Dlaczego styl skandynawski jest tak wyjątkowy?

Co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowo Skandynawia? Mały chłopiec o blond włosach,
a może Andersen – znany bajkopisarz? Niektórzy Skandynawię kojarzą z pięknymi fiordami,
inni zaś z drewnianymi kolorowymi domami o drewnianej podłodze, ścianach wyłożonych boazerią
z przytulną prostą aranżacją, która wzbogacona jest w odpowiednie oświetlenie i marzą by móc zintegrować chociaż trochę tego przytulnego designu z własnymi czterema ścianami.
Ale nie pozostawiajmy naszych marzeń ulotnie. Dzięki odpowiednim meblom, akcesoriom
i oświetleniu w łatwy i prosty sposób możemy zaaranżować wystrój skandynawski w swoim własnym mieszkaniu.

 

Na czym polega sztuka aranżacji w stylu skandynawskim?

Bez znaczenia czy jest to salon, sypialnia, kuchnia czy jadalnia – wystrój skandynawski jest prosty, a jednocześnie jasny. Możemy zadać sobie pytanie: dlaczego pomimo takiej prostoty wystrój nie jest nudny, a wręcz przeciwnie zachwyca niejednego miłośnika pięknej aranżacji? Odpowiedź jest jednoznaczna: ,,piękno tkwi w prostocie’’. Skandynawowie odrzucają zbędne ozdoby i cenią sobie przede wszystkim wygodę i funkcjonalność. Wszystko musi znajdować się w zasięgu wzroku. Dlatego też w aranżacji zachowana jest równowaga pomiędzy praktycznością, a czystą formą. Minimalizm sprawia, iż pomieszczenie wydaje nam się uporządkowane i przestronne.

 

 

 

Dlaczego oświetlenie spełnia taką ważną rolę w stylu skandynawskim?

Elastyczna lampa ścienna firmy FLOSNajważniejszym aspektem w Skandynawii jest oświetlenie, a to za przyczyną bardzo długich zimowych nocy, gdzie naturalne światło w przeciwieństwie do lata bardzo rzadko gości. Nic więc dziwnego, iż oświetlenie w Szwecji, Norwegii czy Finlandii jest czynnikiem dominującym i spełnia bardzo ważną rolę w architekturze. W długie, ciemne zimowe dni światło dzienne jest skierowane w taki sposób by meble i akcesoria były uwydatnione poprzez jasne farby oraz lekkie, przytulne tworzywa. Nie tylko naturalne światło spełnia w architekturze Skandynawskiej taką ważną rolę, istotnym elementem jest również światło sztuczne. Bo kiedy szare dni wpływają niekorzystnie na nastrój i nie ma się ochoty ,,wystawiać nosa za drzwi’’ najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek w wygodnym fotelu bądź na kanapie z dobrą książką oraz przytulną scenerią światła. Jest to doskonały przykład w jaki sposób nowoczesne światło sztuczne może poprawić nastrój. Wystarczy wybrać żarówkę o barwie światła – ciepłej bieli, która można bez problemu kupić w sklepie z lampami i oświetleniem. Sprytne połączenie mebli z światłem sprawi, iż wnętrze stanie się nie tylko komfortowe i harmonijne, ale nabierze również wyjątkowego stylu.

 Jaką rolę odgrywa natura w zamyśle mieszkania?

Klasyczna lampa stojąca Sten CloudNie tylko motyw światła odgrywa w skandynawskim życiu bardzo ważną rolę. Skandynawowie słyną również z miłości do natury. W postaci gór, jezior, rzek, lasów i oczywiście fiordów. Nie jest to więc zaskakujące, iż w stylu skandynawskim dominuje drewno zarówno dla mebli, oświetlenia jak i akcesoriów z obrazami i rzeźbami włącznie. W dziełach sztuki odzwierciedlony jest nie tylko świat zwierząt i roślin ale również baśni i legend. Obok drewna mają zastosowanie również inne materiały takie jak bawełna, len, skóra, szkło, które wprowadzają do otoczenia niezwykle ciepłą i przytulną atmosferę. Tworzywa stanowią idealne rozwiązanie dla wystroju oświetlenia począwszy od lamp sufitowych z drewnianymi ramami, po komfortowe lampy stołowe z kloszem z tkaniny.

 

 

 

 

Jakie kolory występują w skandynawskim stylu projektowania wnętrz?

Modna lampa stołowa LED JAZZW stylu skandynawskim przy doborze koloru mebli, oświetlenia i akcesoriów towarzyszą jasne kolory takie jak biel, błękit oraz odcienie pastelowe, które idealnie odbijają światło sprawiając wrażenie przestronności wnętrza. Przez co długie zimowe wieczory mogą stać się jaśniejsze i przytulniejsze. Dodatkowo w stylu skandynawskim dominuje bogate wzornictwo mile widziane są więc zdobienia kwiatowe, wzory graficzne, pasy oraz kratka na tkaninach i dekoracjach, nie możemy jednak zapomnieć, iż kolorystyka musi być pozbawiona intensywnych barw.

 

 

 

 

 

 

Reasumując styl skandynawski łączy w sobie zarówno prostotę jak i komfort, czerpie inspirację w naturze. Jest to styl ponadczasowy, który idealnie nadaje się dla każdego bez względu na wiek i zasobność portfela.

 

Zespół Lampy.pl

 

 

 

Podobne posty

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany