Lampy solarne to bardzo popularny trend. Są energooszczędne, bezpieczne dla środowiska, niedrogie i dostępne w całej gamie wzorów i kolorów. W naszym kolejnym artykule chcemy Was zainteresować lampami solarnymi. Sprawdźmy, jak działa lampa solarna i gdzie sprawdza się to rozwiązanie.

Zasada działania lamp solarnych jest bardzo prosta. Energia słoneczna jest zbierana w czasie dnia i następnie w postaci energii elektrycznej magazynowana w akumulatorze. Cały proces jest możliwy dzięki znajdującym się w lampce solarnej półprzewodnikom z krzemu, germanu lub selenu. Ta tzw. przemiana fotowoltaiczna umożliwia przemianę energii słonecznej w prąd.

Gdzie się przydaje lampa solarna?

Mimo że daleko nam do słonecznego klimatu krajów śródziemnomorskich lampa solarna sprawdzi się też w naszych warunkach. Wyjątkowo przydaje się tam, gdzie nie ma elektryczności albo trudno jest doprowadzić kabel, czyli na tarasach, balkonach, stołach, ogrodach.

Ten rodzaj oświetlenia można polecić zwłaszcza jako oświetlenie punktowe, które podkreśla urodę pojedynczych roślin, skalniaków, oczek wodnych, zaznacza ścieżki czy uskoki. W tym celu warto sięgnąć po delikatne lampy solarne ze stali szlachetnej w kształcie dzwonków. Równie efektywnie prezentują się proste minimalistyczne słupki, czy też lampy w kształcie tradycyjnej lampy ulicznej.

lampy solarne

Dużą popularnością cieszą się też lampy solarne z numerem domu. Czas świecenia wynosi tu aż do 100 godzin. Ta lampa może być wykorzystywana na zewnątrz w każdych warunkach atmosferycznych. Włącza się automatycznie po zmroku. Litery i cyfry do wyklejenia numeru domu są zawarte w zestawie.

Ile świeci lampa solarna?

Lampy solarne są dostępne w różnych kształtach i przyciągają uwagę swoim wyglądem. Bardzo ciekawie prezentują się lampy solarne w kształcie kuli. Można je ustawiać pojedynczo, ale wyjątkowy efekt daje też postawienie kilku lamp obok siebie w różnych rozmiarach.

zestaw kulistych lamp

Lampy napędzane energią słoneczną mogą mieć obudowę z metalu i innych materiałów np.: tworzywa sztucznego, skóry, drewna, szkła. Efekt estetyczny idzie w parze z walorami praktycznymi. Lampa solarna może świecić od 8 do 12 godzin. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na podawany przez producenta czas świecenia, a także liczbę lumenów.  Niektóre lampy są wyposażone w czujnik ruchu, przez co lampa włącza się jedynie wtedy, gdy coś porusza się w jej sąsiedztwie. To bardzo przydatne rozwiązanie, które wydłuża czas pracy lampy. Z tego samego powodu w lampach solarnych wykorzystuje się żarówki ledowe. Zużywają one bardzo mało prądu i są trwalsze niż zwykłe żarówki.

Więcej o żarówkach LED przeczytasz TUTAJ!

Lampy solarne LED mają też dodatkową zaletę, że mogą świecić w różnych kolorach, co daje dodatkowy efekt świetlny. Polecamy np.: łańcuch świetlny w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Można go zawiesić na krzakach, drzewie, balustradzie i stworzyć wesołą dekorację na przyjęcie czy romantyczny, letni wieczór.

Lampy solarne to dobry sposób, by, nie mając elektryczności w ogrodzie, zapewnić sobie po zmroku dobrą orientację w terenie. Ciekawe kształty i kolorowe efekty świetlne pozwalają stworzyć w ogrodzie miły nastrój, który sprzyja zabawie i wypoczynkowi. Różne wymiary, kształty i styl lamp solarnych pozwalają dopasować je do każdego ogrodu i możliwości finansowych ich właścicieli.

 

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany