Oświetlenie solarne jest idealnym akcentem w ogrodzie, na tarasie, bądź balkonie. Zapewnia wspaniałą atmosferę, a jednocześnie stanowi gwarancję oszczędności, gdyż nie ponosimy kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Lampy solarne w ogrodzie można zainstalować bez dodatkowej wiedzy technicznej, a w dodatku nie musimy borykać się z uciążliwymi kablami co jest dodatkowym atutem.

 solerne_kinkiety_lampy_scienne_Lampypl

Oświetlenie zewnętrzne domu – dlaczego sięgnąć po lampy solarne?

Aby upewnić się, iż  zalety oświetlenia solarnego są rzeczywistością, a nie mrzonką senną i dostrzec atrakcyjne aspekty oświetlenia słonecznego najlepiej przeanalizować 7- punktowy przegląd.

 • Oświetlenie solarne jest niezależne od zasilania elektrycznego. Lampki solarne ogrodowe nie są obciążeniem domowego budżetu.
 • Lampy solarne do ogrodu nie wymagają okablowania doprowadzającego energię. Stanowi to nie tylko zaletę wizualną, dzięki temu przypadkowe potknięcie się o kabel zostaje wyeliminowane.
 • Oświetlenie solarne zewnętrzne można w łatwy, efektowny i mało kosztowny sposób zintegrować z ogólną koncepcją oświetlenia terenu.
 • Oświetlenie zewnętrzne domu jest możliwe do instalacji nawet bez wiedzy technicznej.
 • Po uzupełnieniu zapotrzebowania słonecznego lampy ogrodowe solarne dzięki czujnikowi zmierzchu zapalają się automatycznie, gdy robi się ciemno. W wielu modelach wbudowany jest dodatkowo manualny wyłącznik, dzięki któremu zgromadzona energia słoneczna zostanie przechowana w pamięci urządzenia.
 • Miejsca nie posiadające zasilania elektrycznego, bądź trudno dostępne mogą zostać oświetlone bez większego wysiłku.
 • Lampy solarne ogrodowe są zazwyczaj wyposażone w nowoczesne lampy LED. Taka lampa ogrodowa jest szczególnie energooszczędna i przyjazna dla środowiska.

 

 Lampy_ogrodowe_solarne_lampypl

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne zewnętrzne działają w oparciu o panele słoneczne. Podczas dnia moduł słoneczny gromadzi światło słoneczne i dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego przetwarza je w energię elektryczną. Wytworzona energia kumuluje się w akumulatorze, a po zapadnięciu zmroku automatyczny detektor zmierzchu uruchamia lampę. Jeśli zastanawiamy się więc, jak działają lampy solarne, to odpowiedź brzmi: dzięki naładowaniu promieniami słonecznymi.

 

Warto dodać, że akumulator jest najistotniejszym elementem lamp solarnych. To właśnie od niego zależy czas oświetlenia. W zależności od jakości akumulatora czas oświetlania waha się pomiędzy 5 a 20 godzinami. Najczęstsze modele mają jednak ograniczony czas pracy do 8 godzin. Równie istotnym komponentem jest moduł fotowoltaiczny zwany modułem solarnym spełnia bardzo istotną rolę. Powinien być skierowany w kierunku południowym. Równie ważną rolę spełnia czystość modułu. Moduł musi być regularnie czyszczony, wówczas maksymalna pojemność ładowania jest gwarantowana. Jeśli zastanawiamy się – lampy solarne – ile się ładują?, to czas ładowania zależy od pogody i dostępności światła słonecznego. W przypadku słonecznej pogody będzie to ok. 5 godzin, a gdy występuje zachmurzenie – ok. 8 godzin.

 

W lampach solarnych najczęściej stosowane jest oświetlenie LED, które jest szczególnie energooszczędne i trwałe. Lampy solarne led nie obciążą więc domowego budżetu. Dzięki technologii LED, lampy ledowe zewnętrzne mogą uzyskać oświetlenie w kolorze niebieskim lub czerwonym, a także zmiana koloru nie stanowi żadnego problemu.

 

A jak ładować lampy solarne? Najlepiej zamontować sprzęt na terenie o największym natężeniu światła, najlepiej od słonecznej strony budynku lub na balkonie o dobrej ekspozycji na słońce. Ważna kwestia to także czy lampy solarne świecą zimą? Tak, lampy solarne mogą być wykorzystywane nawet podczas dni, kiedy wydaje nam się, że promienie słoneczne nie są w stanie przebić się przez warstwę chmur. Warto jednak pamiętać, że lampy solarne zimą muszą być regularnie czyszczone, aby światło nie miało dodatkowej przeszkody w dotarciu do modułu. Może się też zdarzyć, że nasze lampki odmówią posłuszeństwa. Dlaczego lampy solarne nie świecą? Najczęściej powody są trzy: lampy znajdują się zbyt blisko innych źródeł światła, do akumulatora dostała się woda lub lampa jest zabrudzona.

 

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu – kiedy się przyda?

Oświetlenie solarne z zintegrowanym czujnikiem ruchu stanowi interesujące rozwiązanie ze względu na swoje praktyczne wykorzystanie. Dzięki wbudowanemu czujnikowi, lampa solarna z czujnikiem ruchu rozświetla się pełnym blaskiem wyłącznie w sytuacji, gdy odnotuje ruch. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu przydaje się w wielu sytuacjach. Jej światło może poinformować domowników o obecności nieproszonych gości w ogrodzie. Lampa z czujnikiem ruchu będzie także doskonałym „wykrywaczem” bawiących się dzieci lub zwierzaków dokazujących pomiędzy roślinnością. Warto dodać, że lampy solarne z czujnikiem ruchu są podwójnie energooszczędne, ponieważ nie świecą, gdy nie ma takiej potrzeby.

Lampa-solarna-LED-XSolar_Lampypl

Nie tylko lampa ogrodowa – lampa solarna jako oświetlenie tarasu i lampy solarne na balkonie

Lampy mogą posłużyć nam nie tylko jako oświetlenie ogrodowe solarne. Świetnie sprawdzą się także jako oświetlenie tarasu lub balkonu. Szczególną popularnością cieszą się lampy solarne wiszące lub uniwersalne lampy solarne kule, które pasują do miejsc urządzonych w nowoczesnym stylu. Warto dodać, że lampy solarne na balkonie i tarasie powinny być dobrze zabezpieczone przed podmuchami wiatru. Lampy solarne dekoracyjne stanowią kropkę nad ,,i” jako oświetlenie tarasu i ogrodu, zmieniają każdy skrawek posesji w przytulną oazę jak za sprawą czarodziejskiej różdżki.

lampy_solarne_dekoracyjne_Lampypl

Lampy solarne są nie tylko energooszczędnym źródłem światła, ale również doskonałym elementem dekoracyjnym ogrodów, balkonów i tarasów. Dzięki ich zastosowaniu poprawimy domowy budżet oraz zadbamy o środowisko.

Podobne posty

3 komentarze

 1. Janusz

  Takie oświetlenie jest świetnym rozwiązaniem, tylko trzeba uważać na złodziei, którzy chętnie mogą takie lampy zabrać pod pachę i uciec przez płot. Sam kupiłem jakiś czas temu kilka lamp solarnych i spisują się świetnie nadając mojemu ogrodowi niepowtarzalnego klimatu.

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Janusz rzeczywiście żyjemy w takich czasach, że musimy uważać na złodziei, jednak nigdy nie mamy gwarancji – łupem może stać się również inny przedmiot. Moim zdaniem warto zainwestować w oświetlenie solarne by zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć aranżację świetlną która będzie cieszyła nasze oko.

   Odpowiedz
 2. petra

  Oświetlenie solarne jak dla mnie to najlepsze co mogli wymyślić. Oświetlenie domu, ogrodu w tak prosty i oszczędny sposób to coś, co każdy z nas szuka.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany