Gniazdka

Odpowiednia liczba gniazdek w domu

Podczas budowy domu instalacja elektryczna wymaga szczególnie dokładnego zaplanowania: gdzie i ile gniazdek należy rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach? Gdzie będą stać ważne urządzenia elektryczne, w których bezpośrednim otoczeniu muszą znajdować się odpowiednie przyłącza? Po wyjaśnieniu tych zasadniczych kwestii można zatroszczyć się o wygląd i rodzaj gniazdek: natynkowe lub podtynkowe, z przykrywką lub bez niej itd. Do niektórych pomieszczeń domu, np. do piwnicy lub garażu są dostępne gniazdka z wieczkiem zabezpieczającym przed wodą. Również w przestrzeni zewnętrznej, na tarasie lub na balkonie należy zwracać uwagę na stopień ochrony gniazdek, aby uniknąć w przyszłości niebezpiecznych wypadków.

Wtyczka ze stykiem ochronnym - bardzo rozpowszechniona w Europie. Nie wszędzie na świecie są takie same wtyczki i gniazdka.

W Europie szeroko rozpowszechnione są wtyczki ze stykiem ochronnym, tzw. Schuko. Są one znane w obrocie międzynarodowym także pod nazwą wtyczek typu F lub CEE 7/4. Konwencjonalna wtyczka Schuko ma dwa okrągłe kołki wtykowe o średnicy 4,8 mm, długości 19 mm i odstępem pomiędzy osiami 19 mm. Funkcję styku ochronnego spełnia trzeci biegun po bokach, który ma odprowadzać ew. prąd niedziałania. Gniazdka ze stykiem ochronnym są jednak zabezpieczone przed niebezpieczeństwem wetknięcia do nich przedmiotów tylko wtedy, gdy jest zamontowane oddzielne zabezpieczenie przed dziećmi. Np. w przedszkolach takie zabezpieczenie przed dziećmi jest obowiązkowe.

Listwy z gniazdkami gdy ich brakuje

Pomimo dokładnego planowania instalacji elektrycznej nie da się uniknąć w niektórych przypadkach zbyt małej liczby gniazdek, np. przy biurku lub szafce pod telewizorem. Tu często stosuje się listwy z gniazdkami, które jednak, jeżeli nie są wysokiej jakości i nie zostały poddane kontroli bezpieczeństwa, mogą stanowić także duże zagrożenie. Wskutek zwiększonego napięcia prądu płynącego w wyniku podłączenia kilku urządzeń do jednego gniazdka lub listwy z gniazdkami - w przypadku listwy gorszej jakości lub niewłaściwie stosowanej - może dojść do przegrzania i pożaru tlącego. Dlatego w przypadku listew z gniazdkami należy zawsze zwracać uwagę na dobrą jakość i właściwe stosowanie (np. nie wolno ich przykrywać ubraniami).

  • 750.000 produktów w magazynie
  • 60-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł
22 307 14 83

poniedziałek - czwartek
od 08:00 do 18:00

piątek
od 08:00 do 17:00

Otrzymaj 40 zł rabatu

i wiele innych korzyści!

40 zł RABATU

*Kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie powyżej 300 zł. Kod może zostać wykorzystany tylko jednorazowo. Oferta nie łączy się z innymi promocjami, nie ma możliwości późniejszego odjęcia kwoty od rachunku. Oferta ważna do 31.03.2021.