Poznaj tajemnicę Halloween

 Halloweenowe dekoracje.

Nawiedzony zamek, cmentarz, kuchnia czarownicy – to miejsca, którymi kierujemy się planując Halloweenowe dekoracje.

Zastanawialiście się czym było by Halloween bez oświetlenia i strasznych świetlnych dekoracji? Święto duchów obchodzone jest 31 października – zachód słońca przewidziany jest w tym dniu o godzinie 16:00, wieczorem dekoracje bez oświetlenia byłyby niezauważalne i zniknęły by w nocnej ciemności. Dlatego zdradzimy Wam w jaki sposób zaprojektować Halloweenowe dekoracje, by budziły nie tylko zachwyt ale i przerażenie, a święto duchów stało się niezapomnianym przeżyciem dla Ciebie i Twoich gości.

Dlaczego Halloweenowe oświetlenie i dekoracje są takie niezbędne w ten wieczór?

2023017-011Świecące dynie są podstawową dekoracją Halloweenową. Jednak to nie wszystko!

Kilku znajomych, kilka dyń przy wejściu – w tym miejscu większa część społeczeństwa kończy dekoracje Halloween-owe. Może jednak warto trochę więcej czasu poświęcić na dekoracje i sprawić by ten wieczór stał się naprawdę piękny.

Uwaga!!! Nie znaczy to, iż musimy umieszczać w ogrodzie realistyczne postacie ludzkiej wielkości i kreować wejście na wzór miejsca zbrodni (w Stanach odnotowano już przypadek zgłoszenia przestępstwa na policję wskutek bardzo realistycznej dekoracji podjazdu)

 

Czym jest Halloween? – świętowanie z wiedzą ogólną

Szkielet

Dlaczego świętowane jest Halloween? Bo po prostu jest? Bo jest bardzo rozreklamowane w Ameryce?

Warto cofnąć się w przeszłość i zasięgnąć wiedzy. Kto wie, może dzięki dodatkowym informacjom nasz stosunek co do Halloween zmieni się całkowicie?

A co może być złego w tym, aby specjalistyczną wiedzę rozpowszechnić na przyjęciu Halloweenowym i wprowadzić gości w atmosferę grozy?

Czy połączenie epizodu duchów z Halloween sięga zamierzchłych czasów?

 

 

Jack O‘ Lantern: Dlaczego podstawową dekoracją jest lampa zrobiona z dyni?

świecące dynieTypowa Jack-O‘-Lantern wcale nie była wykonana z dyni tylko z rzepy.

Tradycja umieszczania wyrzeźbionej dyni jako dekoracji Halloweenowej wywodzi się ze starej irlandzkiej  legendy o Jack-O’-lantern.

Termin Jack-O’-Lantern pochodzi od mężczyzny o imieniu Jack, który był strasznym skąpcem i cwaniakiem. Przechytrzył nawet samego diabła, by chronić swoją duszę przed piekłem. Niestety poprzez nieuczciwe życie niebo nie uchyliło przed nim swych wrot, a piekło było dla niego zamknięte przez pakt jaki zawarł z diabłem. I tak błąkał się Jack po ziemi, za latarnię służyła mu wydrążona rzepa ze świecącą bryłą węgla.

Celem dyni jest trzymanie z daleka od nas złych duchów.

Pójdźmy trochę głębiej w historię.

Samhain : Co Halloween ma wspólnego z Celtami?

Idea, iż w Halloween umarli wstają z grobów nie jest wcale nowa – sięga ona bowiem celtyckiego święta Samhain.

Legenda Jack-O-Lantern nie zapoczątkowała Halloween. Geneza tego święta pochodzi z dużo wcześniejszej epoki dziejów ludzkości: Celtów, którzy wierzyli, iż w tę właśnie noc duchy zmarłych zstępują na ziemię w poszukiwaniu osób w których 2023006_5mogliby zamieszkać przez kolejny rok. Celtowie gasili wszelkie ogniska i pochodnie, by ich domy wyglądały na zimne i nieprzyjemne, a przed drzwi wystawiali jedzenie dla duchów, by Ci nie zagościli do środka, sami natomiast chodzili brudni i w podartych ubraniach by ich postać nie wzbudziła sympatii duchów. Połączenie wieli tradycji kulturowych sprawiło, iż powstało coś nowego – Halloween.

Tradycja dyni w Europie pojawiła się dopiero w XV wieku po przywiezieniu dyni przez Krzysztofa Kolumba.

Co wspólnego ma z tym rytuał strasznych kostiumów? Otóż przebranie opracowane jest z myślą o tym by dusze zmarłych uważały, iż osobnik jest jednym z nich i nie były nim zainteresowane.

Nazwa Halloween wywodzi się z ameryki i jest skrótem od nazwy amerykańskiego Dnia Wszystkich Świętych: „All Hallows Evening”.

Cukierek, albo psikus!

W ameryce widok poprzebieranch dzieci w zwierzaki, księżniczki czy wiedźmy wołających ,,cukierek, albo psikus’’ nie dziwi nikogo, starsi ludzie oczekują tego dnia by podzielić się z maluchami słodyczami i jednym słowem ,,czuć się kimś potrzebnym’’.

Ok. Wracamy do naszego Halloween

I jak – odrobina wiedzy zmieniła podejście do Halloween?

Motto dekoracji?

Znając motto dekoracji, od razu wiemy w jakim kierunku iść. Tematyka jest bardzo szeroka: cmentarze, nawiedzone zamki itd.

Przykładowo wybierając cmentarz jako motto Halloween – doskonale można wpasować szkielety, czy zombie w klimat otoczenia. Jeżeli mottem ma być nawiedzony zamek dobrze spiszą się duchy, świece LED, ruchome pająki ze świecącymi oczami. Bez względu na myśl przewodnią Halloween – nie może zabraknąć świecącej dyni, która dopełni aranżację.

Jeżeli goście znają tematykę spotkania – tym lepiej. Wówczas klimat danego miejsca wzbogacony o odpowiednie kostiumy będzie jeszcze lepiej odczuwalny.

Jeżeli znamy motto – bez problemu dostosujmy dekoracje.

 

czaszkaKamerdyner

 

Jaki kostium na Halloween?

Najlepiej by kostium odwoływał się do motta przyjęcia, wówczas urok danego miejsca wzmocni swoją wartość. Jednak to nie jest przymus.

Halloween jeden z tych dni, kiedy możemy wcielić się w kogoś innego, to dzień kiedy nie musimy  ograniczać swojej wyobraźni. Do dzieła 🙂

Dostosowanie kostiumu to kwestia wyobraźni.

Lampion z dyni

Dynie oczywiście zajmują pierwszorzędne miejsce na Halloween. Lampiony z dni dla kreatywnych dzieci  i dla ,,dorosłych młodych duchem’’ to rytuał przymusowy. Właściwie sztuka rzeźbienia w dyni wcale nie jest taka trudna – oczywiście pracę artystyczną dzieci muszą nadzorować dorośli ponieważ temat dotyczy pracy z nożem.

Oto kilka przydatnych wskazówek jak łatwo ze zwykłej dyni zrobić dzieło sztuki 🙂

OSTROŻNIE!!! 🙂

Lampion z dyni

  1. Zaczynamy od wycięcia przykrywy w górnej części dyni, Ale UWAGA nie wyrzucamy przykrywki, ponieważ przyda nam się ona na końcu.
  2. Następnie za pomocą łyżki wyciągamy cały miąższ, ale go nie wyrzucamy
  3. Kolejno wycinamy oczy, nos i usta – pomysłowość mile widziana 🙂
  4. Później wkładamy świecę do środka.
  5. Następnie zakrywamy pokrywą dynię i już mamy strasznie piękne oświetlenie Halloweenowe!

Co zrobić z miąższem?

Oczwiście pyszną zupę z dyni na przyjęcie Halloween!

Zupa z dyni

  1. Miąższ kroimy w małe kostki 500 g.
  2. W garnku roztapiamy 60 g masła.
  3. Do garnka wrzucamy 500 g miąższu z dyni pokrojonego w kostkę, 300 g kartofli pokrojonych w kostkę, 2 marchewki pokrojone w kostkę, posiekany kawałek świeżego imbiru ¼ l mleka, ¼ l wody, sól, świeżo zmielony pieprz
  4. Zupę gotujemy 30 minut regularnie mieszając.
  5. Zupę rozdrabniamy blenderem, aż nabierze konsystencji kremu – rozlewamy na talerze, do każdej porcji dodajemy łyżkę śmietany.

Smacznego 🙂
Odkryj już teraz nasze Halloweenowe produkty
W Polsce jest wiele kontrowersji na temat tego święta. Wielu ludzi uważa, iż Halloween nie przystoi chrześcijanom, że zaburza rytuał powszechnego Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Rodzice boją się samotnie puszczać dzieci, by pukały do nieznanych domów – być może tam czyha na nie niebezpieczeństwo.

 

Czasami może warto przełamać stereotypy i wybrać się z dzieckiem na taką cukierkową wędrówkę. Dla malucha to wielka frajda, a dla nas … hmmm może okaże się, iż niemiła sąsiadka spod 6 jest bardzo sympatyczna … i udzieli nam się również dziecięca radość życia, taka beztroska i prawdziwa.

 

Powodzenia!

 

Zespół Lampy.pl

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany