Mimo rozwoju i popularyzacji nowych technologii słowo „żarówka” zawsze będzie się kojarzyło z klasyczną bańką szklaną z żarnikiem w środku. Ten typ oświetlenia królował w końcu przez ponad 100 lat i także dziś jest z powodzeniem wykorzystywany, a nawet stosowany jako designerski gadżet. Co więc warto wiedzieć o klasycznych żarówkach żarnikowych?

Żarówka żarnikowa – co to?

Uznaje się, że klasyczna żarówka wynaleziona została przez Thomasa Edisona w 1879 roku. Początkowo wykorzystywała ona żarnik wykonany z włókna węglowego, które w późniejszym czasie zostało zastąpione przez używany do dziś wolfram. Efekt świetlny wywoływany jest z kolei poprzez silne rozgrzanie żarnika wynikające z przepływu prądu elektrycznego. Takie rozwiązanie technologiczne pozwalało na uzyskiwanie sporych ilości światła o bardzo przyjemnej dla oka ludzkiego charakterystyce. W praktyce działających na tej samej zasadzie produktów używa się do dziś, a rozwinięciem tej technologii są żarówki halogenowe (przeczytasz o nich tutaj). Warto w tym miejscu podkreślić, że klasyczne żarówki żarnikowe na terenie Unii Europejskiej już od kilku lat nie powinny być sprzedawane do oświetlenia domowego z racji dużego zużycia energii elektrycznej.

Żarówki żarnikowe – kiedy się przydają?

Fakt wycofania żarówek żarnikowych ze sprzedaży nie znaczy jednak, że całkowicie przestano używać rozwiązań tego typu. W dalszym ciągu są one bowiem stosowane do różnego rodzaju zastosowań gospodarczych czy specjalnych, jako np. żarówki w piekarnikach (przeczytaj o nich tutaj) czy lodówkach. Popularne są też żarówki kolorowe oraz lustrzane. Wynika to z prostej konstrukcji tych źródeł światła, uniwersalności i sporej niezawodności, które w niektórych przypadkach są ważniejsze niż samo zużycie energii.

Żarnikowa żarówka dekoracyjna

Warto też dodać, że wraz z zakończeniem sprzedaży żarówek żarnikowych do oświetlania domów na rynku pojawiło się wiele produktów o charakterze dekoracyjnym. Na ogół są to albo produkty stylizowane na pierwsze „edisonowskie” żarówki korzystające z klasycznych żarników wolframowych czy grafitowych lub też nowoczesne rozwiązania ledowe, które po prostu udają klasyczne produkty. Doskonałym przykładem może być tu np. żarówka LED E14 2,5W. To ostatnie rozwiązanie jest z pewnością niezwykle ciekawe dla wszystkich miłośników ciekawego oświetlenia, które łączy w sobie zarówno użyteczność, jak i nieprzeciętny wygląd.

Klasyczne żarówki żarnikowe przez dziesiątki lat oświetlały domy na całym świecie. Obecnie rozwój techniki sprawił, że zdecydowanie zmniejszyło się ich znaczenie w życiu codziennym. Na pewno jednak jeszcze długo klasyczne żarówki będą wykorzystywane do różnego rodzaju zastosowań specjalnych i dekoracyjnych.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany