Oświetlenie w kuchni pełni przede wszystkim rolę praktyczną. Tutaj na wzgląd musimy wziąć swoje bezpieczeństwo – jednym słowem w kuchni musi być jasno. Dlatego też należy w pierwszym kroku pomyśleć o oświetleniu ogólnym. Rodzaj oświetlenia zależy od naszego gustu i stylu aranżacji – wybór jest spory począwszy od żyrandoli, lamp wiszących, lamp sufitowych, po systemy szynowe czy oprawy wpuszczane. W przypadku tych ostatnich szczególną uwagę musimy jednak zwrócić na ich rozmieszczenie i dobór odpowiedniej ilości, by w pomieszczeniu było dostatecznie jasno, a jednocześnie nie pojawiały się miejsca zaciemnione – ilość opraw wpuszczanych zależy od wielkości pomieszczenia.

 

Estetyczna oprawa wpuszczana LED FARIS

 

Oświetlenie stołu kuchennego

 

Jeżeli w kuchni mamy wydzieloną część jadalnianą warto zamontować oświetlenie bezpośrednio nad stołem – idealnie sprawdzi się tutaj lampa wisząca w kształcie belLampy wiszące do kuchniki bądź lampa wisząca  z otwartym kloszem skierowanym ku dołowi: jej umieszczenie zależy przede wszystkim od wielkości stołu. W przypadku stołu o szerokości 120 cm powinniśmy zamontować iluminację na wysokości około 50 cm od blatu, natomiast powyżej 120 cm lampa powinna wisieć około 80 cm nad płaszczyzną blatu. Wiele lamp wyposażonych jest w regulację wysokości co ułatwi dostosowanie źródła światła do potrzeb. By nasze dania wyglądały apetycznie musimy zadbać również o odpowiednią barwę światła i współczynnik oddawania barw. Konkretnie – szczególnie przytulną atmosferę tworzy oświetlenie o temperaturze barwowej 3000 Kelwin-ów odpowiadające światłu o barwie ciepłej bieli. Wskaźnik oddawania barw (Ra) nie powinien być mniejszy niż  90 – efekt wizualny podawanej żywności byłby wówczas mdły i mało apetyczny ze względu na przedstawienie potraw w nienaturalnym świetle. Najlepszą wartość reprodukcji kolorów oświetlenia można tutaj otrzymać za pomocą lamp halogenowych z współczynnikiem oddawania barw Ra=100 i ciepło-białej barwie światła. Warto w tym miejscu rozważyć również wykorzystanie energooszczędnych lamp czy źródeł światła, bądź pokusić się o energooszczędne lampy LED, pod  warunkiem, że wykorzystują one odpowiednie właściwości oświetlenia.

 

 

Oświetlenie blatów kuchennych

 

Lampy podszafkowe

Lampy podszafkowe

Kolejnym ważnym krokiem, a może nawet najważniejszym jest oświetlenie miejsc w których wykonujemy czynności kuchenne. By komfortowo przygotowywać dania, które będą jawiły się jako kuchenne dzieła sztuki musimy odpowiednio oświetlić sobie blat roboczy. Do tego celu idealnie posłuży nam oświetlenie meblowe w formie podszafkowej lub napowierzchniowej. Oświetlenie podszafkowe montuje się w specjalnie wyciętych otworach w dolnej ściance szafki natomiast napowierzchniowe do spodu szafki. W zależności od natężenia światła oprawy instaluje się je co 40-60 cm. Pod szafkami można też zamontować długie świetlówki liniowe.

 

 

W niskich kuchniach zaleca się instalowanie na ścianach oświetlenia bocznego skierowanego na sufit w tym celu idealnie spiszą się kinkiety i reflektorki, które dodatkowo podkreślą wyposażenie.

 

 

Samych udanych aranżacji życzy:

Zespół Lampy.pl

Podobne posty

3 komentarze

  1. Kazimiera

    Ja się tak zastanawiałam czy umieszczenie taśmy Led nie będzie dobrym pomysłem pod szafką, która jest zawieszona nad zlewem. Tak przeszkadza mi to, że myję naczynia i nie mam dostatecznego światła ;(( Parametry taśmy? Nie mam pojęcia jakie powinny być… Na pewno będzie to taśma wodoodporna

    Odpowiedz
  2. Wojtek

    Super są te lampy ze zdjęć! Mi osobiście marzy się kuchnia z „wyspą” i te małe lampki umieszczone w okapie to bardzo dobre rozwiązanie. Nawiązując do komentarza Kazimiery uważam, że lampki ledowe to dobre rozwiązanie dla już zagospodarowanej kuchni. Aczkolwiek małe lapmki umieszkone pod szafkami to też dobre rozwiązanie, tym bardziej, że można zamontować bardzo prosty mechanizm włączania/wyłączania dotykowego (prąd nie telepie nawet, jeśli dotkniesz mokrymi rękami 😉 ). Więc warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ktoś robi meble na zamówienie.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany