Właściwe oświetlenie w trakcie czytania jest niezwykle ważne, gdyż zapewnia odpowiednią widoczność tekstu i nie powoduje szybkiego zmęczenia naszego wzroku. Niestety nie zawsze mamy dostęp do światła naturalnego – zwłaszcza wieczorem, kiedy po ulubioną lekturę lubimy sięgać w łóżku. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju oświetlenia sztucznego. Jakie lampki do czytania w łóżku sprawdzą się najlepiej? Na jakie parametry warto zwracać szczególną uwagę?

Idealne oświetlenie do czytania w łóżku

Dla naszych oczu szkodliwe jest zarówno niewystarczające, jak i nadmierne światło. Jeżeli nie możemy czytać przy świetle dziennym i lubimy sięgać po ulubione lektury w łóżku, konieczne są dwa źródła światła sztucznego jedno powinno być rozproszone i oświetlać równomiernie całe pomieszczenie, drugie natomiast punktowe i skupione na czytanym przez nas tekście. Unikniemy w ten sposób nadmiernych kontrastów, które są bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku.

Lampki do czytania w łóżku powinny emitować światło o ciepłej, lekko żółtej barwie. Najlepsze okażą się żarówki o mocy w przedziale od 40 do 80 W lub ich energooszczędne odpowiedniki. Ważne, aby żarówka nie świeciła w nasze oczy. Warto postawić na lampki do czytania w sypialni, które mają możliwość regulacji, a więc zmiany kąta padania światła czy wysokości.

Lampki znajdujące się tuż przy łóżku

Najbardziej popularnym oświetleniem do czytania w łóżku jest lampka nocna znajdująca się na szafce nocnej. Lampka do czytania w sypialni nie powinna mieć mocno zabudowanego klosza światło powinno idealnie padać na czytany przez nas tekst, ale jednocześnie nie razić nas po oczach. Dobrym rozwiązaniem okaże się lampka z regulowaną szyjką, którą można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Dobrze, aby wybrany przez nas model posiadał także możliwość regulacji światła. Ważne, aby włącznik lampki znajdował się w zasięgu naszej ręki tak, aby nie było konieczności wstawania z łóżka.

Kinkiety dla moli książkowych

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także kinkiety. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie rozproszonego światła, które jest idealne do czytania. Montuje się je nad wezgłowiem łóżka, przez co unikamy efektu rażenia po oczach. Warto jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju lampy do czytania w łóżku wymagają przygotowanej wcześniej instalacji elektrycznej.

Lampki do czytania w łóżku z klipsem

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem mogą okazać się lampy z klipsem. Dobrze jest wybrać model, który posiada opcję regulowania kąta padania światła, a więc wyposażony jest w specjalną główkę na giętkim pałąku. Ważne, aby lampa z klipsem dawała jasne, równomierne światło i była jednocześnie bardzo stabilna.

Jeżeli nie chcemy często wymieniać baterii, najlepsze okażą się modele wyposażone w nowoczesne diody LED. Doskonałym tego przykładem może być energetyczna lampa zaciskowa LED o wąskim kształcie. Można ją szybko i bez problemu zamocować na krawędzi mebla lub tuż przy łóżku, nie martwiąc się o jej przewrócenie. Lampę tę charakteryzuje wąska konstrukcja, a także niezwykle subtelna oprawa, która doskonale wkomponuje się w większość wnętrz. Drążek lampy można swobodnie regulować, dostosowując go tym sam do indywidualnych potrzeb.

lampka z zaciskiem

Kolejnym wartym polecenia modelem jest nowoczesna lampka do czytania w łóżku, wyposażona w klamrę zaciskową. Wyróżnia ją wyjątkowe wzornictwo oraz doskonała ergonomia. To lampa o uniwersalnym zastosowaniu, którą wyposażono w błyszczący klosz o bardzo atrakcyjnym designie. Można ją zamocować praktycznie na każdym meblu, w tym również na łóżku, tworząc tym samym optymalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb oświetlenie.

lampa z klamrą zaciskową

Uniwersalnym zastosowaniem i designerskim wyglądem może pochwalić się także srebrna lampka do czytania w sypialni ze specjalnym zaciskiem. Można ją przymocować do większości mebli i innych elementów wyposażenia za pomocą wbudowanego uchwytu zaciskowego. Wyposażono ją dodatkowo w giętkie ramię, które jeszcze bardziej zwiększa możliwości jej zastosowania.

 

lampa do czytania z zaciskiem

Wybór odpowiedniego oświetlenia sztucznego do czytania w łóżku jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na nasz komfort i ochronę wzroku. Podczas wyboru odpowiedniej lampki do czytania w sypialni, szczególną uwagę należy zwracać na takie czynniki jak jej moc, jakość czy rozmieszczenie.

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany