Każdy chciałby płacić niskie rachunki za prąd. Dlatego też większość osób używa dziś różnego rodzaju żarówek energooszczędnych. Od kilku lat na rynku dostępne jest jednak nowe rozwiązanie – w postaci żarówek LED. Które z nich jest lepsze dla nas i naszego portfela?

Żarówka energooszczędna – zalety i wady

Przez wiele lat podstawą oświetlenia w każdym domu były zwykłe żarówki żarnikowe (przeczytaj o nich tutaj). Były one stosunkowo tanie, jednak zużywały ogromne ilości prądu. Alternatywą dla nich stały się żarówki energooszczędne. Ich największą zaletą jest zdecydowanie mniejszy pobór energii względem klasycznych rozwiązań oraz dłuższy czas działania. Warto też podkreślić, że wraz z upowszechnieniem się żarówek energooszczędnych zdecydowanie obniżyła się także ich cena. Dziś wysokiej jakości żarówki energooszczędne z gwintem E27 kupić można bowiem już za kilkanaście złotych. Niestety jednak mają one też swoje wady. Pierwszą z nich jest wysokie zużycie energii w trakcie rozruchu, przez co kiepsko nadają się one do pomieszczeń przechodnich. Drugą wadą jest z kolei obecność rtęci w tego typu żarówkach, przez co wymagają one specjalistycznej utylizacji.

Żarówka LED – zalety i wady

Bez wątpienia żarówki ledowe są najnowocześniejszym typem obecnie stosowanego oświetlenia. Wyróżniają się one jeszcze niższym poborem mocy względem żarówek energooszczędnych oraz bardzo długim zakładanym czasem pracy (więcej przeczytasz w tym artykule ). Co więcej, ilość energii pobieranej przez żarówki LED zmienia się w czasie w niewielkim stopniu, więc z powodzeniem można je wykorzystywać też w łazience czy przedpokoju. Rozwiązanie to jest też bardziej ekologiczne, gdyż nie zawiera rtęci. Drobnym minusem diod LED jest z kolei ich wyższa cena względem świetlówek, co ma znaczenie przy jednorazowym zakupie. Warto przy tym też uważać na podejrzanie tanie produkty – najprawdopodobniej pochodzą one bowiem z Chin i mogą charakteryzować się bardzo niską jakością.

Żarówki LED a energooszczędne – które bardziej się opłacają?

Najlepszym sposobem na porównanie żarówek energooszczędnych i LED jest jednak policzenie kosztów ich zakupu i rocznego użytkowania. Na potrzeby takiego zestawienia wybraliśmy więc dwa podobne produkty będące ekwiwalentem tradycyjnych żarówek o mocy 40W:

Tworząc to porównanie założyliśmy, że energia elektryczna kosztuje 0,55 gr za 1 kWh, w mieszkaniu posiadamy z kolei 8 źródeł światła, których używamy średnio przez 5 godzin dziennie. Jak więc łatwo policzyć, cena jednorazowego zakupu zdecydowanie wskazuje na starsze żarówki energooszczędne, z kolei ledy w ciągu roku zużyją dużo mniej prądu. Gdy podsumujemy obie kategorie, okazuje się, że roczny koszt żarówek energooszczędnych to około 208 zł, użycie rozwiązań LED o podobnej mocy wiązać się będzie z kosztem 272 zł. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na krótszy czas życia żarówek energooszczędnych oraz ich zwiększony pobór mocy podczas włączania. Oba te elementy sprawiają, że różnica między tymi rozwiązaniami będzie zdecydowanie mniejsza.

Które żarówki są lepsze – LED czy energooszczędne?

Jak więc widać, trudno o jednoznaczny werdykt przy porównaniu żarówek LED i energooszczędnych. Warto podkreślić, że nie ma zbyt dużej różnicy w opłacalności obu rozwiązań, na pewno jednak ledy są bardziej ekologiczne i uniwersalne. Często jednak dobrej jakości żarówka energooszczędna (przeczytaj o nich więcej tutaj )może okazać się lepsza od najtańszego LED-a wyprodukowanego w nieznanym miejscu na świecie. Warto o tym pamiętać i rozsądnie dobierać źródła światła – także uwzględniając miejsce ich zastosowania czy barwę światła.

Czy wiesz, jak wybierać żarówki LED? Przeczytaj ten artykuł.

A gdzie można nabyć wysokiej jakości żarówki energooszczędne i ledy? Na pewno warto skorzystać z oferty sklepu Lampy.pl, który oferuje nie tylko duży wybór, ale też wysoką jakość i atrakcyjne ceny!

Podobne posty

2 komentarze

  1. Sławek

    I tego szukałem. Dziś kupiłem ledy do całego mieszkania. Mam nadzieję że koszty się zwrócą z rachunkiem za prąd.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany