Oświetlenie wewnętrzne kuchnia

Lampy kuchenne – składniki perfekcyjnego przepisu na oświetlenie

Czasami może się to wydawać trochę trudne i skomplikowane – bo możliwości są ogromne. Trzeba trafić we własny gust, przy tym odpowiednio dobrać składniki i uwzględnić kilka czynników. Efekt końcowy z pewnością będzie wspaniały. Mówimy o nowym, wyjątkowo smacznym, 5-daniowym posiłku? Nie, nie tym razem.

Mowa tu o świetle, a dokładniej chodzi tu o oświetlenie w kuchni. Oświetlenie kuchenne oferuje wiele zaskakujących możliwości, nawet jeśli czasem wydają się one nieco zbyt skomplikowane. Jedno jest pewne: warto! I dotyczy to nie tylko ambitnych pasjonatów gotowania, ale również tych wszystkich, którzy chcą sprawić, by kuchnia była oazą dobrego samopoczucia – miejscem, które służy nie tylko do przygotowywania posiłków.

Jakie lampy do kuchni?

Lampy sufitowe do kuchni

Tak, również w kuchni „oświetlenie ogólne” to jeden z głównych składników perfekcyjnego oświetlenia. Kuchnia bez oświetlenia ogólnego jest jak... hmm, jak gotowanie makaronu bez wody. To nie może się udać! A jak najłatwiej uzyskać dobre oświetlenie ogólne we własnych czterech ścianach? Oczywiście za pomocą lamp sufitowych - nawet w kuchni.

Jaka lampa ostatecznie zostanie zamontowana na suficie, to już sprawa indywidualna. Skandynawska, nowoczesna czy industrialna? Okrągła, kwadratowa czy prostokątna? W odcieniu bieli, czerni, postarzanego mosiądzu czy w innym kolorze? Wybór jest ogromny - wystarczy jedynie podjąć odpowiednią decyzję!

Panel LED do kuchni

Panele LED są mile widziane zarówno w kuchni jak również w salonie i jadalni.

Panele LED....

  • to również lampy sufitowe. Przy użyciu paneli led kwestię oświetlenia ogólnego można uznać za załatwioną. Trzeba uwzględnić też fakt, iż ten rodzaj oświetlenia jest niezwykle praktyczny.
  • są naprawdę wyjątkowo płaskie, a dzięki temu nie zajmują więcej miejsca, niż to konieczne. Sprawdzają się szczególnie w przypadku niskich sufitów i niewielkiej ilości miejsca.
  • nowoczesne pod każdym względem. Nie tylko oferują interesujący, nowoczesno-minimalistyczny design, ale również nowoczesną technologię, która niesie za sobą wiele korzyści. 

Nasza rada: Warty uwagi jest panel LED z pilotem. Włączanie i wyłączanie oraz regulacja jasności i barwy światła jest niezwykle prosta.

 

Lampy wiszące do kuchni

Lampy wiszące w kuchni? Oczywiście! Lampy wiszące można montować w kuchni bezpośrednio nad stołem, ten rodzaj lamp sprawdzi się również w kuchni połączonej z jadalnią bądź jako oświetlenie blatu roboczego w przypadku wysp kuchennych. Należy jednak pamiętać, by lampy wiszącej nie umieszczać zbyt nisko, siedząc przy stole powinniśmy widzieć osobę siedzącą naprzeciwko, a nie klosz lampy. Ta sama reguła odnosi się również do oświetlenia wysp kuchennych, lepszy efekt oświetleniowy uzyskuje się, gdy lampa nie wisi bezpośrednio nad blatem roboczym.

Styl lampy można wybrać według uznania (klosz z materiału nie jest polecany ze względu na kuchenne opary i zapachy). Zarówno nad stołem, jak i nad powierzchniami roboczymi: najlepiej sprawdzi się światło kierunkowe świecące ku dołowi. W ten sposób uroczysty posiłek będzie pięknie oświetlony zarówno w trakcie przygotowań, jak i po bezpośrednim podaniu na stół.

Szklana lampa sufitowa LED Curling
Mocny panel LED Philia, zmienna barwa światła
6727109

Spoty i reflektory w kuchni

Możliwość regulacji to najważniejsza ich cecha, która sprawdzi się idealnie w kwestii oświetlenia kuchennego, ponieważ także w kuchni istnieje wiele narożników i zakamarków, w których jest zdecydowanie za mało światła. Spoty i reflektory są więc idealnym rozwiązaniem tego problemu. Są dostępne zarówno w wersji 1-punktowej, jak i wielopunktowej.

Właśnie te ostatnie mogą się okazać idealnym rozwiązaniem w kuchni. Reflektory wielopunktowe zapewniają dużą ilość światła, która pozwoli na oświetlenie każdego kuchennego zakamarka. Reflektory wymagają tylko jednego przyłącza sufitowego. Sekret tkwi w kwestii liczby reflektorów, a także możliwości dowolnej regulacji. Reflektory oferują możliwość dowolnej regulacji: obracania i odchylania, przez co znacznie łatwiej jest uzyskać perfekcyjne światło w domowej kuchni.

Oświetlenie meblowe podszafkowe do kuchni

Oświetlenie funkcyjne odgrywa bardzo ważną rolę podczas przygotowania potraw oraz codziennych czynności w kuchni. W strefach zadaniowych takich jak blaty robocze, zlewozmywak czy kuchenka potrzebne jest bezpośrednie światło skierowane na powierzchnię, dlatego oprawy meblowe to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie pod szafkami wiszącymi nad blatem. Dzięki nim unikniemy w kuchni zbędnych cieni.

W zależności od potrzeby możemy wykorzystać oprawy podszafkowe lub oświetlenie meblowe wpuszczane. Te pierwsze montuje się pod górną szafką naklejając je lub nawiercając w szafce otwory. Drugie są wpuszczane bezpośrednio w górne szafki. Dobrym wyborem są również lampy wysięgnikowe montowane na górnych szafkach lub oprawy typu downlight instalowane w suficie nad wyspą kuchenną. Zapewniają one doskonałe światło w kuchni, wykluczają pojawianie niepotrzebnych cieni i nie męczą wzroku.

Nasza rada: Przydatne informacje na temat opraw oświetlenia meblowego można znaleźć tutaj!

Kinkiety do kuchni

Listwa świetlna w kuchni bezpośrednio pod szafkami jest bardzo przydatna - jednak, jeżeli mamy do dyspozycji kuchnię połączoną z jadalnią warto rozważyć również montaż lampy ściennej (kinkietu). Kinkiet do kuchni umieszczony pomiędzy kuchnią i jadalnią podkreśli urok obu wnętrz. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, czy kinkiet zapewnia podstawowy poziom jasności.

W wielu przypadkach lampa ścienna w kuchni to rzecz niezbędna, należy jednak zwrócić uwagę, aby lampy zamontowane w pobliżu zlewozmywaka posiadały odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią (stopień ochrony IP). I w żadnym wypadku nie wybierać modelu z tkaninowym kloszem! Taki klosz bardzo szybko będzie się nadawał do gruntownego czyszczenia, ponieważ w kuchni mamy do czynienia z kuchennymi oparami oraz drobinkami tłuszczu, które osadzają się na powierzchniach. Klosza z tkaniny nie da się jednak tak gruntownie wyczyścić – dlatego lepiej zostawić to przytulne rozwiązanie oświetleniowe do salonu.

Pomieszczenie_kuchnia
Pomieszczenie_kuchnia
Pomieszczenie_kuchnia

Czy lampy kuchenne posiadają funkcję ściemniania?

Tak, lampa kuchenna może być ściemniana. Taka funkcja jest bardzo przydatna w kuchniach otwartych, aby siedząc przy stole kuchennym przestawić się z trybu dynamicznego do trybu relaksu. Albo jeszcze spokojnie wypić kawę przy barku kuchennym. Istnieje wiele możliwości...wszystko zależy od użytkowników, dla jednych jest to po prostu konieczne, dla innych zaś praktyczne, żeby jasność w pomieszczeniu nie zawsze była jednakowa.

Rzeczywiście, lampy kuchenne są ściemniane, ale nie wszystkie. Wszystko zależy oczywiście od wybranego modelu.

Na przykład w przypadku...

  • lampy kuchennej z wymienną żarówką – z reguły potrzebny jest odpowiedni ściemniacz zewnętrzny oraz żarówka, którą można ściemniać. W przypadku żarówek LED – w szczegółach dotyczących produktu musi widnieć adnotacja, że produkt można ściemniać, jeżeli widzimy „Możliwość ściemniania – tak”, wiadomo już, że produkt nadaje się do ściemniania.
  • lampy kuchennej ze zintegrowanymi na stałe diodami LED - wystarczy po prostu sprawdzić w szczegółach dotyczących produktu, czy lampa posiada oczekiwane funkcje. Jeżeli w wybranym modelu widnieje adnotacja „Możliwość ściemniania – tak” i „Ściemniacz – zawiera”, oznacza to, iż lampę można ściemniać bez ograniczeń. W przypadku kombinacji „Możliwość ściemniania – tak” i „Ściemniacz – nie zawiera” potrzebny będzie jednak zewnętrzny ściemniacz.
  • lampy kuchennej z technologią „EasyDim” - wystarczy: zamówić, zamontować, ściemniać. Te lampy można ściemniać za pośrednictwem zwykłego przełącznika ściennego.
  • lampy kuchennej z technologią Smart Home – asortyment inteligentnego oświetlenia jest ogromny, tak samo jak i jego możliwości, dotyczy to również zakresu regulacji światła. W przypadku Philips Hue, można nie tylko ściemniać lampę, ale również zmieniać barwę światła, ustawiać scenariusze oświetleniowe itd. Do tego celu potrzebny jest z reguły telefon komórkowy, WLAN oraz mostek radiowy łączący oba komponenty. 

W przypadku dalszych pytań odnośnie „możliwości ściemniania”, wyboru odpowiedniego ściemniacza prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.

Na jaki styl zdecydować się przy wyborze lamp kuchennych?

LE KLINT Antoni
LED Eclipse
4-punktowa lampa sufitowa Solena, reflektor

Wybór stylu aranżacji zależy przede wszystkim od gustu domowników. Osoba, która uwielbia styl industrialny lub vintage z pewnością nigdy nie pokusiłaby się na włożenie do kosza zakupowego - oryginalnej lampy wiszącej marki Louis Poulsen lub Artemide, pomimo że jest to designerskie dzieło sztuki. I nie musi! Również w przypadku oświetlenia kuchennego można wybrać swój ulubiony styl. Od nowoczesnego i dworkowego, poprzez vintage, retro, skandynawski, aż po designerski: mamy wszystko. I wiele, wiele więcej.

Oprócz gustu liczy się często również to, jakiej lampy kuchennej się właśnie szuka. Na przykład panele LED to przede wszystkim produkty o nowoczesnym wzornictwie – pech dla wszystkich, którzy szukają lampy w oryginalnym, naturalnym dworkowym stylu. Oprawy meblowe podszafkowe oraz listwy oświetleniowe i oprawy wpuszczane, to źródła światła, które mają być przede wszystkim praktyczne. A design? Cóż, jest raczej dyskretny. Oprawy te często wprost znikają pod kuchennymi szafkami, albo w suficie, sama oprawa stanowi raczej tło, a prawdziwą atrakcję w kuchni stanowi światło!

Czy w nowych lampach kuchennych można również zastosować żarówki LED?

Oczywiście, że tak. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. A przy okazji, jest to obecnie jeden z najlepszych pomysłów dotyczących techniki oświetleniowej. Diody LED to nie tylko przyszłość techniki oświetleniowej, to.... – tak, tak, łatwo się domyślić – teraźniejszość! A co najlepsze: w zależności od tego, która lampa kuchenna zostanie ostatecznie wybrana podczas zakupów, być może nie będzie konieczności stosowania żadnych innych źródeł światła. Czy to nie jest wspaniała wiadomość? Podobnie jak w przypadku lamp w innych domowych pomieszczeniach, również w przypadku nowej lampy do kuchni mamy wybór. Można sobie teraz zadać pytanie, wybór pomiędzy czym a czym? To proste. Pomiędzy lampami z wymiennymi źródłami światła a źródłami światła zintegrowanymi na stałe.

Lampa wisząca LED Eleasa, regulowana, easydim
Pomieszczenie_kuchnia

W przypadku lamp z wymiennymi źródłami światła, można po prostu wymienić żarówkę LED – w oprawie, zwracając uwagę na gwint pasujący do danego modelu lampy. Jeżeli jednak diody LED są już zintegrowane na stałe w lampie - oznacza to, że nie ma możliwości ich wymiany – żywotność takich diod sięga nawet do 50.000 godzin, więc nie musimy się przejmować, że lampa nam się zepsuje po kilku latach. Oświetlenie LED jest nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale i absolutnie niezbędne – przynajmniej w przypadku niektórych typów opraw. Zintegrowane na stałe płytki LED są bardzo kompaktowe i umożliwiły tworzenie wyjątkowo płaskich projektów, z pewnością panel LED nie wyglądałby tak atrakcyjnie, gdybyśmy umieścili w nim żarówki np. z gwintem E27.

 

W przypadku dodatkowych pytań w temacie oświetlenia kuchennego prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 22 307 14 83 lub wykorzystanie w tym celu formularza kontaktowego – razem stwórzmy perfekcyjny przepis na domowe oświetlenie kuchenne!

  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 50-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

90 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 550 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.