Wybór właściwych dodatków do wnętrza jest niezwykle ważny. To właśnie one czynią dom wyjątkowym i tworzą w nim niepowtarzalną atmosferę. Nieocenioną rolę pełni tu też oświetlenie. Wybór właściwych lamp podłogowych nada wnętrzu odpowiedniego charakteru. Decyzja dotycząca oświetlenia jest równie ważna jak ta związana chociażby z wyborem umeblowania czy kolorystyki wnętrza. Tylko czym kierować się podczas wyboru lamp podłogowych? Podpowiadamy.

Lampy stojące są doskonałą alternatywą dla kinkietów czy lamp bocznych. Łączą w sobie elegancję i funkcjonalność. A niezwykle bogata oferta dostępnych w sklepach modeli pozwala na wybranie lampy wręcz skrojonej pod nasze potrzeby – bez względu na to, czy szukamy praktycznej lampy podłogowej do przedpokoju, dekoracyjnej i charakterystycznej lampy do salonu bądź pokoju dziennego czy też bezpiecznego oświetlenia do pokoju dziecięcego.  

Jak wybrać lampę podłogową?

Wybierając lampę trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie chcemy ją postawić. Często jest tak, zwłaszcza w końcowej fazie urządzania przestrzeni, że gdy w sklepie zauważam coś ładnego, robimy zakupy pod wpływem impulsu, niemal bez zastanowienia. Dopiero później przychodzi refleksja dotycząca tego, czy dany zakup rzeczywiście pasuje do naszego wnętrza i gdzie ewentualnie możemy taka lampę postawić.

Gdy zdecydujemy się wzbogacić przestrzeń domu o lampy podłogowe, lepsze będzie wprowadzenie kolejności – najpierw miejsce, a potem pasująca do niego lampa, nie odwrotnie. Pozwoli to uniknąć nieprzemyślanych zakupów, a co za tym idzie – również rozczarowań. Zupełnie inna będzie przecież lampa stojąca do salonu, inna lampa stojąca do sypialni czy lampa stojąca do przedpokoju, a jeszcze inna – lampa stojąca do pokoju dziecka.

Czym kierować się podczas wyboru lampy stojącej?

Jeśli ustalimy już, do jakiego pomieszczenia chcemy kupić lampę podłogową, powinniśmy następnie skupić się na podstawowej funkcji, którą ma ona spełniać.  Warto to rozważyć przed samą wycieczką do sklepu. Jeśli lampa ma być głównie ozdobą, naszym priorytetem może być wówczas oryginalna, atrakcyjna forma. Mając na uwadze, że lampa stojąca to także element dekoracji wnętrza, możemy pozwolić sobie na małe zakupowe szaleństwo. Wydatek – nawet nieco większy – na pewno się opłaci.

Dobrze dobrana lampa, która będzie harmonijnie komponować się z całością pomieszczenia, doda charakteru przestrzeni mieszkania, a odwiedzający nas goście na pewno nie przejdą obok efektownego dodatku obojętnie. Tu doskonale sprawdzi się np. lampa podłogowa bez klosza, idealna zwłaszcza w industrialnych i nowoczesnych wnętrzach oraz w przestrzeniach loftowych.

Zobacz również wpis o oświetleniu meblowym TUTAJ!

Bezprzewodowa lampa podłogowa czy lampa ze ściemniaczem?

Kolejne pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed wyjściem na zakupy, dotyczy tego, jak często chcemy korzystać z lampy. Jeśli codziennie – bo np. zamarzyła się nam w salonie albo sypialni lampa stojąca do czytania – wówczas przy zakupach warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oświetlenia. Świetnie sprawdzi się tu lampa stojąca z regulacją światła, np. lampa stojąca ze ściemniaczem. Jeśli stawiamy na funkcjonalność, powinniśmy też wziąć pod uwagę kupno lampy podłogowej bezprzewodowej. Jej główna zaletą jest mobilność. Możemy dowolnie przearanżować przestrzeń i zmieniać ustawienie lampy, nie przejmując się tym, czy akurat mamy w pobliżu gniazdko albo jak pociągnąć kabel przedłużacza tak, żeby nie było on widoczny. To duży komfort! Zwłaszcza dla zwolenników ciągłych przemeblowań. Taki zakup doskonale sprawdzi się też w przedpokoju. A jeśli tu funkcjonalność połączymy z atrakcyjnym wyglądem, to istnieje szansa, że naszych gości zachwycimy pięknie urządzonym wnętrzem już od progu. To efekt, o który warto się postarać.

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany