Spośród obecnych na rynku żarówek coraz większą popularnością cieszą się te, które wykorzystują gniazdo GU10. Skąd bierze się rosnące nimi zainteresowanie i czym się charakteryzują? Tego dowiesz się z naszego tekstu!

Co to jest żarówka GU10?

Określenie żarówka GU10 dotyczy w zasadzie tylko gniazda, które dany produkt wykorzystuje. W tym wypadku – w odróżnieniu od klasycznych gwintów – do montażu danej żarówki wykorzystywane są charakterystyczne dwie metalowe wypustki ze zgrubieniami na końcach. Co warte podkreślenia, rozwiązanie tego typu, korzystające z napięcia 230V, wykorzystywane jest zarówno przez żarówki halogenowe GU10, energooszczędne GU10, jak i ledowe GU10 – także z możliwością ściemniania.

Żarówki E14 – co musisz o nim wiedzieć?

Jaka żarówka GU10?

W większości przypadków żarówki z gwintem GU10 wykorzystywane są w niewielkich lampkach czy też w oświetleniu sufitowym. Wynika to z niedużej wielkości tego typu produktów, które łatwo w całości wmontować w szynę umieszczaną np. w podwieszanej pod stropem płycie kartonowo-gipsowej. Wybierając odpowiednie rozwiązanie warto jednak pamiętać o zwróceniu uwagi na moc poszczególnych żarówek oraz zabezpieczenie ich przed wilgocią obecną np. w łazienkach. W przeciwnym wypadku oświetlenie może okazać się bowiem niewystarczające, a same żarówki będą się częściej przepalać.

Zastanawiasz się, czy żarówki ledowe się przepalają? Przeczytaj ten artykuł!

Jakie żarówki LED GU10 kupić?

Obecnie wybierając żarówki typu GU10 warto z pewnością szczególnie przyjrzeć się produktom ledowym, które charakteryzują się zdecydowanie niższym zużyciem prądu względem swoich halogenowych odpowiedników. Ponadto oferują one też dłuższy czas działania, jednak ich cena jest nieco wyższa. Warto w tym miejscu też podkreślić, że nie wszystkie żarówki LED GU10 są godne polecenia. Niektóre najtańsze rozwiązania dostępne w supermarketach charakteryzują się bardzo niską jakością.

Żarówka G53 – co to takiego?

Jak wymienić żarówkę GU10?

Częstym problemem związanym z użyciem żarówek GU10 różnych typów jest kwestia ich montażu i wymiany. Wynika to oczywiście z przyzwyczajenia użytkowników do produktów z klasycznym gwintem E27 lub E14, które się po prostu wkręca. Jeśli jednak nabierze się wprawy, to wymiana żarówek z gniazdem GU10 okaże się w zasadzie jeszcze prostsza. W tym wypadku należy bowiem delikatnie okręcić żarówkę w lewo do poczucia oporu i po prostu ją wyciągnąć. Montaż nowego produktu wykonuje się dokładnie w odwrotny sposób – wkładając metalowe zakończenia w otwory w gnieździe i przekręcając je nieco do „wskoczenia”. Czasem większym problemem może okazać się fakt, że np. zabudowane reflektory ledowe czy halogenowe GU10 trudno w jakikolwiek sposób chwycić w palce. Wtedy idealnym rozwiązaniem okaże się łatwa do kupienia przyssawka (czasem dołączana do żarówek), która po przyczepieniu do przodu reflektora umożliwia jego bezproblemową instalację.

Żarówki z gniazdem G10 bez wątpienia sprawdzą się w bardzo wielu domach jako element oświetlenia dodatkowego czy górnego wbudowanego w sufit. Wyróżniają się bowiem niewielkimi rozmiarami, estetyką i bardzo szerokim wyborem produktów!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany