Gdy planujemy kupno czy budowę domu, skupiamy się przede wszystkim na elewacji i wyposażeniu wnętrza. Planujemy kolor ścian w sypialni, debatujemy nad drewnem, z którego wykonane zostaną meble kuchenne, staramy się odpowiednio rozplanować ustawienie toalety i prysznica. Lampy często wybieramy na końcu. Rzadko kiedy myślimy też o tym, że aby do domu łatwo było nam trafić, powinniśmy zadbać również o oświetlenie zewnętrzne naszego nowego lokum. Dziś chcemy przyjrzeć się właśnie tego typu lampom i podpowiedzieć Wam, jakie najlepiej wybrać.

Jakie lampy zewnętrzne wybrać?

Kiedy kupujemy dom na osiedlu deweloperskim lub odkupujemy go od kogoś, przeważnie lampy na zewnątrz są już zamontowane. Jednak w momencie, gdy sami budujemy dom i projektujemy jego wygląd, musimy zatroszczyć się o oświetlenie osobiście. Na jakie lampy  zewnętrzne najlepiej będzie się zdecydować?

• Lampy zewnętrzne ścienne

Montuje się je po prostu na ścianie domu. Uruchamia się je przeważnie włącznikiem w pomieszczeniu, więc żeby zapalić światło na zewnątrz, musimy najpierw dostać się do środka po ciemku. To mało praktyczne, ale jeśli oświetlamy taras czy podwórko, rozwiązanie to w zupełności wystarczy.

lampa_scienna_7531610_1_lampypl
lampa_scienna_7531777_1_lampypl

• Słupki oświetleniowe

Zamontowane słupki oświetleniowe wskazują nam, gdzie przebiega chodnik, a gdzie jest trawa. Możemy umieścić je przy ścieżce prowadzącej od płotu do drzwi wejściowych lub przy tarasie. Nie tylko dają one światło, o które warto zadbać na zewnątrz, ale również są świetnym dodatkiem – dzięki słupkom oświetleniowym ogród zyska modny wygląd i wyglądać będzie bardzo współcześnie. Więcej o słupkach do poczytania na naszym BLOGU.

slupek_oswietleniowy_lampypl_7531782
slupek_oswietleniowy_lampypl_1_7531790

• Lampy led zewnętrzne

Oświetlenie LED to duża oszczędność. Pobiera bowiem dużo mniej energii elektrycznej w porównaniu z żarówkami czy świetlówkami. Lampy ledowe nie nagrzewają się tak szybko i wystarczają na dużo dłużej niż tradycyjne oświetlenie. Dlatego też warto zwrócić na nie uwagę. Wprawdzie koszt samych żarówek jest wyższy niż halogenów czy standardowego oświetlenia, ale zakup szybko zwróci się, gdy nie będziemy musieli wymieniać ich co kilka miesięcy, a rachunki staną się niższe. Więcej na temat oświetlenia LED przeczytacie TUTAJ.

• Lampy z czujnikiem ruchu zewnętrze

Zaletą tego typu modeli jest to, że gdy tylko pojawimy się w niewielkiej odległości od nich, zamontowane wewnątrz czujniki zapalą światło lampy. Decydując się na tego typu oświetlenie, oszczędzimy sobie otwierania drzwi z latarką w ręku oraz ewentualnych potknięć na schodach. Na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu przeważnie nie zwracamy nawet uwagi – lampa się zapaliła, więc możemy wchodzić do domu. Prawdą jest jednak, że brak wspomnianych czujników jest bardzo uciążliwy i szybko przekonamy się, że warto jest je zamontować.

Jak zamontować lampy zewnętrzne?

lampy_zewnetrzne_montaz_lampypl_89738536_

Montaż lamp zewnętrznych zależy od tego, które miejsce mamy zamiar oświetlić. Inaczej montuje się bowiem lampy w chodniku, a inaczej nad drzwiami wejściowymi. Skupmy się jednak na tym drugim miejscu.
Mamy kilka możliwości zainstalowania lampy zewnętrznej na elewacji domu. Dobrze sprawdzą się kinkiety, montowane bezpośrednio na ścianie przy drzwiach wejściowych, np. aluminiowa lampa ścienna zewnętrzna LED Tyra. Ważne jest, by dopilnować, aby światło padało bezpośrednio na klamkę oraz zamek w drzwiach. W końcu po to montujemy lampy, by bez trudu wejść do domu.
Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie źródła światła pod daszkiem nad drzwiami wejściowymi. Może to być płaska lampa sufitowa, jak HENNI lub lampa wisząca. Ten rodzaj dobrze prezentuje się też pod zadaszeniem. Przy lampie wiszącej musimy przypilnować jednak, by zamontowana była wystarczająco wysoko nad głowami wchodzących. Kiedy z kolei chcemy, aby oświetlenie podkreślało piękno wykonania naszego domu, dobrze będzie zamontować reflektory podłogowe w chodniku. Zwracajmy jednak uwagę, by nie znajdowały się bezpośrednio na ścieżce, którą się poruszamy, ale kawałek za nią – dzięki temu unikniemy potknięć i przewróceń. Dobrze zadbać o to, by reflektory te były wyposażone w czujniki ruchu – wtedy nie będziemy musieli zapalać światła włącznikiem, by móc przechodzić bezpiecznie po oświetlonym ogrodzie.

Lampy zewnętrzne - Lampy.pl
Oświetlenie zewnętrzne pozostaje często poza zakresem naszej uwagi czy zainteresowania. Perspektywa zmienia się, gdy musimy zadbać o lampy na własnym domu i w ogrodzie. Wierzymy, że udało nam się choć trochę pomóc Wam w zaplanowaniu oświetlenia domu. Cieszcie się więc nadchodzącą wiosną w świetle nie tylko księżyca, ale i kinkietów czy reflektorów. Oczywiście samodzielnie wybranych!

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany