Oświetlenie solarne zewnętrzne nie tylko stanowi oryginalną ozdobę naszych ogrodów. Jego działanie jest także przyjazne dla środowiska. Zalet oświetlenia zewnętrznego domu jest znacznie więcej – nie generuje kosztów energii elektrycznej i sprawdza się idealnie w trudno dostępnych miejscach. Zaciekawieni? Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu!

Lampy solarne – co to jest?

Lampy solarne zewnętrzne są świetnym sposobem na ekonomiczne doświetlenie terenu. Działają w oparciu o panele słoneczne i zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Lampy solarne ogrodowe to systemy, które coraz częściej montuje się na zewnątrz domów jednorodzinnych, większych budynków mieszkalnych, jako ozdoby osiedli, a nawet obiektów sportowych i przemysłowych. Dobrym pomysłem są także lampy solarne na balkonie, przy altanie, oświetlenie tarasu lub garażu. Lampy tego rodzaju coraz częściej zastępują tradycyjne systemy elektryczne, a przy tym są bezpieczniejsze i nie wymagają montażu okablowania. Co więcej – na rynku występuje tak bogata oferta lamp, że z pewnością każdy dobierze odpowiednie oświetlenie solarne zewnętrzne do aranżacji swojego ogrodu. Wyjątkowo uniwersalne są lampy solarne kule oraz lampy solarne wiszące – świetnie pasują do miejsc urządzonych w stylu glamour i klasycznym. Dodatkowo, lampy solarne kule są szczególnie łatwe w czyszczeniu, a lampy solarne wiszące sprawdzają się jako ozdoba tarasów i altan.

Jak działają lampy solarne?

Oświetlenie zewnętrzne domu, aby działało prawidłowo, potrzebuje słońca i elementów znajdujących się w lampie: baterii, modułu słonecznego, a także efektu fotowoltaicznego. Podczas dnia, moduł pochłania światło słoneczne i przetwarza je w energię, dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Wytworzona energia magazynuje się w akumulatorze i czeka na zapadnięcie zmroku – wtedy lampy solarne w ogrodzie zaczynają świecić. Dzieje się tak za sprawą automatycznego detektora zmierzchu, który przełącza sprzęt z trybu czuwania na tryb świecenia. Jeśli zastanawiamy się więc, jak działają lampy solarne zewnętrzne, można odpowiedzieć najprościej – dzięki naładowaniu promieniami słonecznymi. Ciekawym rozwiązaniem jest także lampa solarna z czujnikiem ruchu. Takie oświetlenie ogrodowe solarne uruchamia się, gdy w pobliżu wyczuje jakiś ruch, jest więc idealnym „wykrywaczem” nieproszonych gości. Co więcej, lampa z czujnikiem ruchu jest także oszczędna, ponieważ nie „marnuje” światła, jeśli nie ma potrzeby oświetlania terenu wokół.

 

Jak ładować lampy solarne?

Długość działania lampy zależy przede wszystkim od pory roku, zachmurzenia, położenia geograficznego i miejsca zamontowania. Jak ładować lampy solarne, aby oświetlenie ogrodowe solarne dobrze spełniało swoją funkcję? Sprzęt powinien być zainstalowany na obszarze o możliwie największym natężeniu światła, dobrym pomysłem są też lampy solarne na balkonie od słonecznej strony. Umieszczenie lampy ogrodowej solarnej w zacienionym miejscu sprawi, że jej akumulator nie będzie miał możliwości naładowania się do  pełna i może nie wystarczyć na całą noc świecenia. Ważne jest jeszcze jedno pytanie – jak długo działają lampy solarne? Akumulator naładowany w całości, najczęściej wystarcza na 8-10 godzin pracy urządzenia, ale są też modele, które potrafią świecić nawet przez 20 godzin! Wybierając odpowiednie miejsce na lampki solarne ogrodowe, należy pamiętać o kilku zasadach:

 

 • lampy solarne w ogrodzie muszą znajdować się z daleka od sztucznych źródeł światła (np. latarni ulicznych lub oświetlenia garażu). W przeciwnym razie, urządzenie nie będzie włączać się automatycznie;
 • pełne naładowanie akumulatora uniemożliwiają osady znajdujące się na lampie, dlatego urządzenia należy regularnie czyścić, najlepiej wilgotną szmatką;
 • poszczególne lampy ogrodowe solarne powinny znajdować się niezbyt blisko siebie, ponieważ będą migotać. Odpowiednią odległość warto sprawdzić w zaleceniach producenta;
 • lampki dobrze jest ustawiać w miękkim podłożu, ponieważ twarda ziemia uniemożliwia stabilne zamocowanie urządzeń;
 • ekonomicznym rozwiązaniem jest lampa z czujnikiem ruchu, która działa tylko w określonych sytuacjach.

 

 

Lampy solarne – ile się ładują?

Moduł słoneczny wystawiony na duże natężenie światła może naładować się przez 5-6 godzin, ale lampy solarne – ile się ładują w przypadku lekkiego zachmurzenia lub mniejszego nasłonecznienia? Od 7 do 8 godzin. Warto dodać, że jeśli lampa ogrodowa była pokryta przez śnieg, kurz lub inne zanieczyszczenia, to jej akumulator powinien ładować się do pełnia przez minimum 12 godzin. Ciekawą opcją mogą być też lampy ledowe zewnętrzne, w których żarówki wymienia się bardzo rzadko. Dodatkowo, lampy ledowe zewnętrzne równie dobrze sprawdzą się jako oświetlenie patio, altan, ogrodów i tarasów. Lampy solarne led także mają czujniki ruchu i światła.

Jak przechowywać lampki solarne zimą?

Większość modeli może znajdować się na zewnątrz przez cały rok, ale lampy dobrze jest schować do domu lub garażu podczas największych mrozów. Dzięki temu, akumulator zachowa na dłużej swoją żywotność. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak przechowywać lampki solarne zimą, to odpowiednie warunki są następujące: temperatura pokojowa i suche pomieszczenie. Dobrze jest także zapewnić akumulatorowi nawet sztuczne źródło światła, będzie on wtedy częściowo naładowany. W przypadku, kiedy lampa znajduje się w domu przez całą zimę, należy ją kompletnie rozładować raz w miesiącu i naładować. Dłuższe przechowywanie oświetlenia solarnego w domu obniża jego produktywność. Podobne warunki magazynowania powinny mieć lampy solarne led.

Czy lampy solarne świecą zimą?

Wiadomo, że lampki solarne ogrodowe świetnie sprawdzają się latem, ale czy lampy solarne świecą zimą, kiedy często słońca w ogóle nie widać? Tak, lampy solarne ogrodowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako np. oświetlenie tarasu również zimą. Nowoczesne panele stosowane w urządzeniach, pozwalają na ładowanie lamp nawet w bardzo pochmurne dni. Warto jednak pamiętać, że zimową porą, lampy są szczególnie narażone na opady śniegu, deszczu i roztopy. Aby więc działały prawidłowo muszą być wolne od zabrudzeń. Wtedy żadne chmury nie będą im straszne.

Dlaczego lampy solarne nie świecą?

Jeśli zastanawiamy się, dlaczego lampa ogrodowa nie świeci, najczęściej prawidłowa jest któraś z trzech odpowiedzi: stoi zbyt blisko innych lamp, jest zabrudzona lub była nieprawidłowo przechowywana podczas zimy. Innym z powodów, dlaczego lampy solarne nie świecą może być zalanie akumulatora wodą. Jeśli wcześniej dbaliśmy o nasz sprzęt i miał on możliwość całkowitego naładowania, to akumulatory powinny działać poprawnie.

Odpowiednio dobrane lampy solarne do ogrodu idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie problemem jest doprowadzenie elektryczności. Ich wykorzystanie nie tylko umożliwi podkreślenie piękna działki czy skweru, ale także przyczyni się do oszczędności i dbałości o środowisko. Warto pamiętać, że szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu, której działanie jest wyjątkowo ekonomiczne.

Podobne posty

20 komentarzy

 1. Tadeusz

  Witam
  Kupiłem lampę solarną bo chciałem oświetlić po zmroku zamek w bramie metalowej garażu. Wykonałem próbę przed montażem wszystko było ok. Lampa reagowała na ruch i światło. Po zamontowaniu na metalowej bramie nie działa. Podłożyłem gumową podkładkę też nie działa. Mam pytanie czy na bramie z metalu takie lampy nie działają? A może Państwo znacie sposób żeby lampa zadziałała?
  Z poważaniem Tadeusz

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam,

   Panie Tadeuszu, czy w miejscu montażu lampy panel solarny ma wystarczającą ilość światła? Proszę spróbować zdemontować lampę i wystawić panel na słońce by akumulator mógł się naładować, jeżeli to pomoże oznacza to, iż problem tkwi w umieszczeniu panelu solarnego, w przeciwnym razie jest to wada produktu. Umieszczenie na metalowej bramie nie ma wpływu na funkcjonowanie lampy solarnej.

   Pozdrawiam,
   Zespół Lampy.pl

   Odpowiedz
 2. Ewa

  Lampa solarna zamontowana nad drzwiami świeciła przez dwa dni. Później przyszedł mroźny wieczór i przestała świecić. W instrukcji nie ma nic napisane odnośnie zakresu temperatur w jakich powinna działać.
  Czy temperatura poniżej zera może być przyczyną braku ładowania?

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, przyczyn może być kilka. Proszę sprawdzić jaki stopień ochrony ma lampa. Ponadto w jakim miejscu jest usytuowana, czy jest wystarczająca ilość światła umożliwiająca pełne naładowanie się akumulatora.

   Odpowiedz
 3. Bozena

  Mam prośbę migają mi lampy solarne w doniczkach raz się świecą raz nie co jest powodem.prosze o pomoc

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, jeśli miganie jest ciągłe to jest to wada diod LED. Natomiast jeśli lampa jednego dnia świeci, drugiego nie to akumulatory nie ładują się w pełni przez warunki pogodowe.

   Odpowiedz
 4. Sławomir

  Dzień dobry.
  Po wymianie akumulatorka już naładowanego lampa solarna z numerem domu świeci w dzień a nie w nocy. Co jest przyczyną?

  Odpowiedz
 5. Urszula

  Witam .kupiłam solarny numer domu. Widac ze diodki świecą w dzien zas wieczorem gasna co może być przyczyną. Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, proszę sprawdzić ustawienia i zobaczyć w jakiej pozycji znajduje się przycisk pod panelem. Możliwe, że lampa jest włączona na świecenie całodobowe (on) wówczas naładowanie modułu nie jest wystarczające i lampa gaśnie wieczorem. Może Pani spróbować wyłączyć baterię (off pozycja na panelu) i odczekać jeden dzień, po czym ponownie włączyć, żeby moduł się normalnie ładował. W przypadku dodatkowych pytań nasz dział obsługi klienta służy pomocą.

   Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, jeżeli produkt był zakupiony w naszym sklepie to proszę o bezpośredni kontakt z naszym działem obsługi klienta pod adresem e-mail info@lampy.pl

   Odpowiedz
 6. Piotr

  Witam. Czy lampę solarowa w przypadku słabego doładowania z powodu złych warunków atmosferycznych można w podłączyć pod prostownik jeśli tak to w jaki sposób. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, nie zaleca się takiego rodzaju działania. Każda ingerencja w artykuł skutkuje utratą gwarancji.

   Odpowiedz
 7. Janusz

  Mam zapytanie czy w okresie jesienno-zimowym lampka solarowa może być w pozycji „On”czy też powinna być w pozycji „Off”.Pragnę nadmienić ,że lampki są zainstalowane na stałe na domku letniskowym w miejscach w miarę dobrze nasłonecznionych.Lampki posiadają czujniki ruchu.

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, jeżeli lampa solarna ma się ładować, a tym samym świecić po zapadnięciu zmroku powinna być ustawiona w pozycji on. Oświetlenie solarne zaleca się zabierać do domu w okresie jesienno-zimowym.

   Odpowiedz
 8. Sylwia

  witam, zakupiliśmy lampy solarne do ogrodu, a’la latarnie, 2 świecą a 2 po ok 2-3 godzinach gasną, lampy kupione w tym samym czasie, oryginalnie zapakowane, co może być powodem? Rozumiem, że pogoda pochmurna, ale skąd różnica. Sąsiad ma dłużej od strony północnej i świecą całą noc.

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Witam, możliwe, że te 2 lampy stoją w takim miejscu, gdzie dociera mniej słońca. Jeśli akumulator nie naładuje się w pełni to lampa będzie świecić krócej. Jesli lampy nie mają zbyt dużych gabarytów może sprobowac je przestawić miejscami z lampami, które działają poprawnie. Jeśli to nie zda rezultatu, lampy będzie trzeba wymienic.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany