Pokój dzienny jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, a także przyjmujemy gości. Dlatego też często mówi się o nim jako o reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu, które musi być perfekcyjnie zaaranżowane – również światłem…dlatego wielorako zastanawiamy się jaka lampa do salonu będzie odpowiednia.

Pokój dzienny jest miejscem gdzie doskonale można okazać swój indywidualny gust – jest głównym punktem aranżacyjnym, najbardziej uczęszczanym pomieszczeniem i wieczornym punktem spotkań całej rodziny, dlatego powinien być szczególnie przytulny. Przyjemny klimat jest ściśle związany z ciepło-białą barwą światła 2.700 Kelvinów, dlatego idealne oświetlenie do pokoju dziennego to oświetlenie energooszczędne, bądź lampy LED. Oczywiście miły nastrój wymaga również innych czynników takich jak: wygodna kanapa, telewizor, fotel do czytania – wszystkie te elementy uzależnione są jednak od indywidualności właściciela mieszkania. Oświetlenie salonu jest na pewno udoskonaleniem całkowitej aranżacji wnętrza i dostosowuje pomieszczenie do potrzeb domowników.

 

Elegancka_lampa_do_salonu_LED_VIENNE

Oświetlenie w pokoju dziennym – jaka lampa do salonu?

Wielokrotnie zastanawiamy się jaka lampa do salonu będzie odpowiednia. Wydawało by się, iż zamontowanie w pokoju dziennym oświetlenia głównego typu lampa wisząca, lampa sufitowa, bądź żyrandol z odpowiednim źródłem światła rozwiąże sprawę. A jednak koncepcja oświetleniowa może być uzupełniona o strefowe oświetlenie pokoju dziennego, które nie tylko określi poszczególne strefy użytkowania, dostarczy dodatkowego oświetlenia, ale również urozmaici aranżację wnętrza.

 

Lampy_stojace_lampy_pl.jpg

 

Idealnym rozwiązaniem jest umiejscowienie lampy stojącej tuż obok kanapy, bądź fotela – takie rozwiązanie pozwoli na chwilę relaksu z dobrą książką bez nadmiernego wytężania wzroku, lampa stołowa jest idealnym sprzymierzeńcem jeżeli chodzi o oświetlenie komód i dostarczenie źródła światła w danej przestrzeni, postawiona na regale telewizyjnym uprzyjemni wieczorne oglądanie telewizji.

 

Lampy_stolowe

Metody aranżacji salonu światłem?

Dzięki grze światła można nie tylko wprowadzić przyjemny nastrój we wnętrzu, ale również optycznie je powiększyć lub zmniejszyć. Można również zaakcentować element wnętrza, bądź ukryć niechciany motyw aranżacyjny.

By zwiększyć pomieszczenie należy skierować strumień światła na sufit, dodatkowo dobrze oświetlony salon wyda się przestronniejszy. Natomiast by poszerzyć wnętrze należy skierować strumień światła na dłuższe ściany – idealnie sprawdzą się tutaj kinkiety i reflektorki. Wbrew pozorom oświetlenie obrazów to nie tylko element dekoracyjny – podświetlone dzieło sztuki sprawia, iż pomieszczenie staje się szersze. Do podświetlenia obrazu najlepiej wybrać energooszczędną świetlówkę ze względu na ilość wytwarzania ciepła, świetlówki wytwarzają znacznie mniej ciepła niż żarówki, a tym samym chronią eksponaty.

 

Lampa-wiszaca-LED-Duo-Lampy-pl.jpg

 

Rzecz biorąc aranżacja świetlna ma ogromne znaczenie, ale przede wszystkim musi odpowiadać indywidualnemu upodobaniu domowników. Każdy powinien przede wszystkim czuć się komfortowo we własnym salonie – przecież spędzamy w nim większość naszego wolnego czasu.

 

 

 

 

 

Podobne posty

2 komentarze

  1. Inga

    W sumie jakoś nie byłam przekonana, że te wszystkie sztuczki działają, ale pomyślałam „okej spróbuję” i zamontowałam zarówno główne oświetlenie jak i boczne, a także dodatkowo lampa podłogowa + mała lampa koło telewizora 😉 rzeczywiście jest ogromna różnica pomiędzy tym co jest teraz. a co było wcześniej gdy wisiała tylko jedna lampa na środku.

    Odpowiedz
  2. Dorota

    W kwestii wyboru oświetlenia do salonu radzę skorzystać z firmy oświetleniowej

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany