Oświetlenie jest nie tylko ważne do pomieszczeń mieszkalnych ale także do zastosowania zewnętrznego. Lampy ogrodowe zapewnią nam bezpieczeństwo, ułatwią codzienne życie i sprawią, iż teren wokół naszego domu stanie się przedłużeniem naszego korytarza. Od wejścia po ogród, schody do drzwi frontowych czy taras.
Stworzenie bezpieczeństwa jest ważnym zadaniem oświetlenia zewnętrznego. Dobrze oświetlone ścieżki zminimalizują możliwość potknięcia się o niezauważony przedmiot, a oświetlony podjazd i parking sprawi, iż nasi goście bez trudu trafią do naszych drzwi nawet o wieczorowej porze.
Dzięki oświetleniu zewnętrznemu będziemy mogli rozkoszować się urokami wieczornego relaksu na tarasie, bądź balkonie. Pamiętajmy, iż profesjonalna aranżacja oświetlenia zewnętrznego pozwoli zmienić zwykły budynek w niepowtarzalną budowlę.

Lampy ogrodowe – podział:

Uwzględniając potrzeby potencjalnego użytkownika lampy ogrodowe możemy podzielić na kilka kategorii.

 • kinkiety zewnętrzne
 • słupki oświetleniowe
 • reflektory i spoty
 • oprawy wpuszczane
 • oświetlenie solarne
 • oświetlenie dekoracyjne

Lampy_ogrodowe_lampy_pl

Kinkiety zewnętrzne

Kinkiety_zewnetrzne_Lampy_plOświetlenie elewacji domu nie służy jedynie bezpieczeństwu, ale także inscenizacji. Poprzez wykorzystanie kinkietów up-down – kierującym oświetlenie w górę i w dół możemy znacznie zwiększyć wartość optyczną nieruchomości. Kinkiety możemy wykorzystać również do oświetlenia schodów wejściowych bądź wjazdu do garażu, pamiętajmy jednak by w tych strefach korzystać z kinkietów wyposażonych w czujnik ruchu, zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo ale również poprawi komfort użytkowania.

KInkiet_Monza_Lampy_Pl  kinkiet_zewnetrzny_lampypl_Philips_7531786

Oświetlenie chodnika i ścieżek ogrodowych

A31372345_photo_jpg_s_clipdealer.de

Lampy służące do oświetlenia ścieżek i chodnika zwane popularnie słupkami oświetleniowymi pozwalają na oświetlenie terenu z niewielkiej wysokości. Ich wielkość szacuje się w przedziale 60 do 150 cm. Jednak aby zapewnić optymalne oświetlenie oraz lepszy efekt, należy umieścić kilka słupków w niewielkich odległościach. Zaletą takiego osadzenia słupków jest uniknięcie, dzięki jasno-ciemnym kontrastom, niepotrzebnych złudzeń optycznych. Prawidłowe oświetlenie schodów, przeszkód oraz nierówności ważne jest, aby zmniejszyć lub wyeliminować niebezpieczeństwo potknięcia się. Przeciwnicy całonocnego oświetlania ogrodu znajdą dla siebie alternatywne rozwiązanie w postaci lamp ze zintegrowanym czujnikiem ruchu. Czujnik ruchu pozwala ograniczyć niepotrzebne koszty energii elektrycznej. Jeżeli słupek oświetleniowy jest także wyposażony w LED zamiast np. bardziej intensywnych energetycznie halogenów, to oszczędzanie opłaca się rzeczywiście. Słupki oświetleniowe nie służą jedynie celom funkcjonalnym lecz również dekoracyjnym. Szeroki asortyment oświetleniowy z pewnością zadowoli indywidualne gusta. Każdy może oświetlić drogę czy też ścieżkę ogrodową według własnej koncepcji. Wiele słupków oświetleniowych posiada dodatkowe zalety, jak np. ochronę, która zapewnia trwałe zastosowanie zewnętrzne, (m.in. wykonanie z odpornej na warunki zewnętrzne stali szlachetnej). Słupki oświetleniowe zapewniają wspaniałą inscenizację zewnętrzną.

slupek_oswietleniowy_lampypl_7531790

arnolds

Reflektory i spoty zewnętrzne

reflektory_zewnetrzne_lampy_pl

Reflektory zewnętrzne dają nam nieograniczone możliwości . Dzięki nim nie tylko możemy oświetlić budynek, ale również drzewa, krzewy, fontanny – ten ruch sprawi, iż nasz ogród stanie się wyjątkowy. Reflektorów możemy używać także w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszej posesjireflektor_zewnetrzny_led_power_lampy_pl_2501786 otaczając jasnym światłem wejście do domu, bądź wjazd do garażu. Spoty służą do ukierunkowania oświetlenia na konkretny obiekt. W ten sposób możemy oświetlić ulubioną dekorację, bądź roślinność – oświetlony przedmiot stanie się atrakcją i wkroczy na pierwszy plan. Ponadto dobrym sposobem jest iluminacja obiektów wodnych – zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo, ale stanie się atrakcją naszego ogrodu. W jaki sposób oświetlimy oczko wodne zależy przede wszystkim od naszego gustu. Mamy do dyspozycji spoty oświetlające oczko z brzegu, podwodne oprawy wpuszczane, podwodne reflektory z możliwością zmiany barw. Miłośnicy nowości na pewno postawią na pływające lampy dekoracyjne w kształcie kuli.

Oprawy wpuszczane

Oprawy wpuszczane stosuje się zarówno w celu wzmożenia bezpieczeństwa, jak też uwydatnienia walorów nieruchomości. Umiejscowienie opraw w pobliżu schodów, bądź wjazdu do garażu zminimalizuje ryzyko potknięcia się w ciemności, natomiast usytuowanie oświetlenia w pobliżu elewacji domu uwydatni walory estetyczne budowli.

oprawa_wpuszczana_clover_lampy_pl_7531563Oprawa_wpuszczana_Malte_Lampy_pl_5522471

Oświetlenie solarne

Oświetlenie solarne jest idealnym akcentem w ogrodzie, na tarasie, bądź balkonie. Zapewnia wspaniałą atmosferę, a jednocześnie stanowi gwarancję oszczędności, gdyż nie ponosimy kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Oświetlenie solarne możliwe jest do zainstalowania bez dodatkowej wiedzy technicznej, a w dodatku nie musimy borykać się z uciążliwymi kablami co jest dodatkowym atutem.

lampy_solarne

Oświetlenie dekoracyjne

Trafnym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia dekoracyjnego, które przykuje uwagę każdego.

lampy_dekoracyjne

Podobne posty

2 komentarze

 1. Wiktor

  My niedawno zamontowaliśmy sobie kinkiety i zastanawiamy się, co jeszcze można było by zrobić w ogrodzie. Wydaje mi się, że fajnym pomysłem byłyby słupki oświetleniowe.

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Wiktor słupki oświetleniowe to rzeczywiście niezły pomysł. Musisz jednak przeanalizować jaki rodzaj słupków oświetleniowych będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Przede wszystkim na początek zastanów się czy w miejscu w którym chcesz umieścić słupki oświetleniowe masz bezpośredni dostęp do prądu – jeżeli nie dobrą opcją jest wykorzystanie słupków solarnych, które możesz zamontować w łatwy sposób nie borykając się z uciążliwymi kablami, kolejnym atutem lamp solarnych jest oczywiście oszczędność. Wybierając słupki oświetleniowe warto również rozpatrzeć wybór produktów z czujnikiem ruchu, które zapalają się gdy zarejestrują ruch, bądź artykułów z czujnikiem zmierzchu, które rozświetlają się gdy na zewnętrz robi się ciemno.

   Oczywiście w ogrodzie możemy zrobić wiele więcej używając iluminacji. Interesującym pomysłem jest oświetlenie roślinności bądź dekoracji za pomocą np. reflektorów zewnętrznych z grotem ziemnym, taka praktyka sprawi, iż obiekty zostaną wyakcentowane i tym samym nasz ogród zyska na wartości wizualnej. Ponadto ciekawe efekty świetlne możemy uzyskać montując oprawy wpuszczane wokół elewacji, ścieżek, na schodach – opcji jest bardzo wiele. W każdym przypadku musimy przede wszystkim rozważyć wspomniany już wcześniej dostęp prądu, w przypadku jego braku najlepiej brać pod uwagę produkty zawierające moduł solarny.

   Serdeczne pozdrowienia

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany