
Śpiew ptaków, zapach kwiatów, ciepłe i długie wieczory. Sezon ogrodowy to najlepszy czas na majsterkowanie, wypoczynek i spotkania z przyjaciółmi. Pojawiają się więc pytania: jakie rodzaje oświetlenia zewnętrznego warto wybrać, by jak najlepiej rozjaśnić ścieżki wokół domu i w ogrodzie? Jakie oświetlenie będzie najbardziej korzystne do oświetlenia roślinności? Jak dobrać oświetlenie na spotkania na wolnym powietrzu, żeby nikomu z gości nie chciało się iść do domu – nawet długo po zachodzie słońca? Przedstawiamy nasze ponadczasowe i klasyczne rozwiązania, a także porady w sam raz na sezon ogrodowy!
Teraz także ogród może być smart:
Smart Home do zastosowań zewnętrznych
Inteligentne zarządzanie światłem w domu to już nie nowość – teraz czas na ogród. Sterowanie zewnętrznym oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonie lub zdalnego pilota jest praktyczne i sprawia radość. W łatwy sposób można zmienić barwę światła zależnie od okazji, wykorzystać funkcję ustawienia czasowego lub ściemnić oświetlenie, by stworzyć nastrój. Wszystko za sprawą inteligentnego oświetlenia w ogrodzie!
Zwłaszcza podczas przyjęć na świeżym powietrzu można się pochwalić całym repertuarem sterowanych świateł. Za pomocą ciekawych efektów i barw można stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Kolorowe iluminacje doskonale się sprawdzają również zimą, np. jako oświetlenie świąteczne, którym można zdalnie sterować za pomocą smartfonu z przytulnego salonu.
Sprawdź
Smart Home - rekomendacje produktowe:
Stone L - oświetlenie dekoracyjne LED, aplikacja
Normalna cena: 802,90 zł
Special Price 735,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni
Lampa zewnętrzna ścienna LED Elara Cam z kamerą
Normalna cena: 1 114,90 zł
Special Price 1 069,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni

Jakie źródło światła wybrać do ogrodu?
Niższe zużycie prądu to korzyści zarówno dla portfela, jak i dla środowiska – i to bez uszczerbku dla jakości światła. To potrafią tylko diody LED. Także w ogrodzie. Lampy LED od razu uzyskują 100% jasności – to w przypadku oświetlenia z czujnikiem ruchu rzecz nie do przecenienia!
Oświetlenie ogrodowe…
... na ściany
Fasada domu to jego płótno. Nowoczesne kinkiety zewnętrzne oświetlą ścieżki wokół domu, zanurzą taras i balkon w przyjemnym świetle i rozjaśnią wejście do domu. Świetnie się sprawdzą także przy schodach do piwnicy i przy domku ogrodowym na narzędzia – warto zwrócić uwagę na modele z czujnikiem ruchu i zmierzchu, żeby się zapalały tylko wtedy, kiedy potrzeba. Kto chciałby żyć jeszcze bardziej oszczędnie i ekologicznie, powinien wybrać oświetlenie LED, godne polecenia także do oświetlenia stałego, np. na tarasie. Ciepłe światło i funkcja ściemniania zadbają o nastrój i przytulność.
Sprawdź
Oświetlenie ogrodowe…

... do oświetlenia roślin
Każdy ogrodnik amator wie, jakie to wspaniałe uczucie, gdy własnoręcznie zasadzony krzew rozwija się w ogrodzie, a z posadzonych nasion wyrastają piękne kwiaty. To zrozumiałe więc, że nie można pozwolić tak pięknemu ogrodowi zniknąć po zmierzchu w ciemności! Tu swoją rolę świetnie odgrywa oświetlenie roślin: od opraw punktowych, reflektorów i oświetlenia z grotem ziemnym, poprzez lampy solarne wbijane w ziemię, aż po podświetlane donice i migoczące girlandy. Dzięki temu nawet nocą ogród będzie mógł ujawnić swoje piękno.
SprawdźOświetlenie ogrodowe…
.... na taras
Taras to miejsce wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi i przyjęć na świeżym powietrzu – zatem musi być wyjątkowy! Latem staje się niczym salon na świeżym powietrzu. Oczywiście zarówno jak domu, tak też na tarasie nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia! Słupki oświetleniowe, kinkiety i reflektorki skutecznie rozjaśniają taras, lecz także zwiększają bezpieczeństwo dzięki oświetleniu jego krawędzi i schodów. A co ze światłem dekoracyjnym? O nie zadbają kolorowe reflektory z grotem ziemnym, które można wbić w podłoże, praktyczne przenośne lampki na baterie, girlandy czy lampy solarne w każdej postaci i kolorze. Nieco koloru wniesie do tego oświetlenie Smart Home!
Sprawdź
Zawsze na właściwej drodze:

... ścieżki i schody
Nic nas tak pięknie i pewnie nie prowadzi z punktu A do punktu B w naszej zielonej oazie jak ścieżki ogrodowe. Pod warunkiem, że są oświetlone - dobrze oświetlone. Nawet nasz własny ogród, który znamy przecież jak własną kieszeń, po zmroku wygląda inaczej. Stopnie, podesty i nierówności – pojawiają się niepostrzeżenie – czasami nawet zapominamy o ich istnieniu. Goście mają jeszcze trudniej. Dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie! Oprócz kinkietów i oświetlenia wpuszczanego w podłoże absolutnym hitem w ogrodzie są słupki oświetleniowe niskie nazywane lampami na cokół. Z niedużej wysokości 60–150 cm najlepiej rozjaśniają podłoże. Dla optymalnego efektu warto ustawić więcej słupków oświetleniowych w niewielkich odstępach!
SprawdźLucande
Oświetlenie ścieżek LED HALF z czujn. ruchu
Normalna cena: 689,90 zł
Special Price 445,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni
Ekologiczne, trwałe i proste w montażu -
lampy solarne
Lampy solarne należą do oświetlenia zewnętrznego o wielu zaletach – są zarówno bezpiecznego, jak i estetyczne. Bez prądu, bez kabli, przenośne i łatwe w montażu. Za ich pomocą ogród w kilka chwil napełni się blaskiem!
Możliwości jest mnóstwo! Nie trzeba się ograniczać do dekoracyjnego oświetlania rabatek. Szeroki asortyment lamp solarnych pozwala na wybór praktycznego modelu odpowiadającego naszym wymaganiom.
Sprawdź
Lindby
3-cz. zestaw kulistych lamp solarnych LED Lago
Normalna cena: 757,90 zł
Special Price 489,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni
Solarna lampa zewnętrzna LED Mini LEDSpot
Normalna cena: 369,90 zł
Special Price 279,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni

Gdzie najlepiej umieścić moduł solarny?
Lampy solarne potrzebują słońca – wiadomo. Dlatego moduł solarny należy w miarę możliwości kierować na południe. W ten sposób można uzyskać największą skuteczność ładowania.
Dodatkowe źródło prądu
w ogrodzie
Dodatkowe źródło prądu zwiększy funkcjonalność, a przedłużacze w ogrodzie należeć będą do przeszłości. Okazuje się, że podłączenie do prądu na działce jest bardzo praktyczne w wielu codziennych sytuacjach. W ogrodzie potrzebne jest zawsze dodatkowe źródło prądu do podłączenia kosiarki, radia, telefonu komórkowego czy wielu innych urządzeń.
Oczywiście poza montażem nowoczesnych gniazd wtykowych w formie kamienia istnieje możliwość umieszczenia na terenie posesji słupków oświetleniowych z wbudowanym gniazdem elektrycznym. Zapewni to docelowe oświetlenie i dostęp do sieci energetycznej. Słupki wyposażone w kilka gniazdek sprawią, iż w tym samym momencie będziemy mogli podłączyć nożyce do żywopłotu i grill elektryczny.

Rekomendacje produktowe:
Lindby
Atrakcyjna lampa cokołowa Selina z gniazdem
Normalna cena: 245,90 zł
Special Price 147,90 zł
Termin dostawy: 2-3 dni

Często zadawane pytania
na temat oświetlenia ogrodowego
› Jaki materiał jest najlepszy do lamp ogrodowych?
W wielu wysokojakościowych i trwałych lampach ogrodowych stosuje się dziś osłony i obudowy wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium. Ulubionym materiałem jest jednak niezmiennie stal nierdzewna. Jest wytrzymała i odporna na temperatury, a do tego nie rdzewieje i łatwo utrzymać ją w czystości. Ponadto zawsze i wszędzie wygląda elegancko!
› Ile lumenów potrzeba do oświetlenia ogrodowego?
Liczba lumenów informuje o jasności lampy. Waty nie są już miarodajne, zwłaszcza w przypadku lamp LED. Jasność oświetlenia zewnętrznego zależy przede wszystkim od zastosowania i preferencji użytkownika. Reflektor przy wjeździe na posesję musi oczywiście świecić jaśniej niż oświetlenie tarasu podczas przyjęcia na świeżym powietrzu.
› Jaki stopień ochrony IP musi mieć oświetlenie ogrodowe?
Każdy rodzaj oświetlenia ogrodowego jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Dobór stopnia ochrony zależy od umiejscowienia oświetlenia – istotne jest czy lampa będzie znajdowała się pod dachem, czy przy oczku wodnym, weryfikacja stopnia ochrony IP (Ingress Protection) pozwoli na dobór odpowiedniego modelu. Pierwsza cyfra informuje o ochronie przed ciałami obcymi. Druga – o ochronie przed wilgocią. Na przykład: IP44 (ochrona przed ciałami obcymi >= 1 mm i przed bryzgami wody), IP68 (ochrona przed pyłem i skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie).
› Jakie lampy są lepsze do oświetlenia ogrodowego: solarne czy elektryczne?
W zastosowaniach funkcjonalnych, np. do oświetlenia ścieżek, warto postawić na oświetlenie elektryczne. Dzięki temu miejsca te będą oświetlone zawsze, gdy jest to potrzebne. W przypadku lamp solarnych oświetlenie jest zależne od stopnia naładowania akumulatora. To jest jednak także ich zaleta, ponieważ pobierają energię ze światła słonecznego, są bezprzewodowe i można je montować bez pomocy fachowca.
› Jakie są zalety czujników ruchu w oświetleniu ogrodowym?
Wiele lamp zewnętrznych jest dziś dostępnych z wbudowanym czujnikiem ruchu. To duża korzyść z punktu widzenia wygody, bezpieczeństwa i oszczędności. Przydaje się to, gdy np. idzie się po zmierzchu do domu z rękami pełnymi zakupów albo gdy chce się po ciemku trafić kluczem w zamek. Ponadto lampy z czujnikiem ruchu są bardziej przyjazne środowisku i służą dłużej, ponieważ zapalają się tylko wtedy, gdy są potrzebne.
› Jaka barwa światła najlepiej pasuje do ogrodu?
Wszystko zależy od zastosowania - 3 000 kelwinów to przytulne światło, np. na taras. Przy takim ciepłym oświetleniu ogród stanie się drugim salonem. Z kolei do reflektorów przy wjeździe lub innych zastosowań praktycznych najlepiej nadaje się uniwersalna temperatura światła 4 000 kelwinów. Jest to odpowiednik np. oświetlenia przy biurku. Ostatecznie wszystko zależy od gustu użytkowników.