Styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim: przestronnością, prostotą i porządkiem. Nie ma w nim miejsca na zagracenie, chaos i przypadkowe ozdobniki – wszystkie elementy wystroju muszą być idealnie zgrane. Wnętrze urządzone w tym stylu stanowi relaks dla duszy i dla ciała, a poza tym jest idealne do sprzątania.

styl-minimalistyczny-lampa-podlogowa-2600413-lampy-plProste, często sześcienne meble – tworzą jasną, nieskomplikowaną przestrzeń. Jasne kolory takie jak biały lub średni odcień szarości skłaniają do odpoczynku nie rozpraszając wzroku. W aranżacji minimalistycznej można wielorako spotkać na ścianie artystyczne dzieło sztuki – jednak w tym miejscu zwrócić należy szczególną uwagę przede wszystkim na jakość i maksymę minimalizmu.

Styl minimalistyczny jest bardzo funkcjonalny, eliminujemy w nim zbędne przedmioty przez co osiągamy dodatkową przestrzeń do życia, pracy i relaksu.

styl-minimalistyczny-7531643-lampa wiszaca-lampy-pl styl-minimalistyczny-7531648-lampa-wiszaca-lampy-pl

Dlaczego styl minimalistyczny? Ponieważ jest funkcjonalny!

styl-minimalistyczny-7531426-lampy-pl

Wnętrza minimalistyczne nie tylko inspirują czystością, ale również funkcjonalnością. Oto zalety minimalizmu:

 • łatwe utrzymanie czystości we wnętrzu – ze względu na niewielką ilość przedmiotów i gładkie powierzchnie.
 • odprężenie psychiczne – brak półek zatłoczonych bibelotami które musielibyśmy godzinami sprzątać sprawia, iż nie musimy się martwić i możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu ,
 • fizyczne odciążenie  – oczy mogą odpocząć, nie skupiając się na zbędnych detalach rozpraszających wzrok, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na chwilę błogiej drzemki w fotelu,
 • gościnność – styl minimalistyczny jest otwarty, oferuje mnóstwo przestrzeni wywierając wrażenie gościnności.
 • indywidualność – pomimo, iż we wnętrzu sporadycznie używamy dekoracji, każda z nich jest ze względu na minimalizm bardzo zaakcentowana podkreślając jej znaczenie.

Spojrzenie na minimalistyczne wnętrze

W minimalistycznym wnętrzu każdy element jest starannie dobrany. Nie ma tu miejsca na impulsywnie zakupywane dodatki i niepotrzebne przedmioty za pomocą których zapchamy przestrstyl-minimalistyczny-lampa-lukowa-6086019-lampy-plzeń eliminując tak ważny w tym stylu minimalizm.

Meble

Meble i urządzenia muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Każdy przedmiot bez względu czy jest to stół czy lampa ma tworzyć styl pomieszczenia. Oznacza to, iż meble i urządzenia muszą być proste o subtelnej formie i kolorze co zapewni maximum korzyści. Prosta lampa biurkowa z funkcją ściemniania i optymalnej wydajności oświetlenia przy niskim zużyciu energii jest doskonałym przykładem na idealne sprzęty wnętrza minimalistycznego, gdzie wszystko ma swoje miejsce i sens.

Kolory i wykończenie

W stylu minimalistycznym dominuje ograniczenie kolorystyczne, nie możemy sobie pozwolić na pomarańczowe ściany spotykane w stylu śródziemnomorskim czy ciemne drewniane ściany ze stylu rustykalnego. W minimalizmie rządzi biel, szarość i beż, a nawet chrom i od czasu do czasu szkło na przykład w formie blatu stołu.

Celem tej kolorystyki jest wysoki współczynnik styl-minimalistyczny-3510102-lampy-plodbicia: światło lepiej obija się białych powierzchni, niż od kolorowych czy ciemnych. Ponadto światło dzienne jak i oświetlenie sztuczne jest lepiej wykorzystywane w jasnych przestrzeniach przez co uzyskamy wrażenie jaśniejszego wnętrza.

Dekoracja

W stylu minimalistycznym należy ograniczyć ilość dekoracji i zrezygnować ze zbędnych przedmiotów, obiekty dekoracyjne muszą być szybko odnalezione wzrokiem co oznacza, iż muszą być naprawdę wyjątkowe. Dekoracja minimalistycznego wnętrza nie jest zatem prosta – tylko 20 % ścian może zostać ozdobione, pozostała część musi pozostać prosta i jasna, by zapewnić przestronne i czyste wnętrze do komfortowego samopoczucia.

styl-minimalistyczny-1508940-lampa-podlogowa-lampy-pl

Podobne posty

3 komentarze

 1. Maciej P

  Styl minimalistyczny jest idealny jeżeli chodzi o możliwość wariacji oświetleniem. Dzięki dobrze dobranym lampom możemy stworzyć wrażenie jeszcze większej przestrzeni lub przytulnego kącika, np na wieczór z książką.

  Odpowiedz
  • Aneta Gardocka

   Dokładnie, w tym stylu możemy w dowolny sposób aranżować pomieszczenie iluminacją, dodatkowo niewielka ilość mebli daje nam gwarancję braku odbijania się światła

   Odpowiedz
 2. Tral

  Z doświadczenia wiem, że gniazdek nigdy za dużo. Wręcz przeciwnie zawsze brakuje, gdy już po podłącza się wszelkie niezbędne rzeczy codziennego użytku. Jednak bez sensu jest montowanie gniazdka obok gniazda, więc lepiej zainwestować w rozbudowane modele.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany