Energooszczędność i trwałość żarówek ledowych sprawiła, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Jednak czy każdy produkt tego typu jest godny zakupu? Jak wybrać oświetlenie LED odpowiednie dla siebie? Zapraszamy do lektury!

Jakie żarówki ledowe kupić?

Mimo że technologia LED nie ma nic wspólnego z wcześniej używanymi źródłami światła – żarówkami żarnikowymi (przeczytasz o nich tutaj), halogenowymi czy energooszczędnymi – to jednak ogólne zasady wyboru oświetlenia tego typu są podobne. Podstawową kwestią jest oczywiście ilość dawanego światła, która powinna być dopasowana do danego pomieszczenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że żarówki ledowe mogą emitować światło o różnej barwie – ciepłe odcienie doskonale sprawdzą się np. w salonie, zimne w kuchni czy łazience. Ważnym problemem związanym z zakupem ledów jest też ich energooszczędność – obecnie bowiem dostępne są produkty o klasie od „A” do „A++”. W tym przypadku warto sprawdzić, jak duża jest różnica w ilości zużytego prądu i skonfrontować ją z zakładaną żywotnością oraz ceną produktu. Czasem bowiem kupno najbardziej energooszczędnych produktów może być nieopłacalne z racji wysokiego kosztu zakupu.

Czy wiesz, które żarówki są najbardziej energooszczędne?

Jakiej firmy żarówki LED?

Często pojawiającym się zagadnieniem związanym z żarówkami ledowymi jest wybór producenta. Obecnie bowiem oświetlenie tego typu produkowane jest przez bardzo wiele firm, których nazwy często nie mówią klientom zbyt wiele. Co ważne, nie musi to znaczyć, że produkty takich mniej znanych producentów z założenia charakteryzują się niższą jakością. Na ogół najbardziej wyraźnym wyznacznikiem jest bowiem cena. Dlatego też z dużym dystansem należy podchodzić do żarówek LED, których cena jest wyraźnie niższa od podobnych rozwiązań innych producentów. Często bowiem produkty tego rodzaju wyprodukowane zostały na dalekim wschodzie z użyciem kiepskich materiałów i bez odpowiedniej kontroli jakości. Co więcej, najtańsze żarówki LED mogą też zużywać dużo więcej prądu, niż obiecuje nieznany nam producent.

Jakie żarówki LED do domu?

Jak już wspomniano, z technologicznego punktu widzenia oświetlenie LED nie ma nic wspólnego z klasycznymi źródłami światła. Nie znaczy to jednak, że aby z nich korzystać trzeba przebudowywać posiadane instalacje. Bez problemu można bowiem zakupić żarówki ledowe pasujące do popularnych gniazd – takich jak gniazdo E27 E14G9G4-GU4 i G10. Warto w tym miejscu też dodać, że w odróżnieniu od żarówek energooszczędnych ledy spełnią swoje zadanie w każdym pomieszczeniu. Nie będą bowiem pobierać większej ilości energii elektrycznej przy częstym włączaniu i wyłączaniu typowym dla pomieszczeń przechodnich – jak korytarz czy łazienka.

Jakie oświetlenie ledowe na tarasie czy balkonie?

Nowoczesne żarówki LED sprawdzają się jednak nie tylko w domu. Korzystać z nich można też w oświetleniu zewnętrznym – przydomowym, na tarasie czy balkonie. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem w tej kwestii będzie na pewno użycie słabych źródeł światła w całych „łańcuchach”, które stworzą doskonałą atmosferę przy okazji spotkań towarzyskich. Używając ledów do oświetlenia na dworze należy jednak pamiętać, że, podobnie jak zwykłe żarówki, są one narażone na negatywny wpływ warunków atmosferycznych – w szczególności wilgoci czy skrajnych temperatur. Dlatego też koniecznie należy wybierać tylko te żarówki LED, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Przeczytaj też, jakie żarówki LED wybrać do użytku na zewnątrz

Obecnie żarówki LED są niezwykle popularne. Sprawia to, że producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych rozwiązań, wyróżniających się możliwościami technicznymi oraz ciekawym wyglądem. Wybierając ledy do swojego domu warto jednak pamiętać o ogólnych zasadach zakupu jakichkolwiek urządzeń elektronicznych – takich jak zwracanie uwagi na jakość, parametry czy użyteczność danego rozwiązania.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany