Idealne oświetlenie ogrodowe? Zobacz najciekawsze propozycje

Lampy ogrodowe stanowią nie tylko element dekoracyjny, sprzyjający spędzaniu długich, letnich wieczorów na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie w ogrodzie pełni również ważną funkcję użytkową, oświetlając drogę po zmierzchu. Obecność lampek ogrodowych wokół domu zwiększa także poczucie bezpieczeństwa. Czym kierować się przy wyborze lamp do ogrodu, aby oświetlenie spełniało swoją rolę i jednocześnie samo w sobie było dekoracją? Podpowiadamy!

Lampa ogrodowa led czy lampy solarne do ogrodu?

Do najbardziej popularnych lamp ogrodowych należą: lampy ogrodowe solarne oraz lampy ogrodowe led. Jeśli zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu, warto wybrać te pierwsze.

Lampy solarne ogrodowe to najtańsza opcja, którą można wybrać przy projektowaniu oświetlenia ogrodowego wokół domu. Ten typ lampek ogrodowych nie wymaga podłączenia do prądu – za dnia pochłaniają one energię słoneczną i magazynują ją w akumulatorach. Dzięki temu lampki solarne do ogrodu są samowystarczalne, a właściciel ogrodu ponosi jedynie koszt związany z ich zakupem. Lampy solarne, często przypominające kule świetlne to idealne rozwiązanie dla małej powierzchni lub oświetlenia drogi dojazdowej – w porównaniu do lamp tradycyjnych dają bardzo delikatne, ciepłe światło. Więcej o lampach solarnych przeczytasz tutaj.

Drugim, popularnym rodzajem oświetlenia w ogrodzie są lampy ogrodowe LED. W przeciwieństwie do lamp solarnych, te ledowe wymagają podłączenia do źródła zasilania, dlatego ich montaż wiąże się z przygotowaniem instalacji elektrycznej, a to generuje dodatkowe koszty. Takie lampy zewnętrzne są jednak wyjątkowo trwałe i energooszczędne, dlatego po przygotowaniu instalacji koszt ich utrzymania jest niewielki. Ten typ oświetlenia ogrodowego sprawdzi się najlepiej w dużym ogrodzie – lampy LED świecą zdecydowanie jaśniej niż te solarne.

Wiele osób decyduje się również na słupki oświetleniowe w wydaniu z żarówkami ledowymi. Ten rodzaj oświetlenia docenimy zwłaszcza w wąskich ogrodowych alejkach – dzięki nim na pewno nie podepczemy kwiatów, zbaczając niechcący ze ścieżki. O lampach ogrodowych typu słupek  pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.

Lampy ogrodowe – ekonomiczne rozwiązania

Planując projekt oświetlenia zewnętrznego domu, warto zwrócić uwagę na ekonomiczne rozwiązania dostępne na rynku, które zmniejszą koszty eksploatacyjne. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, wybierzmy lampy ogrodowe wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki specjalnym sensorom, lampki ogrodowe włączą się tylko wtedy, gdy wykryją ruch. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę, jeśli posiadamy garaż wolnostojący lub altankę w pobliżu domu. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o włączaniu i wyłączaniu światła za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku rodzajów oświetlenia. Wokół miejsc, w których najczęściej spędzamy czas, warto zainstalować ogrodowe lampy ledowe, które świecą mocniejszym światłem. Dotyczy to tarasu, werandy czy przedniej części posesji. Dobrze sprawdzą się tam np. małe latarenki lub kule ogrodowe LED, które swoim wyglądem i przyjemnym światłem dodadzą uroku każdemu miejscu. My polecamy m.in. latarenkę KIRIAN. Zamontowana na tarasie czy schodach prowadzących do domu, takie kule ogrodowe z pewnością zachwycą gości. Dalszą część ogrodu, rośliny czy ścieżkę wokół domu warto oświetlić już lampami solarnymi, które nie generują żadnych kosztów.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu

Zastanawiając się nad pytaniem, jakie oświetlenie ogrodu będzie najlepsze, warto nieco bliżej przyjrzeć się modelom wyposażonym z czujnik ruchu. W wielu przypadkach rozwiązanie to może się okazać idealne – szczególnie w miejscach, w których przebywamy okazjonalnie, ale ich oświetlenie jest przydatne. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju przejściach między budynkami, podwórkach czy też przedsionkach i podejściach do drzwi. Każda lampa na czujnik ruchu umieszczona w takim miejscu pozwoli na poprawienie bezpieczeństwa i jednocześnie nie będzie wymagała ciągłego zapalania pamiętania o gaszeniu światła. Co warte podkreślenia, w odpowiednie detektory wyposażone mogą być wyposażone różne typy oświetlenia – choć zdecydowanie najczęstszym połączeniem jest czujnik ruchu i nowoczesny kinkiet zewnętrzny montowany do ściany.

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Kluczem do skuteczności lamp z czujnikiem ruchu zewnętrznych jest oczywiście samo urządzenie detekcyjne. Lampa oświetleniowa zewnętrzna z czujnikiem ruchu reaguje na każdy ruch następujący w jej zasięgu. W chwili wykrycia ruchu, następuje włączenie prądu i oświetlanie okolicy przez określony czas, po którym automatycznie żarówka gaśnie. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu doskonale sprawdzają się w przypadku lokalizacji przejściowych. Jeśli zależy nam na automatycznym oświetleniu w miejscu, gdzie przebywamy dłużej, to lepsza może okazać się lampa zewnętrzna z czujnikiem obecności. W jej przypadku odliczanie do wyłączenia włącza się dopiero po wyjściu osoby z pola widzenia detektora.

Lampa z czujnikiem zmierzchu

Jak już wspomniano, lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu stosuje się z reguły w miejscach przechodnich. W przypadku przydomowych tarasów, miejsc wypoczynku czy nawet balkonów dużo lepiej sprawdzi się lampa zewnętrzna led z czujnikiem zmierzchu. W przypadku lampy led z czujnikiem zmierzchu, włączenie następuje w chwili, gdy poziom oświetlenia na zewnątrz spadnie poniżej określonego poziomu. Lampa zewnętrzna z czujnikiem zmierzchu wyłącza się, gdy znów robi się jasno. Można pójść o krok dalej i połączyć obie funkcjonalności w formie lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Jeśli dodatkowo zależy nam na oszczędności energii, sięgnijmy po lampę led z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Lampki ogrodowe – element dekoracji

Design lamp ogrodowych dostępnych na rynku sprawi, że każdy ogród będzie wyglądał niepowtarzalnie. Lampy, oprócz wymiaru praktycznego, stanowią również piękny element dekoracyjny. W zależności od samego projektu budynku możemy wybrać nowoczesne lampy ogrodowe lub te stylizowane na retro. Do domów wolnostojących, z tradycyjną fasadą i wykuszem, z pewnością lepiej będą pasować lampy ogrodowe retro, takie jak wisząca lampa zewnętrzna LAMINA.

Z kolei nowoczesna architektura świetnie będzie się komponować z lampami zewnętrznymi we współczesnym wydaniu, jak np. lampa stojąca zewnętrzna LED MARGE, która wyglądem doskonale wpisuje się w najnowsze trendy. Jeśli posiadamy dużą przestrzeń wokół domu, warto, byśmy wypróbowali latarnie ogrodowe, dostępne w wielu różnych wymiarach. Lampy ogrodowe wiszące sprawdzą się z kolei jako element dekoracyjny na werandzie lub zabudowanym tarasie.

Oświetlenie zewnętrzne domu – 3 propozycje

Obecnie liczba dostępnych na rynku modeli oświetlenie zewnętrznego domu jest olbrzymia. Nie powinno więc dziwić, że często aż trudno się zdecydować, które rozwiązanie wybrać. Dlatego też stworzyliśmy krótką listę ciekawych sposobów na oświetlenie zewnętrzne domu.

Lampy ogrodowe kule świetlne

Bardzo modną i jednocześnie niezwykle nowoczesną oraz oszczędną opcją na zewnątrz domu są bez wątpienia lampy ogrodowe kule solarne, występujące także w wersji ledowej, jak zestaw LED Lago. Mimo że kule ledowe do ogrodu wykorzystuje się głównie do celów ozdobnych, to jednak z reguły one i  kule ogrodowe solarne dają na tyle dużo światła, by nie tylko „robić atmosferę”, ale też ułatwiać poruszanie się w ich okolicy. Warto przy tym też wiedzieć, że obok najczęściej spotykanych lamp kul ogrodowych dających białe światło, dostępne są także lampy typu kula świetlna zmieniające kolory. Lampy ogrodowe kule solarne to niezwykle eleganckie rozwiązanie, które znajduje coraz większą grupę odbiorców. Jeśli więc chcemy, aby nasz ogród się wyróżniał, ale jednocześnie pozostał funkcjonalny, lampa ogrodowa kula to idealne rozwiązanie.

Lampy zewnętrzne ścienne – kinkiet zewnętrzny nowoczesny

Klasycznym i bardzo użytecznym rozwiązaniem oświetleniowym są też kinkiety zewnętrzne, montowane z reguły do ścian domu lub innego budynku. Główną zaletą lamp zewnętrznych ściennych jest możliwość wysokiego umieszczenia, co pozwala na lepsze rozprowadzanie światła. Szczególnie użyteczny może się też okazać kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu, który doskonale sprawdzi się przed wejściem do domu lub w rzadziej uczęszczanych częściach ogrodu. Decydując się na lampę ścienną zewnętrzną warto jednak pamiętać, że w ich przypadku konieczne jest doprowadzenie prądu, co czasem może stwarzać problemy.

Lampa ogrodowa stojąca – lampa słupek

Źródła światła w ogrodzie nie muszą jednak leżeć lub wisieć. Równie dobrze mogą też stać, co wbrew pozorom ma spore znaczenie użyteczne. Lampa ogrodowa słupek może bowiem doskonale łączyć funkcję ozdobną, z realnym oświetlaniem przestrzeni – choć nie wszystkie produkty mają taką możliwość. Dodatkowo też, jako element małej architektury, lampa ogrodowa stojąca słupek służyć może jako element odgradzający czy też wskazujący – np. ścieżkę. Taka lampa ogrodowa stojąca to klasyczne rozwiązanie o uniwersalnym zastosowaniu. Latarnie ogrodowe tego typu świetnie sprawdzając się zarówno w pojedynkę, jak i w większej liczbie.

 

 

W zależności od tego, jaki charakter ma Twój dom, do oświetlenia drogi dojazdowej możesz wykorzystać:

  • solarne lampy ogrodowe w stylu retro,
  • lampy ogrodowe stojące
  • nowoczesne lampy kule świetlne.

 

Więcej o wyborze lamp do ogrodu i na taras przeczytasz tutaj.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany