest wyższa niż rozwiązań klasycznych czy halogenowych. Warto jednak pamiętać, że liczy się nie tylko koszt zakupu, ale też użytkowania. Porównując więc cenę prądu zużytego przez 8W żarówkę energooszczędną – będącą odpowiednikiem 40W żarówki żarnikowej, przy założeniu używania pięciu źródeł światła przez pięć godzin dziennie okazuje się, że nowsze rozwiązanie zużyje 73kWh, a żarnikowe – 365! Oznacza to, że przy średniej cenie prądu wynoszącej 55 groszy za kilowatogodzinę roczny koszt użytkowania żarówek energooszczędnych będzie niższy o 160 zł!

Odpowiadając na pytanie, jakie żarówki energooszczędne wybrać, odpowiedź może być tylko jedna – po prostu dobre! Każdy produkt tego typu, o ile pochodzi od pewnego producenta, zapewnia bowiem duże oszczędności energii elektrycznej oraz odpowiednie parametry oświetlenia w każdym domu.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany