Aby kuchnia była nie tylko funkcjonalna, ale również pięknie się prezentowała, musi być dobrze oświetlona. Domownicy spędzają w niej czas o bardzo różnych porach dnia i nocy, więc światło powinno być dostosowane do zróżnicowanych potrzeb. Jak je dobrać? Aby to ułatwić, zebraliśmy 5 najważniejszych wskazówek. Przeczytaj je i zaprojektuj oświetlenie swojej wymarzonej kuchni!

Oświetlenie do kuchni – podział na rodzaje

Najważniejszą kwestią, o jakiej powinniśmy pamiętać, gdy zastanawiamy się, jak rozmieścić oświetlenie w kuchni, jest to, że dzieli się ono na kilka rodzajów:

• oświetlenie centralne,
• oświetlenie punktowe,
• oświetlenie dekoracyjne.

oświetlenie punktowe

oświetlenie centralne

oświetlenie dekoracyjne

Oświetleniem centralnym nazywamy najczęściej lampę sufitową. W przypadku kuchni połączonej z salonem może to być lampa do salonu. Może to być również oświetlenie nad wyspą kuchenną, jeśli pomieszczenie takową posiada. Taka lampa powinna dawać rozproszone światło, oświetlające całe pomieszczenie.

Oświetlenie punktowe skupia się na konkretnych strefach kuchni – na przykład na blacie, kuchence czy zlewozmywaku. Zapalamy je, gdy korzystamy z tej części pomieszczenia. Powinno być uruchamiane dodatkowym włącznikiem.

Oświetlenie dekoracyjne jest opcjonalne, ale dodaje kuchni dobrego smaku. To może być na przykład oświetlenie pod szafkami – zamontowane listwy LED ładnie podkreślą meble, a przy tym w nocy ułatwią poruszanie się.

Jakie oświetlenie do kuchni? Nasze wskazówki

1. Oświetlenie kuchni – ledowe czy nie?

Oświetlenie ledowe świetnie sprawdzi się w kuchni. Lampy LED są oszczędne i bardzo wydajne, świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Do tego nie nagrzewają się – jest to istotne zwłaszcza, gdy w domu są dzieci, które mogłyby łatwo dotknąć na przykład żarówek nad blatem. Charakterystyczną cechą lamp ledowych jest również to, że nie przepalają się, tylko stopniowo tracą moc i zaczynają świecić słabiej. Dzięki temu nie zaskakują nas gwałtowną ciemnością – zamiast tego, gdy zauważymy, że dają mniej światła, możemy je w spokoju wymienić.

2. Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe czy zimne?

Przeciwnicy oświetlenia ledowego twierdzą, że jest ono nienaturalne i lepiej sprawdzi się w biurze. To jednak nie jest prawda – obecnie barwę światła w lampach LED można dobrać do swoich potrzeb:
• Barwę zimną uzyskamy, wybierając żarówki o mocy 5000-6000 K.
• Barwę neutralną uzyskamy, wybierając oświetlenie o mocy około 4000 K.
• Barwę ciepłą uzyskamy, wybierając żarówki o mocy około 3000K.

Wybierając oświetlenie o barwie zimnej, faktycznie powinniśmy uważać – może ono bowiem stworzyć w kuchni nieprzyjemne, „laboratoryjne” wrażenie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy o neutralnej barwie światła.

3. Oświetlenie w kuchni nad blatem

Projektując oświetlenie do kuchni, koniecznie powinniśmy uwzględnić również oświetlenie nad blatem. To najważniejsze miejsce w tym pomieszczeniu, gdzie kroimy jedzenie, przygotowujemy herbatę czy kanapki – ważne jest więc, żeby było dobrze oświetlone, a tym samym bezpieczne. Najlepiej sprawdzi się tutaj oświetlenie do kuchni pod szafki w postaci małych lampek, zamontowanych w równych odległościach.

 

4. Jakie oświetlenie do małej kuchni?

W małej kuchni liczy się każdy centymetr. Zrezygnujmy więc z lampy wiszącej, która będzie optycznie obniżać sufit. Zamiast tego postawny na zgrabny plafon. Nie przesadzajmy też z rozmiarem – duża lampa sufitowa może przytłoczyć. Dobrym rozwiązaniem jest skierowanie światła w górę – wówczas stworzymy wrażenie wyższego sufitu.

5. Oświetlenie w szafkach – przydatny gadżet

Ciekawym akcentem świetlnym jest oświetlenie ledowe w szafkach. Kuchnie często skrywają w sobie wiele zakamarków, do których światło nie zawsze dociera, co powoduje, że często mamy problemy ze znalezieniem potrzebnej nam rzeczy. W szafkach i szufladach można zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, które uruchamiać się będą tylko po otwarciu. Nie jest to duży wydatek, a może znacząco ułatwić nam życie.

 

Przeczytaj, gdzie jeszcze sprawdzi się lampa z czujnikiem ruchu.
Dobrze dobrane oświetlenie to niezbędny element wygodnej i estetycznej kuchni. Tych kilka wskazówek pozwoli nam zadbać nie tylko o to, by w pomieszczeniu tym przyrządzało się komfortowo jedzenie, ale również by spędzanie tam czasu był jak najbardziej przyjemne.

Przeczytaj też artykuł „Jaki żyrandol do kuchni wybrać?”.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany