Jeżeli zastanawiasz się, jakie oświetlenie zastosować w przedpokoju, łazience lub w salonie, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule podpowiemy, które żarówki są bardziej opłacalne – żarówki ledowe czy zwykłe żarówki. Pokażemy też, jakie są plusy i minusy używania tych dwóch rodzajów oświetlenia i postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy da się zaoszczędzić, kupując konkretny typ żarówek? Podpowiemy także, na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia do naszego domu i jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, żeby zapewnić sobie maksymalny komfort w naszym mieszkaniu.

Oświetlenie LED

Coraz więcej osób zastanawia się, jak można zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej. Wyłączamy światło, gdy wychodzimy do innego pokoju, wyciągamy wtyczki od różnych urządzeń z gniazdek – ale to nadal za mało. Oszczędność na energii elektrycznej nie wiąże się jedynie z chęcią zaoszczędzenia pieniędzy – jest także dyktowana troską o naszą planetę. Mimo to większość z nas woli, gdy w mieszkaniu jest jasno, zwłaszcza w takich porach roku jak jesień czy zima. Jak pogodzić chęć spędzania wolnego czasu w jasnych pomieszczeniach z możliwie niskimi rachunkami za prąd i wolnością od zmieniania przepalonych żarówek?

Odpowiedź jest prosta: oświetlenie ledowe. Jest nie tylko tańsze, ale również wcale nie musi być nudne! Jeżeli poszukujesz niepowtarzalnych lamp LED, zapraszamy do przeczytania TEGO artykułu.

Jeżeli lubisz, gdy w mieszkaniu jest jasno i chcesz kupić żarówki do lamp, które będą pełniły funkcję głównego źródła światła, ale zarazem nie będą zużywać zbyt wiele prądu, to żarówki LED są odpowiedzią na wszystkie Twoje potrzeby.

O czym musisz pamiętać, wybierając oświetlenie LED?

Na pewno musisz zwrócić uwagę na temperaturę barwową diod ledowych. Oświetlenie o chłodnych barwach (w granicach 4000-4500K) sprawdzi się w gabinetach, biurach, kuchni czy łazience. Cieplejsze barwy światła, podobne do tego emitowanego przez tradycyjną żarówkę, będą jak znalazł do sypialni czy salonu – tutaj szukaj żarówki o parametrach 2800-3200K.

Światła ledowe a zwykła żarówka

Nietrudno zauważyć, że żarówki ledowe są droższe od tych tradycyjnych. Musimy jednak pamiętać o tym, że przekłada się to na ich żywotność: w przypadku zwykłych żarówek za kilka złotych często musimy dokonywać ich wymiany kilka razy do roku, w zależności od tego, jak długo pali się u nas światło. Jeśli weźmiemy pod uwagę również koszty zużycia prądu, to klasyczne żarówki w przeciągu kilkunastu lat okażą się dużo droższe niż żarówki ledowe.

Tym, co odróżnia żarówki LED od tych zwykłych jest też ich sposób pracy. Żarówka LED zapala się od razu z pełną intensywnością i nie gaśnie gwałtownie, ale stopniowo. Gdy jej żywotność zbliża się do końca, nie przepala się, ale zaczyna świecić coraz słabiej. Warto też wspomnieć o tym, że żarówki ledowe się nie nagrzewają – nie ma więc możliwości się nimi oparzyć.

Czy światła ledowe się opłacają?

Zdecydowanie tak! Można to obliczyć w bardzo prosty sposób. Zakładając, że w mieszkaniu mamy 5 żarówek, łatwo możemy wyliczyć, że zakup 5 przeciętnych żarówek LED o mocy 7,5  W kosztowałby nas 174,5 zł. Jeśli natomiast zdecydowalibyśmy się na 5 żarówek zwykłych o mocy 40 W , zapłacilibyśmy jedynie 24,5 zł – czyli zaoszczędzilibyśmy 150 zł. Wydaje się, że to dużo – musimy jednak pamiętać, że średnia żywotność tradycyjnej żarówki to 1 tysiąc godzin, podczas gdy żarówki LED – aż 15 tysięcy! Oznacza to, że gdybyśmy chcieli, by tradycyjne żarówki świeciły tak długo, jak ledowe, musielibyśmy kupić je jeszcze 15 razy, czy zapłacić aż… 367,5 zł.

Oprócz tego żarówki LED zużywają przecież znacznie mniej prądu (mniej więcej o połowę, jednak to zależy od żarówek). Możemy więc śmiało założyć, że jeżeli włożymy w szukanie idealnych żarówek LED trochę czasu, to będziemy mogli cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w mieszkaniu, a także niższymi rachunkami za prąd (koszt może spaść nawet o połowę w przeciągu kilku lat użytkowania żarówek LED!).

Nadal masz wątpliwości? Zapraszamy do TEGO artykułu – przedstawiamy tu kolejne argumenty przemawiające za zakupem żarówek LED.

 

2 komentarze

  1. Olga

    Na początku miałam wątpliwości, czy wymiana oświetlenia na ledowe rzeczywiście ma sens, a dzisiaj już nie wyobrażam sobie, że mogłabym mieć inne żarówki. Oszczędności są spore.

    Odpowiedz
  2. kra

    U mnie jest podobnie, w tej chwili całe oświetlenie w domu mam LED, żarówki active jet, są bardzo trwałe, dobrze świecą a moje rachunki za prąd zmalały.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany