Umiejętnie zastosowane oświetlenie w ogrodzie doceniamy przede wszystkim w trakcie letnich wieczorów, zwłaszcza kiedy wolny czas spędzamy z rodziną i przyjaciółmi na wspólnym biesiadowaniu na zewnątrz. Oświetlenie wokół domu powinno być nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dobrze zaplanowane oświetlenie ogrodu ułatwi nam także swobodne poruszanie się podczas innych pór roku, kiedy mrok zapada bardzo wcześnie. Dlaczego warto zdecydować się na lampy z czujnikiem ruchu w ogrodzie? 

Co jest najbardziej istotne w ogrodowym oświetleniu?

Estetyka i wygoda użytkowania lamp zewnętrznych

Odpowiednio dobrane zewnętrzne oświetlenie domu jest w stanie podkreślić architekturę budynku, a jego użytkownikom zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz komfortowe przebywanie na zewnątrz domu także po zmroku. Należy zatem zainwestować w odpowiednią liczbę punktów świetlnych, optymalnie rozmieszczonych i właściwie wykorzystanych.

Stopień wodoszczelności lampy zewnętrznej

Wybierając lampy zewnętrzne szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane, a także na stopień ochrony IP – powinien on być wysoki, ponieważ

oprawy oświetleniowe narażone są na częsty kontakt z kurzem oraz wodą. Przyjmuje się, że minimum stopnia ochrony IP powinno wynosić 44. Najlepiej wybierać oprawy wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium.  Planując oświetlenie zewnętrzne domu, należy także pamiętać o tym, aby miało ono charakter punktowy – ważne, aby skutecznie oświetlić najważniejsze strefy, takie jak schody, drzwi wejściowe, a także podjazd do garażu. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Tego rodzaju lampy uruchamiają się jedynie po zmierzchu,  a także wtedy, kiedy wychwycą ruch.

Lampa z czujnikiem ruchu to przede wszystkim energooszczędne oraz wygodne rozwiązanie, zwiększające dodatkowo poczucie bezpieczeństwa – włączające się światło może sygnalizować nam bowiem, że w pobliżu znajdują się nieproszeni goście. Lampy z czujnikiem ruchu najlepiej instalować przy wejściu do garażu lub też na narożnikach naszego domu.

 

Jak działają lampy z czujnikiem ruchu i dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

 

Wyróżniamy trzy rodzaje czujników ruchu:

  • na podczerwień,
  • ultradźwiękowe,
  • wysyłające i odbierające fale elektromagnetyczne.

W przypadku oświetlenia najczęściej stosuje się czujniki ruchu na podczerwień. Jest to nic innego jak promieniowanie cieplne. Lampy z czujnikiem ruchu to bardzo wygodne rozwiązanie – nie musimy dbać o to, aby włączyć światło w ogrodzie – wszystko dzieje się bowiem automatycznie. To także doskonały sposób na to, aby zaoszczędzić energię elektryczną oraz pieniądze – lampy włączają się tylko wtedy, kiedy rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba oraz wyłączają zaraz po tym, kiedy znikniemy z ich zasięgu. Dostępne obecnie na rynku lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu to niezwykle designerskie rozwiązania, które oprócz swojej funkcjonalności, pełnią także rolę dekoracyjną. Można je z powodzeniem wybrać do oświetlenia naszego ogrodu.

 

Odpowiednio oświetlony ogród to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa wokół naszego domu, ale też świetny sposób na to, aby wprowadzić do niego niepowtarzalny klimat. Umiejętne rozmieszczenie punktów świetlnych powinno pomóc nam w bezpiecznym poruszaniu się po ogrodzie, umilić spędzanie w nim czasu, a także wydobyć z ogrodu najciekawsze elementy aranżacyjne. Połączenie praktycznej oraz dekoracyjnej funkcji oświetlenia w ogrodzie jest jak najbardziej możliwe. Rozwiązaniem na to okazują się bowiem lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Tego rodzaju źródła światła okażą się idealne wszędzie tam, gdzie oprócz aspektu wizualnego liczy się jeszcze energooszczędność oraz wygoda użytkowania. Obecność lamp z czujnikiem ruchu sprawia, że ogrodowa przestrzeń w znacznym stopniu zyskuje na funkcjonalności.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany