Bez wątpienia żarówki halogenowe są bardzo popularnym źródłem światła. Wynika to rzecz jasna z ich niewysokiej ceny, umiarkowanego zużycia energii oraz sporej niezawodności. Czy wiesz, jakie rodzaje oświetlenia tego typu dostępne są sprzedaży?

Żarówka halogenowa – rodzaje

Istnieje mnóstwo rodzajów i typów żarówek halogenowych, które różnią się kształtem, rodzajem trzonka czy też mocą. Najważniejszą cechą halogenów jest jednak sposób ich zasilania. Istnieją bowiem produkty przystosowane do klasycznego napięcia sieciowego – 230V – oraz napięcia obniżonego 12V. Żarówek przystosowanych do jednego napięcia nie można wykorzystywać w instalacjach drugiego typu.

Bardzo różnorodne mogą być też kształty halogenów. Najbardziej rozpoznawalnymi są oczywiście tzw. reflektory, które charakteryzują się wąskim kątem świecenia i stosowane są pojedynczo jako oświetlenie punktowe lub ogólne w większych zestawach. Bez problemu można jednak kupić też halogeny w kształcie klasycznych żarówekświecowe czy też liniowe. Podobnie jak wszystkie inne źródła światła, także żarówki halogenowe różnią się też mocą – na ogół mieszczącą się między 30 a 50W, choć istnieją też słabsze i mocniejsze odmiany.

Gwinty żarówek halogenowych

Bardzo ważną cechą rozróżniającą żarówki halogenowe są rodzaje używanych przez nie gwintów – zwanych też trzonkami. W przypadku produktów działających pod niskim napięciem 12V używa się w zasadzie pięciu typów gniazd – GU5.3/MR16, GU4/MR11G4GY6.35 i G53. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że zdecydowanie najczęściej spotykane jest pierwsze ze wspomnianych rozwiązań. Zupełnie innych oprawek potrzebują z kolei halogeny pracujące pod zwykłym napięciem sieciowym 230V. Najpopularniejsze w tym wypadku są klasyczne „edisonowskie” gwinty E27 i E14, istnieje jednak też całkiem sporo produktów przystosowanych do innych trzonków, takich jak G9R7s i przede wszystkim GU10/GZ10. Warto w tym miejscu podkreślić, że dzięki stosowaniu zupełnie innych gniazd w produktach przystosowanych do 12 i 230V nie musimy się martwić o pomyłkę w trakcie wymiany żarówek halogenowych (sprawdź, jak to zrobić).

Jaka żarówka halogenowa?

Jak więc widać, liczba typów i rodzajów żarówek halogenowych jest ogromna. W naturalny sposób może to oczywiście sprawić problemy przy wyborze odpowiednich produktów. Kluczowy w tym zakresie będzie typ oprawki, którą chcemy wyposażyć w żarówkę halogenową – musi on bowiem odpowiadać rodzajowi gniazda danego produktu. Kolejne kwestie to zwrócenie uwagi na wielkość i model żarówki – czy jest np. klasyczna, świecowa czy reflektorowa, w wielu przypadkach może bowiem nie udać nam się umieścić zbyt dużego produktu w małej oprawce. Ostatni problem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie żarówek halogenowych, to moc, do której przystosowana jest oprawka. Warto bowiem pamiętać, że halogeny rozgrzewają się do zdecydowanie wyższych temperatur, niż klasyczne żarówki żarnikowe (przeczytaj o nich tutaj). Zawsze więc wymieniając je na halogeny powinniśmy dobrać produkty o nieco niższej mocy – by nie doprowadzić do uszkodzenia czy stopienia oprawy.

Czy żarówki halogenowe są energooszczędne? Przeczytaj nasz artykuł!

Mimo że liczba rodzajów żarówek halogenowych jest olbrzymia, to zakup odpowiednich produktów wcale nie musi być trudny. Wystarczy bowiem dokładnie przyjrzeć się oprawce, którą chcemy wyposażyć w halogen. A gdy mamy wątpliwości, to zawsze możemy też poprosić o pomoc fachowców – chociażby ze sklepu Lampy.pl

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany