Idealne oświetlenie ogrodowe? Zobacz najciekawsze propozycje

Lampy ogrodowe stanowią nie tylko element dekoracyjny, sprzyjający spędzaniu długich, letnich wieczorów na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie w ogrodzie pełni również ważną funkcję użytkową, oświetlając drogę po zmierzchu. Obecność lampek ogrodowych wokół domu zwiększa także poczucie bezpieczeństwa. Czym kierować się przy wyborze lamp do ogrodu, aby oświetlenie spełniało swoją rolę i jednocześnie samo w sobie było dekoracją? Podpowiadamy!

Lampa ogrodowa led czy lampy solarne do ogrodu?

Do najbardziej popularnych lamp ogrodowych należą: lampy ogrodowe solarne oraz lampy ogrodowe led. Jeśli zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu, warto wybrać te pierwsze.

Lampy solarne ogrodowe to najtańsza opcja, którą można wybrać przy projektowaniu oświetlenia ogrodowego wokół domu. Ten typ lampek ogrodowych nie wymaga podłączenia do prądu – za dnia pochłaniają one energię słoneczną i magazynują ją w akumulatorach. Dzięki temu lampki solarne do ogrodu są samowystarczalne, a właściciel ogrodu ponosi jedynie koszt związany z ich zakupem. Lampy solarne to idealne rozwiązanie dla małej powierzchni lub oświetlenia drogi dojazdowej – w porównaniu do lamp tradycyjnych dają bardzo delikatne, ciepłe światło. Więcej o lampach solarnych przeczytasz tutaj.

Drugim, popularnym rodzajem oświetlenia w ogrodzie są lampy ogrodowe LED. W przeciwieństwie do lamp solarnych, te ledowe wymagają podłączenia do źródła zasilania, dlatego ich montaż wiąże się z przygotowaniem instalacji elektrycznej, a to generuje dodatkowe koszty. Są jednak wyjątkowo trwałe i energooszczędne, dlatego po przygotowaniu instalacji koszt ich utrzymania jest niewielki. Ten typ oświetlenia sprawdzi się najlepiej w dużym ogrodzie – lampy LED świecą zdecydowanie jaśniej niż te solarne.

Wiele osób decyduje się również na słupki oświetleniowe w wydaniu z żarówkami ledowymi. Ten rodzaj oświetlenia docenimy zwłaszcza w wąskich ogrodowych alejkach – dzięki nim na pewno nie podepczemy kwiatów, zbaczając niechcący ze ścieżki. O słupkach oświetleniowych pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.

Lampy ogrodowe – ekonomiczne rozwiązania

Planując projekt oświetlenia w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ekonomiczne rozwiązania dostępne na rynku, które zmniejszą koszty eksploatacyjne. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, wybierzmy lampy ogrodowe wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki specjalnym sensorom, lampki ogrodowe włączą się tylko wtedy, gdy wykryją ruch. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę, jeśli posiadamy garaż wolnostojący lub altankę w pobliżu domu. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o włączaniu i wyłączaniu światła za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku rodzajów oświetlenia. Wokół miejsc, w których najczęściej spędzamy czas, warto zainstalować ogrodowe lampy ledowe, które świecą mocniejszym światłem. Dotyczy to tarasu, werandy czy przedniej części posesji. Dobrze sprawdzą się tam np. małe latarenki, które swoim wyglądem i przyjemnym światłem dodadzą uroku każdemu miejscu. My polecamy m.in. latarenkę AMBER. Zamontowana na tarasie czy schodach prowadzących do domu z pewnością zachwyci gości. Dalszą część ogrodu, rośliny czy ścieżkę wokół domu warto oświetlić już lampami solarnymi, które nie generują żadnych kosztów.

Lampki ogrodowe – element dekoracji

Design lamp ogrodowych dostępnych na rynku sprawi, że każdy ogród będzie wyglądał niepowtarzalnie. Lampy, oprócz wymiaru praktycznego, stanowią również piękny element dekoracyjny. W zależności od samego projektu budynku możemy wybrać nowoczesne lampy ogrodowe lub te stylizowane na retro. Do domów wolnostojących, z tradycyjną fasadą i wykuszem, z pewnością lepiej będą pasować lampy ogrodowe retro, takie jak wisząca lampa zewnętrzna LAMINA.

Z kolei nowoczesna architektura świetnie będzie się komponować z lampami ogrodowymi we współczesnym wydaniu, jak np. lampa stojąca zewnętrzna LED MARGE, która wyglądem doskonale wpisuje się w najnowsze trendy. Jeśli posiadamy dużą przestrzeń wokół domu, warto, byśmy wypróbowali latarnie ogrodowe, dostępne w wielu różnych wymiarach. Lampy ogrodowe wiszące sprawdzą się z kolei jako element dekoracyjny na werandzie lub zabudowanym tarasie.

 

W zależności od tego, jaki charakter ma Twój dom, do oświetlenia drogi dojazdowej możesz wykorzystać:

• solarne lampy ogrodowe w stylu retro,
• nowoczesne lampy kule.

Więcej o wyborze lamp do ogrodu i na taras przeczytasz tutaj.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany