Zapewne prawie każdy człowiek choć raz w życiu słyszał o jarzeniówkach czy lampach jarzeniowych. Czym jednak są te źródła światła i jakie są ich zalety? Na te pytania odpowiada poniższy tekst.

Lampa jarzeniowa – co to jest?

Czym jest żarówka jarzeniowa? Tak naprawdę jest to jedno z popularnych określeń świetlówki czy inaczej lampy fluorescencyjnej. Jej nazwa pochodzi z kolei od zjawiska wyładowania jarzeniowego, które jest podstawą działania tego rodzaju źródeł światła. Zyskały one popularność dzięki mniejszemu zużyciu energii względem klasycznych żarówek – ich sprawność wynosi około 105 Lumenów na Wat – oraz dużo dłuższemu czasowi działania, do nawet 40-60 tys. godzin. Na pewno warto też wiedzieć, że najpopularniejsze gniazda używane przez świetlówki to T5/G5 i T8/G13. W klasycznej formie jarzeniówki wykorzystuje się na ogół do oświetlania dużych powierzchni – hal, biur czy przedsiębiorstw. Do użytku domowego stosowane są z kolei będące pokrewnym rozwiązaniem świetlówki kompaktowe

Żarówka T5 – jak wygląda i gdzie się sprawdza?

Żarówki jarzeniówki – jak wyglądają?

Mówiąc o wyglądzie żarówek jarzeniowyc,h na ogół myśli się o długich i wąskich rurkach zawieszonych po kilka pod sufitem. Przekonanie to nie powinno dziwić, gdyż faktycznie proste świetlówki liniowe o różnej długości stanowią większość używanych rozwiązań tego typu. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że istnieją także inne kształty jarzeniówek – np. kołowe czy w kształcie litery U. Na ogół stosuje się je nie tylko do celów użytkowych, ale też dekoracyjnych.

Żarówka rurkowa – co to jest? Odpowiadamy!

Żarówki jarzeniowe – cena

Dużą zaletą żarówek jarzeniowych jest bez wątpienia ich dość przystępna cena. Niezłej jakości produkty tego typu, takie jak żarówka G13/T8 Master TL-D 16W kosztują bowiem nieco ponad 20 zł. Warto przy tym jednak podkreślić, że kupując świetlówki trzeba zwracać uwagę nie tylko na ich parametry oświetleniowe, ale też długość samego produktu. Dlatego też najlepiej dokonać zakupów w profesjonalnych sklepach, które posiadają szeroki asortyment żarówek jarzeniowych – pozwalający na swobodny wybór odpowiedniego rozwiązania.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany