Oświetlenie wewnętrzne łazienka

Lampy łazienkowe: są nieodzowne, a oferują o wiele więcej!

Philips Hue White Ambiance Adore, spot LED 3-pkt.

Oświetlenie jest nieodzownym elementem w aranżacji łazienki, odpowiednio dobrane lampy nie tylko poprawią komfort życia codziennego, ale pozwolą również wykreować idealną atmosferę we wnętrzu. Pomysłowo rozplanowane źródła światła zwiększą nie tylko funkcjonalność pomieszczenia, ale staną się dekoracją samą w sobie. Oświetlenie łazienki to bardzo ważny etap, który wymaga nie tylko dobrego gustu, ale też fachowej wiedzy… przecież łazienka to nie jest pomieszczenie, które służy tylko do przygotowywania się do wyjścia, mycia i układania włosów. To pomieszczenie, którym spędzamy sporą część naszego życia!

Na pozór brzmi to przesadnie, jednak czy udałoby nam się wykonać perfekcyjny makijaż lub ogolić się bez dobrego oświetlenia lustra, albo nie potknąć się o kosz pełen prania bez odpowiedniej lampy sufitowej w łazience – z pewnością nie.

Oba rodzaje oświetlenia są wprost niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w łazience. Ale łazienka to także strefa relaksu w której doskonale sprawdzą się dodatkowe funkcje oświetlenia. Na przykład panel LED, który można łatwo ściemniać za pomocą funkcji EasyDim, bądź inteligentne lampy łazienkowe LED, które dzięki funkcji zmiany barw RGB nadają łazience indywidualny charakter.

Lampy łazienkowe sprawiają, że łazienka to znacznie więcej niż tylko pomieszczenie użytkowe.

Jaka lampa do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu – powinna być zatem nie tylko funkcjonalna, ale również zapewniać poczucie odprężenia i komfortu. Ilość źródeł światła powinna być podyktowana wielkością pomieszczenia. W łazience powinny się znaleźć lampy, które zapewniają przynajmniej pierwsze dwa z trzech rodzajów oświetlenia.

  • Oświetlenie ogólne – oświetlenie główne równomiernie oświetlające wszystkie miejsca w łazience (zwykle montowane na suficie – centralnej jego części, służy jako oświetlenie orientacyjne)
  • Oświetlenie strefowe (funkcjonalne) służy do doświetlenia, nazywane jest mianem oświetlenia do zadań specjalnych (idealnie sprawdzi się podczas wykonywania codziennego makijażu lub golenia)
  • Oświetlenie nastrojowe (dekoracyjne) zapewnia dobre samopoczucie, idealnie sprawdzi się podczas relaksu (jest to wariant opcjonalny w aranżacji oświetlenia łazienki)

Orientacja obejmuje sytuacje, w których trzeba iść do łazienki, aby na przykład skorzystać z toalety, wyjąć pranie z pralki lub po prostu ją posprzątać. Oświetlenie strefowe wykorzystuje się w łazience najczęściej przy lustrze. Dzięki niemu można wykonać nienaganny makijaż, ogolić się, umyć lub wykonać zabieg pielęgnacyjny.
Oświetlenie nastrojowe zamienia łazienkowy regał w świecącą świątynię wellness, albo zapewnia relaksujące fioletowe światło w całym pomieszczeniu.

W zależności od wielkości łazienki, upodobań użytkownika oraz czynności wykonywanych w tym pomieszczeniu stosuje się różnego rodzaju lampy zamontowane w rozmaitych miejscach w łazience.

FLAVI - lampa sufitowa do łazienek, chrom

Plafon łazienkowy

Lampa sufitowa (plafon) zapewnia oświetlenie ogólne w łazience. W zakresie wzornictwa najczęściej króluje tutaj biel połączona z elementami chromowanymi. Takie zestawienie sprawia wrażenie wyjątkowej elegancji i czystości – a więc pasuje do wyglądu niemal każdej łazienki. W zależności od upodobań można wybrać do łazienki lampę sufitową w stylu vintage lub rustykalnym.

» Lampy sufitowe do łazienki

Kinkiety do łazienki

Lampy ścienne (kinkiety) są w łazience montowane zazwyczaj przy lustrze. Uzupełniają oświetlenie ogólne łazienki oraz służą do doświetlenia miejsc funkcjonalnych. Należy zwrócić uwagę, by lustro było równomiernie oświetlone, a światło nie powinno nas oślepiać. Lampa powinna być zamontowana w górnej części ściany lub na wysokości ok. 1,70 do 1,80 m.

1020005
Oprawa wpuszczana LED Kamilla, biała, IP65

Oprawy wpuszczane do łazienki

Szczególnie w małych łazienkach atrakcyjny wybór stanowi oświetlenie, które nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Oprawy wpuszczane są również chętnie stosowane w łazienkach wielu hoteli i pływalni. Powód: po prostu wyglądają bardzo stylowo! Montaż jest niestety nieco bardziej skomplikowany, ponieważ reflektory wpuszczane również w łazience wymagają zastosowania podwieszanego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych.

Spoty do łazienki

Wielopunktowe spoty mogą zapewnić bardzo równomierne oświetlenie łazienki. Być może nie będzie ono tak równomierne jak oświetlenie pochodzące z płaskich paneli LED, ale jednak. I w przeciwieństwie do paneli - spoty są atrakcyjne pod względem wzornictwa. W tym przypadku również należy pamiętać o wyeliminowaniu możliwości oślepiania. Patrzenie bezpośrednio w jasne źródło światła podczas relaksującej kąpieli w wannie naprawdę nie zapewni dobrego samopoczucia!

Okrągła łazienkowa lampa sufitowa LED KARA
Prostokątna lampa do łazienki i lustra PHILIPPA

Oświetlenie lustra w łazience

Konieczność stosowania w łazience oświetlenia lustra wynika z faktu, że najczęściej sami sobie zasłaniamy światło lampy sufitowej. Na twarzy pojawiają się cienie. Makijaż wykonany w takich warunkach nigdy nie będzie perfekcyjny, a ogolenie się stanowić będzie nie lada wyzwanie. Aby wyeliminować cienie, w łazience stosuje się dodatkowe źródło światła, czyli kinkiet łazienkowy nad lustro. Musi on zapewniać bardzo dobre oddawanie barw o wartości co najmniej Ra 80 i nie oślepiać – w przeciwnym razie nie da się patrzeć w lustro. I naprawdę nie ma to nic wspólnego z naszym odbiciem!

  » Oświetlenia lustra w łazience

Oświetlenie LED do łazienki

Oświetlenie LED to idealny model również do łazienki, bez względu na rodzaj wybranej lampy. Nie ma znaczenia czy wybrana zostanie przez nas oprawa wpuszczana LED, spot LED czy lampa sufitowa LED – wszystkie lampy łazienkowe LED ograniczają zużycie energii nawet do 90%, a trwała technologia oświetleniowa eliminuje konieczność konserwacji. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw – szczególnie w przypadku diod LED zintegrowanych na stałe (ponieważ nie da się ich później wymienić) – oraz na jasność, która będzie pasować do pomieszczenia, tzn. na odpowiednią wartość strumienia świetlnego w lumenach.

Lampa sufitowa LED Filina do łazienki z Easydim

Ile lumenów potrzeba w łazience na m²?

Odpowiedź na pytanie „Ile spotów lub źródeł światła potrzeba do łazienki i jaką muszą mieć jasność?” jest bardzo trudna. Albo inaczej: wcale nie jest trudna – jeśli uwzględni się właściwości pomieszczenia. Na przykład kolory ścian i płytek albo wymiary, kąty, szafki itd. Oświetlenie musi być precyzyjnie dopasowane do pomieszczenia i to, co pasuje do jednej łazienki, może się okazać zbyt ciemne lub zbyt jasne dla innej. W tym przypadku oświetlenie trzeba dobrze zaprojektować.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.

4529127

Jakie stopnie ochrony są wymagane, jeżeli chodzi o oświetlenie łazienkowe?

Wilgoć i prądśmiercionośna kombinacja! W każdym razie bez odpowiedniego stopnia ochrony zastosowanych lamp.

Ważna rada: instalację lamp łazienkowych należy zlecić elektrykowi!

Elektryk najlepiej zna przepisy bezpieczeństwa elektrycznego oraz normy, które zawierają wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Łazienka jest podzielona na różne strefy ochronne. Punktem centralnym tych stref jest brodzik lub wanna – to strefa 0. W każdej strefie ochronnej obowiązują specyficzne przepisy dotyczące lamp łazienkowych.

Strefa ochronna 0: wnętrze brodzika lub wanny. Dopuszczalne jest bardzo niskie napięcie do 12 V i co najmniej stopień ochrony IPX7.

Strefa ochronna 0: wnętrze brodzika lub wanny. Dopuszczalne jest bardzo niskie napięcie do 12 V i co najmniej stopień ochrony IPX7.

Strefa ochronna 1: przestrzeń wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika, do wysokości 2,25m. Dopuszczalne jest bardzo niskie napięcie do 12 V i co najmniej stopień ochrony IPX4. Bez brodzika strefa obejmuje obszar do 120 cm wokół głowicy prysznicowej. Granica w pionie w obu przypadkach: 2,25 m.

Strefa ochronna 2: przestrzeń do 60 cm wokół strefy ochronnej 1. Co najmniej stopień ochrony IPX4. W przypadku wody rozpryskowej, np. przy stosowaniu dysz do masażu, co najmniej stopień ochrony IPX5.

Ponadto w strefach ochronnych 0 i 1 nie wolno stosować transformatorów. W strefach ochronnych 0, 1 i 2 nie mogą się znajdować gniazda wtykowe i przełączniki.

Obrazek
  • 1.200.000 produktów w magazynie
  • 30-dniowy termin zwrotu towaru
  • dostawa gratis od 300 zł

Ekskluzywne rabaty tylko dla abonentów newslettera!

Zarejestruj się do newslettera i profituj!

40 Rabatu

* kod rabatowy jest ważny przez 21 dni od daty jego otrzymania | obowiązuje minimum zakupowe 300 zł | kod rabatowy do wykorzystania wyłącznie w sklepie internetowym Lampy.pl | wartość rabatu zostanie automatycznie odjęta od łącznej kwoty zamówienia po wpisaniu kodu rabatowego | oferta ważna wyłącznie na terenie Polski | kupon jest jednorazowego użytku | rabat nie podlega późniejszemu odliczeniu od faktury | oferta nie łączy się z innymi promocjami.