Aranżując przestrzeń na biurku nigdy nie należy spychać oświetlenia na dalszy plan. Lampka biurkowa to jeden z głównych elementów przestrzeni biurowej – odpowiednio dobrany może podnieść wydajność i komfort pracy. Z kolei źle dobrane oświetlenie może nie tylko rozpraszać, ale także przyczynić się do pogorszenia wzroku. Jak wybrać ładne, a jednocześnie funkcjonalne lampki biurkowe? Podpowiadamy!

Czy lampka biurkowa jest istotna?

Lampka biurkowa to tak zwane oświetlenie zadaniowe, czyli światło skierowane w konkretne miejsce. Zadaniem lampek biurkowych jest miejscowe oświetlenie blatu. Lampki biurkowe umożliwiają efektywną pracę – obojętnie czy jest to praca na komputerze, czytanie, pisanie czy odrabianie zadań domowych. W przypadku złego oświetlenia można nawet uszkodzić sobie wzrok – zwłaszcza gdy ktoś pracuje wieczorami lub przy komputerze. Funkcjonalna lampka biurkowa ledowa lub zwykła pomaga stworzyć atmosferę sprzyjającą nauce i pracy, a dodatkowo pozwala kontrolować ilość i miejsce padania światła. Im większe biurko, tym dłuższe ramię powinna mieć lampka. Dzięki temu będzie w stanie objąć większość powierzchni do pracy.

Światło jest szczególnie ważne zwłaszcza w lampkach biurkowych dla dzieci. Lampka musi dawać odpowiednią ilość światła i być na tyle mocna, żeby oświetlić całą powierzchnię i umożliwić swobodne odrabianie prac domowych i pracę przy komputerze. Więcej na temat wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego znajdziesz w tym artykule.

Lampka biurkowa – jaką wybrać?

Jeśli chodzi o estetykę, wybór lampki na biurko jest sprawą indywidualną, choć warto zadbać o to, by pasowała do ogólnego wystroju pomieszczenia. Zawsze należy natomiast pamiętać o doborze rodzaju światła (wybór odpowiedniej żarówki pomoże zwiększyć koncentrację i komfort pracy) i jego zasięgu. Oprócz tego warto rozważyć takie dodatkowe czynniki, które po prostu mogą ułatwić pracę – dla osób, które wykonują wiele rzeczy przy biurko, najlepsza będzie lampka ze ściemniaczem, a dla osób posiadających zwierzęta, lubiące chodzić po blatach i zrzucać przedmioty – lampka przykręcana.

Lampka biurowa przykręcana

Lampka biurkowa led przykręcana wciąż jest w modzie. Szczególnie jest polecana osobom, które mają zwierzęta lubiące chodzić po biurku. Przykręcane lampki nie tylko wyglądają stylowo, ale również nie spadną na ziemię tak łatwo, jak zwykłe lampki stojące.

   

Lampa biurkowa retro

Lampki biurowe retro doskonale nadają się do biur urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i oldschoolowym. Retro lampki ożywią każde biurko, zapewniając przy okazji odpowiednią ilość światła do pracy. Lampki w tym stylu to m.in. lampki ze zginanym ramieniem, dzięki czemu można dopasować kąt padania światła dopasować bezpośrednio do swoich potrzeb.

 

Lampka biurkowa nowoczesna

Nowoczesne lampki biurkowe zwykle nie zajmują wiele miejsca, ale za to dają dużo światła. Popularne są szczególnie lampy z elastycznym ramieniem, które można wygiąć w dowolną stronę. Lampki tego typu zwykle są wąskie i doskonale pasują do biur w stylu minimalistycznym. Tego typu lampki biurkowe można spotkać w kolorze czarnym i białym, ale coraz popularniejsze są również inne, bardziej wyraziste kolory, jak czerwony, miętowy czy błękitny.

  

Lampa biurkowa ze ściemniaczem

Lampki biurkowe ze ściemniaczem są polecane szczególnie osobom, które przy biurku nie tylko pracują, ale również czytają czy piszą. W zależności od pogody i rodzaju pracy ilość światła, które pozytywnie wpływa na koncentrację, zmienia się. Jeżeli ktoś przy swoim biurku rysuje, czyta książki i korzysta z komputera, najlepszym wyborem dla niego będzie zakup lampki ze ściemniaczem.

 

Lampka biurkowa drewniana

Drewniane lampki biurkowe to idealna opcja dla osób, które uwielbiają styl skandynawski i chcą wprowadzić do swojego domowego biura elementy natury. Lampki z drewna doskonale wyglądają na drewnianych biurkach, w otoczeniu bieli i zieleni (np. w postaci kwiatów).

 

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany