Bez wątpienia żarówki energooszczędne, a właściwie świetlówki kompaktowe, są obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł światła w polskich domach. Dużo mniej niż użytkowników jest jednak osób, które mają choć ogólną wiedzę o zasadach ich działania. Dla nich właśnie przygotowaliśmy ten tekst.

Budowa żarówki energooszczędnej

Żarówka energooszczędna to w zasadzie zwykła świetlówka pomniejszona na tyle, by mogła być używana jako źródło oświetlenia w klasycznych lampach. Warto w tym miejscu podkreślić, że istnieją dwa typy świetlówek kompaktowych – ze zintegrowanym układem zapłonowym i bez niego. System ten jest niezbędny do włączenia żarówki, dlatego też tylko produkty go posiadające pasują do klasycznych oprawek E27E14 czy GU10, pozostałe muszą być zamontowane w instalacji z oddzielnym układem zapłonowym. Najbardziej charakterystyczną cechą żarówek energooszczędnych jest jednak sama rurka szklana – ułożona w kształcie spirali czy odwróconej litery U. Wypełniona jest ona parami rtęci i argonu, a proces świecenia możliwy jest dzięki zjawisku wyładowania jarzeniowego, którego efektem jest promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowane to przetwarzane jest na światło widzialne o odpowiedniej barwie przez luminofor, którym pokryta jest wewnętrzna warstwa szkła. Co warte podkreślenia, taka, a nie inna zasada działania żarówek energooszczędnych sprawia, że możliwość ściemniania mają tylko niektóre produkty.

Czy żarówki energooszczędne są oszczędne?

Żarówki energooszczędne – jak ich używać?

Sposób działania żarówek energooszczędnych ma zasadniczy wpływ na wskazania odnośnie ich użytkowania. Przede wszystkim warto podkreślić, że bardzo źle na jej żywotność i zużycie energii wpływa częste włączenie i wyłączanie. Dlatego też z założenia nie zaleca się montażu rozwiązań tego typu w pomieszczeniach przechodnich – jak korytarze czy łazienki. Drugą ważną kwestią jest dobór produktów o odpowiedniej barwie światła, która będzie odpowiadać przeznaczeniu danego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że oświetlenie świetlówek nie oddaje dokładnie rzeczywistych barw. Trzecią kwestią użytkową związaną ze świetlówkami kompaktowymi jest zwrócenie uwagi na problem ich utylizacji. Zarówno bowiem rtęć, jak i luminofor są substancjami szkodliwymi, które wymagają specjalnego podejścia.

Jakie żarówki energooszczędne wybrać?

Z całą pewnością świetlówki kompaktowe są bardzo energooszczędnym i – mimo teoretycznie skomplikowanej budowy – niezawodnym źródłem światła. By jednak w pełni korzystać z ich możliwości warto wybierać produkty dobrej jakości, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb!

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany