Oświetlenie w kuchni pełni przede wszystkim rolę praktyczną. Tutaj na wzgląd musimy wziąć swoje bezpieczeństwo – jednym słowem w kuchni musi być jasno. Dlatego też należy w pierwszym kroku pomyśleć o oświetleniu ogólnym. Rodzaj oświetlenia zależy od naszego gustu i stylu aranżacji – wybór jest spory począwszy od żyrandoli, lamp wiszących, lamp sufitowych, po systemy szynowe czy oprawy wpuszczane. W przypadku tych ostatnich szczególną uwagę musimy jednak zwrócić na ich rozmieszczenie i dobór odpowiedniej ilości, by w pomieszczeniu było dostatecznie jasno, a jednocześnie nie pojawiały się miejsca zaciemnione – ilość opraw wpuszczanych zależy od wielkości pomieszczenia.

 

Estetyczna oprawa wpuszczana LED FARIS

 

Oświetlenie stołu kuchennego

 

Jeżeli w kuchni mamy wydzieloną część jadalnianą warto zamontować oświetlenie bezpośrednio nad stołem – idealnie sprawdzi się tutaj lampa wisząca w kształcie belDyskretna lampa wisząca Lea w bieliki bądź lampa wisząca  z otwartym kloszem skierowanym ku dołowi: jej umieszczenie zależy przede wszystkim od wielkości stołu. W przypadku stołu o szerokości 120 cm powinniśmy zamontować iluminację na wysokości około 50 cm od blatu, natomiast powyżej 120 cm lampa powinna wisieć około 80 cm nad płaszczyzną blatu. Wiele lamp wyposażonych jest w regulację wysokości co ułatwi dostosowanie źródła światła do potrzeb. By nasze dania wyglądały apetycznie musimy zadbać również o odpowiednią barwę światła i współczynnik oddawania barw. Konkretnie – szczególnie przytulną atmosferę tworzy oświetlenie o temperaturze barwowej 3000 Kelwin-ów odpowiadające światłu o barwie ciepłej bieli. Wskaźnik oddawania barw (Ra) nie powinien być mniejszy niż  90 – efekt wizualny podawanej żywności byłby wówczas mdły i mało apetyczny ze względu na przedstawienie potraw w nienaturalnym świetle. Najlepszą wartość reprodukcji kolorów oświetlenia można tutaj otrzymać za pomocą lamp halogenowych z współczynnikiem oddawania barw Ra=100 i ciepło-białej barwie światła. Warto w tym miejscu rozważyć również wykorzystanie energooszczędnych lamp czy źródeł światła, bądź pokusić się o energooszczędne lampy LED, pod  warunkiem, że wykorzystują one odpowiednie właściwości oświetlenia.

 

 

Oświetlenie blatów kuchennych

 

Nowoczesna lampa MILANO NOTTE

Kolejnym ważnym krokiem, a może nawet najważniejszym jest oświetlenie miejsc w których wykonujemy czynności kuchenne. By komfortowo przygotowywać dania, które będą jawiły się jako kuchenne dzieła sztuki musimy odpowiednio oświetlić sobie blat roboczy. Do tego celu idealnie posłuży nam oświetlenie meblowe w formie podszafkowej lub napowierzchniowej. Oświetlenie podszafkowe montuje się w specjalnie wyciętych otworach w dolnej ściance szafki natomiast napowierzchniowe do spodu szafki. W zależności od natężenia światła oprawy instaluje się je co 40-60 cm. Pod szafkami można też zamontować długie świetlówki liniowe.

 

 

W niskich kuchniach zaleca się instalowanie na ścianach oświetlenia bocznego skierowanego na sufit w tym celu idealnie spiszą się kinkiety i reflektorki, które dodatkowo podkreślą wyposażenie.

 

 

Samych udanych aranżacji życzy:

Zespół Lampy.pl

Podobne posty

2 komentarze

  1. Kazimiera

    Ja się tak zastanawiałam czy umieszczenie taśmy Led nie będzie dobrym pomysłem pod szafką, która jest zawieszona nad zlewem. Tak przeszkadza mi to, że myję naczynia i nie mam dostatecznego światła ;(( Parametry taśmy? Nie mam pojęcia jakie powinny być… Na pewno będzie to taśma wodoodporna

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany