Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych źródeł światła jest ich energooszczędność. To ona bowiem decyduje o późniejszych rachunkach za prąd czy też mocy światła, której możemy używać na co dzień bez zmartwień. Na pewno więc warto wiedzieć, jaki typ żarówek będzie najbardziej energooszczędny.

Typy żarówek energooszczędnych

Mówiąc o żarówkach energooszczędnych można mieć na myśli bardzo różne źródła światła. Najpowszechniej określenia tego używa się względem świetlówek kompaktowych, jednak z technicznego punktu widzenia jest ono niepoprawne. Podobną sytuację mamy w przypadku diod LED, które także nie są tak naprawdę żarówkami, choć pełnią taką samą rolę i, co najważniejsze, podobnie jak świetlówki pozwalają oszczędzić energię. W teorii mianem prawdziwych żarówek energooszczędnych nazywać można tzw. halogeny, czyli zmodyfikowany wzór klasycznej żarówki żarnikowej. Jednak mimo ich mniejszego zużycia energii większość osób określa je mianem żarówek halogenowych bez przymiotnika „energooszczędny”. Niezależnie jednak od nazewnictwa, wszystkie trzy wymienione typy oświetlenia – a więc halogeny, świetlówki i ledy – mogą pełnić rolę energooszczędnych żarówek, mając jednocześnie swoje wady i zalety.

Najbardziej energooszczędne żarówki

A które żarówki są najbardziej energooszczędne? Bez wątpienia nie można tego powiedzieć o halogenach. Zużycie przez nie prądu jest bowiem jedynie o około 25-30% mniejsze niż klasycznych żarówek żarnikowych. Jednak z drugiej strony ich zaletami są: niska cena, bardzo przyjemne dla oka światło i bardzo szeroki wybór trzonków. Dużo lepiej pod względem energooszczędności prezentują się świetlówki. Zużywają one bowiem mniej więcej pięć razy mniej prądu niż klasyczne rozwiązania. Świetlówki korzystają na ogół z klasycznych gniazd E27 i E14, choć trafić można też na inne produkty – także z możliwością ściemniania. Wielu klientów zachęca też spora żywotność tego rozwiązania, choć ma też ono wady – takie jak wysoki pobór mocy w trakcie rozruchu, czasem nieprzyjemna barwa światła czy problemy z utylizacją związane z zawartością rtęci. Niekwestionowanym liderem energooszczędności są jednak ledy. Niektóre żarówki LED 4W dają bowiem taką samą ilość światła co 40W żarówki żarnikowe. Oznacza to, że zużycie prądu przez żarówki LED może być nawet 10 razy niższe! Jednak tak wysoka oszczędność ma też swoje wady, takie jak wyższy koszt zakupu oraz możliwe problemy techniczne z najtańszymi modelami nieznanych producentów. Należy przy tym jednak pamiętać, że z racji niewielkich rozmiarów ledy doskonale nadają się nie tylko do głównego oświetlenia, ale też świateł dodatkowych czy akcentujących.

Bez wątpienia więc najbardziej energooszczędne są żarówki LED. Mają one też wiele dodatkowych zalet i w praktyce jedną wadę – cenę. Dlatego też czasem lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie różnych żarówek energooszczędnych, tak by jak najlepiej odpowiadały one potrzebom i ewentualna ich stopniowa wymiana.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany