
Wymarzone oświetlenie ogrodowe
do aranżacji terenu zewnętrznego
Sezon ogrodowy to najlepszy czas na majsterkowanie, wypoczynek i spotkania z przyjaciółmi. Pojawiają się więc pytania: jakie rodzaje oświetlenia zewnętrznego warto wybrać, by jak najlepiej rozjaśnić ścieżki wokół domu i w ogrodzie? Jakie oświetlenie będzie najbardziej korzystne do oświetlenia roślinności? Jak dobrać oświetlenie na spotkania na wolnym powietrzu, żeby nikomu z gości nie chciało się iść do domu – nawet długo po zachodzie słońca? Przedstawiamy nasze ponadczasowe i klasyczne rozwiązania, a także porady w sam raz na sezon ogrodowy!

Lampy solarne
Lampy solarne należą do oświetlenia zewnętrznego o wielu zaletach – są zarówno bezpiecznego, jak i estetyczne. Bez prądu, bez kabli, przenośne i łatwe w montażu. Za ich pomocą ogród w kilka chwil napełni się blaskiem!

Lampy solarne potrzebują słońca – wiadomo. Dlatego moduł solarny należy w miarę możliwości kierować na południe. W ten sposób można uzyskać największą skuteczność ładowania.

Balkon i taras
Taras oraz balkon to miejsce wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi – zatem musi być wyjątkowy! Latem staje się niczym salon na świeżym powietrzu. Oczywiście zarówno jak domu, tak też na tarasie nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia!

Taras powinien być przytulny! Do tego potrzebne jest ciepłe białe światło o temperaturze barwowej poniżej 3300 Kelwinów.

Ogród w wersji smart
Inteligentne zarządzanie światłem w domu to już nie nowość – teraz czas na ogród. Sterowanie zewnętrznym oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonie lub zdalnego pilota jest praktyczne i sprawia radość. W łatwy sposób można zmienić barwę światła zależnie od okazji, wykorzystać funkcję ustawienia czasowego lub ściemnić oświetlenie, by stworzyć nastrój. Wszystko za sprawą inteligentnego oświetlenia w ogrodzie!

Tradycyjne oświetlenie zewnętrzne w łatwy sposób może przybrać postać inteligentnego oświetlenia. Wystarczy wyposażyć oprawę w inteligentne źródło światła - i gotowe!.

Elewacja domu
Fasada domu to jego płótno. Nowoczesne kinkiety zewnętrzne oświetlą ścieżki wokół domu, zanurzą taras i balkon w przyjemnym świetle i rozjaśnią wejście do domu. Świetnie się sprawdzą także przy schodach do piwnicy i przy altance ogrodowej – warto zwrócić uwagę na modele z czujnikiem ruchu i zmierzchu, żeby się zapalały tylko wtedy, kiedy będą potrzebne.

Kinkiety z czujnikiem ruchu i zmierzchu są praktyczne - ponieważ światło zapala się tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne - z korzyścią dla środowiska i naszego portfela.

Oświetlenie roślin
Oświetlenie roślin sprawi, że ogród nie zniknie w ciemności po zapadnięciu zmroku. Dobrym rozwiązaniem są reflektory punktowe i oprawy z grotem ziemnym, które można przenosić według swojego upodobania.

W strefach zadaszonych wystarczający jest stopień ochrony IP44, który chroni przed bryzgami wody ze wszystkich kierunków. Ze względu na warunki atmosferyczne zalecany jest jednak stopień ochrony IP55 lub wyższy.

Ścieżki i schody
Nawet nasz własny ogród, który znamy przecież jak własną kieszeń, po zmroku wygląda inaczej. Stopnie, podesty i nierówności – pojawiają się niepostrzeżenie – czasami nawet zapominamy o ich istnieniu. Goście mają jeszcze trudniej. Dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie!

Im wyższy słupek oświetleniowy, tym większą powierzchnię oświetla. Zatem przy wyższych oprawach oświetleniowych potrzeba mniej punktów świetlnych.

Dodatkowe źródło prądu
Dodatkowe źródło prądu zwiększy funkcjonalność, a przedłużacze w ogrodzie należeć będą do przeszłości. Okazuje się, że podłączenie do prądu na działce jest bardzo praktyczne w wielu codziennych sytuacjach. W ogrodzie potrzebne jest zawsze dodatkowe źródło prądu do podłączenia kosiarki, radia, telefonu komórkowego czy wielu innych urządzeń.

Słupki oświetleniowe z gniazdem wtykowym stanowią docelowe oświetlenie i zapewniają dostęp do sieci energetycznej, są dzięki temu podwójnie praktyczne
Plug & Shine
Plug & Shine oferuje kreatywne projektowanie ogrodów bez ograniczeń. Odporny na warunki atmosferyczne system LED można zainstalować bez specjalistycznej wiedzy, w każdej chwili można go rozbudować, a dzięki napięciu 24 V bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem.
FAQ: Często zadawane pytania na temat oświetlenia ogrodowego
W wielu wysokojakościowych i trwałych lampach ogrodowych stosuje się dziś osłony i obudowy wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium. Ulubionym materiałem jest jednak niezmiennie stal nierdzewna. Jest wytrzymała i odporna na temperatury, a do tego nie rdzewieje i łatwo utrzymać ją w czystości. Ponadto zawsze i wszędzie wygląda elegancko!
Każdy rodzaj oświetlenia ogrodowego jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Dobór stopnia ochrony zależy od umiejscowienia oświetlenia – istotne jest czy lampa będzie znajdowała się pod dachem, czy przy oczku wodnym, weryfikacja stopnia ochrony IP (Ingress Protection) pozwoli na dobór odpowiedniego modelu. Pierwsza cyfra informuje o ochronie przed ciałami obcymi. Druga – o ochronie przed wilgocią. Na przykład: IP44 (ochrona przed ciałami obcymi >= 1 mm i przed bryzgami wody), IP68 (ochrona przed pyłem i skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie).
Wiele lamp zewnętrznych jest dziś dostępnych z wbudowanym czujnikiem ruchu. To duża korzyść z punktu widzenia wygody, bezpieczeństwa i oszczędności. Przydaje się to, gdy np. idzie się po zmierzchu do domu z rękami pełnymi zakupów albo gdy chce się po ciemku trafić kluczem w zamek. Ponadto lampy z czujnikiem ruchu są bardziej przyjazne środowisku i służą dłużej, ponieważ zapalają się tylko wtedy, gdy są potrzebne.
Liczba lumenów informuje o jasności lampy. Waty nie są już miarodajne, zwłaszcza w przypadku lamp LED. Jasność oświetlenia zewnętrznego zależy przede wszystkim od zastosowania i preferencji użytkownika. Reflektor przy wjeździe na posesję musi oczywiście świecić jaśniej niż oświetlenie tarasu podczas przyjęcia na świeżym powietrzu.
W zastosowaniach funkcjonalnych, np. do oświetlenia ścieżek, warto postawić na oświetlenie elektryczne. Dzięki temu miejsca te będą oświetlone zawsze, gdy jest to potrzebne. W przypadku lamp solarnych oświetlenie jest zależne od stopnia naładowania akumulatora. To jest jednak także ich zaleta, ponieważ pobierają energię ze światła słonecznego, są bezprzewodowe i można je montować bez pomocy fachowca.
Wszystko zależy od zastosowania - 3 000 kelwinów to przytulne światło, np. na taras. Przy takim ciepłym oświetleniu ogród stanie się drugim salonem. Z kolei do reflektorów przy wjeździe lub innych zastosowań praktycznych najlepiej nadaje się uniwersalna temperatura światła 4 000 kelwinów. Jest to odpowiednik np. oświetlenia przy biurku. Ostatecznie wszystko zależy od gustu użytkowników.