Żarówki energooszczędne na dobre zagościły w naszej rzeczywistości. Czy wiesz jednak o nich dużo? Jeśli nie, to poznaj cztery ważne fakty dotyczące mocy żarówek energooszczędnych.

1. Moc żarówki energooszczędnej – dlaczego jest taka mała?

Pierwszą i najczęściej spotykaną wątpliwością związaną z żarówkami energooszczędnymi jest pytanie „jak tak mała moc może dać tyle światła?”. W zasadzie nie powinno to zresztą dziwić, gdyż zgodnie z informacjami producentów przykładowo 8W świetlówka kompaktowa ma świecić tak samo, jak 40W żarówka. Czy więc to naprawdę możliwe? Jak najbardziej! Po prostu należy pamiętać, że zwykła żarówka jest nieekonomiczna – 90% pobieranej energii zamienia w ciepło, a nie światło. Z kolei żarówki energooszczędne korzystają z zupełnie innych technologii i zjawisk (wyładowanie jarzeniowe, zastosowanie luminoforu), dzięki czemu są kilkukrotnie bardziej sprawne.

Żarówki energooszczędne: jak działają?

2. Jak przeliczyć moc żarówki energooszczędnej na zwykłą żarówkę?

Mówiąc o mocy żarówek energooszczędnych wiele osób zastanawia się, ile będą one dawać światła w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Co prawda większość producentów umieszcza informacje tego typu na opakowaniach, często jednak ich odnalezienie nie jest łatwe. Dlatego też na potrzeby szybkiego określenia ilości światła dawanej przez daną żarówkę energooszczędną warto zapamiętać przeliczniki 1:5. Oznacza to, że 8W świetlówka będzie odpowiadać mniej więcej 40W żarówce. Oczywiście produkty różnych wytwórców mogą się w tej kwestii różnić, jednak różnice nie będą na ogół większe niż 10%.

Czy żarówki energooszczędne są oszczędne? Przeczytaj ten artykuł!

3. Żarówki energooszczędne – czy muszą być „słabe”?

Dość powszechnym przekonaniem związanym z żarówkami energooszczędnymi jest twierdzenie, że są one bardzo słabe. Nie jest to jednak prawda, gdyż najmocniejsze żarówki energooszczędne, takie jak żarówka E27 Opal Globe mają moc 23W, co jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki 100-watowej! Z pewnością więc każdy miłośnik naprawdę jasnych pomieszczeń bez trudu znajdzie na rynku taką świetlówkę kompaktową, która będzie miała dla niego wystarczającą moc światła i będzie pasować do typowych gwintów E27 , E14 oraz innych trzonków.

4.Czy żarówki energooszczędne mogą zużywać jeszcze mniej prądu?

Kolejnym ciekawym tematem związanym z mocą żarówek energooszczędnych jest pytanie, czy mogą być one jeszcze bardziej skuteczne. W praktyce przy zastosowaniu obecnych technologii niestety jest to bardzo trudne i niezbyt opłacalne. Dla miłośników energooszczędności mamy jednak dobrą informację. Jeśli chcą oni jeszcze bardziej ograniczyć zużycie prądu, to zawsze mogą skorzystać z żarówek ledowych. Potrzebują one bowiem jeszcze mniejszych ilości energii i co ważne – z każdym rokiem ich cena jest coraz bardziej konkurencyjna, a technologia bardziej dopracowana!

Które żarówki są najbardziej energooszczędne? Sprawdź tutaj!

Żarówki energooszczędne to z pewnością bardzo dobre i energooszczędne źródło światła. Na ich korzyść przemawia też to, że obecnie dostępny jest bardzo szeroki wybór produktów tego rodzaju, także z możliwością ściemniania. Dlatego też warto nich korzystać!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany